Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
31. august 2017
0
1220

Rekonštrukcia a dostavba areálu Obecný dvor v Prahe

Bývanie orientované do zeleného vnútrobloku v husto zastavanom historickom centre Prahy. K historickým budovám Obecného dvora bol v prieluke dostavný nový bytový dom podľa konceptu Ricarda Bofilla. Jednoliaty výraz novému objektu dodáva predsadený plášť z perforovaného hliníkového plechu. Zaujímavým technickým riešením sú aj dvojpodlažné garážové zakladače.
Rekonštrukcia a dostavba areálu Obecný dvor v Prahe
Autori: Ricardo Bofill, Ing. arch. Marek Tichý, Ing. arch. Pavla Brůžová, Ing. arch. Markéta ŠtěpánkováSpolupráca: Ing Zbyněk Ransdorf, Ing. Petr Vinklar, Ing. Zbyněk RansdorfInvestor: Dvůr JosefovPodlažná plocha: 5700 m2Návrh: 2010 - 2011Realizácia: 2011 - 2016Adresa: U Obecního dvora , Praha, Česká republikaPublikované: 13. september 2017

Obecný dvor je architektonicky cenný areál pôvodne hospodárskych budov v pražskom Jozefove. Najstaršie stavby Obecného dvora obsahujú pozostatky stredovekých konštrukcií. Areál zjednotila neskoro baroková pestavba v 18. storočí. Práve táto fáza, doplnená neskoršími prestavbami predstavuje jedinečný celok a urbanistický doklad stredovekej parcelácie. Projekt obnovy zahŕňal rekonštrukciu a dostavbu troch historických objektov s vnútorným dvorom. Novostavba bytového domu stojí v mieste prieluky a uzatvára mestský blok.

Foto: MgA. Aleš Jungmann QEP
Situácia
Situácia

Investičným zámerom bolo vytvorenie obytného areálu. Pamiatkovo chránené stavby prešli kompletnou rekonštrukciou. Dispozícia bytov sa snaží zohľadniť stavebný vývoj areálu tak, že stavebné úpravy nezasahujú do pôvodného muriva. Autori očistili priestory od novodobých úprav a nechali tak vyniknúť veľkorysé klenuté priestory. Novostavba v severnej časti areálu nadväzuje na niekoľko storočí neprerušený stavebný vývoj celku. Kubická hmota domu je rozčlenená pravidelným rastrom okenných otvorov.

Foto: MgA. Aleš Jungmann QEP
Foto: MgA. Aleš Jungmann QEP

Historické budovy prešli kompletnou rekonštrukciou vrátane reštaurovania historicky cenných prvkov. Vo všetkých objektoch sa teraz nachádzajú byty. Objekty boli očistené od novodobých úprav, čím vynikli veľkorysé priestory. Dispozície bytov pritom nezasahujú do historického muriva.

Foto: MgA. Aleš Jungmann QEP

Nová budova má šesť regulérnych nadzemných podlaží, ustupujúce siedme a jedno podzemné podlažie. Prízemie a podzemné podlažie fungujú z velkej časti ako dvojpodlažné garážové zakladače. Na časti pôdorysu sú obe úrovne otvorené, vodorovnú monolitickú konštrukciu nahradzuje technológia automobilových dopravníkov. V dome sú tri byty: mezonetový umiestnený na 2. a 3. NP, byt na štvrtom podlaží a obytný priestor na dvoch najvyšších poschodiach, ku ktorému patrí aj strešná terasa. Na prízemí sa nachádza centrálny vstupný priestor s recepciou, ktorý slúži zároveň pre celý areál.

Pôdorysy 1.PP - 7.NP
Pôdorysy 1.PP - 7.NP
Rez H-H
Rez H-H
Rez I-I
Rez I-I
Pohľad dvorný južný - na objekty
Pohľad dvorný južný - na objekty
Pohľad uličný severný - na objekty
Pohľad uličný severný - na objekty

Obvodový plášť budovy je dvojvrstvový. Kontaktný zatepľovací systém, ktorý je omietnutý hladkou omietkou dopĺňa z exteriérovej strany predsadený plášť z galvanicky pokoveného a lakovaného hliníkového plechu hrúbky 3 mm. Rastlinný motív bol do plechu vyrazený formou rastru kruhových otvorov s premenlivou veľkosťou. Do pravidelného členenia fasády zapadajú posuvné panely z rovnakého materiálu, ktoré slúžia ako tienenie a zároveň v zavretom stave dotvárajú nadväzujúci motív. Z výtvarného hľadiska bola zásadná presná nadväznosť vzoru na jednotlivých paneloch. Bolo vyrobených viac ako 300 atypických častí. Podmienkou bola minimalizácia špár medzi panelmi a perforácia vzoru až po okraj jednotlivých prvkov. Realizácia bola náročná najmä z hľadiska výberu materiálu a dodávateľa (nároky na tuhosť panelov, dilatáciu, precízna montáž). Veľkoformátové posuvné zasklenie používa systém Hi-Finity od firmy Reynaers. Na prízemí je na fasáde technickej časti domu zo severnej a východnej strany použitý systém “vertikálnej záhrady”

Detaily nárožia a ostenia
Detaily nárožia a ostenia
Foto: MgA. Aleš Jungmann QEP
Foto: MgA. Aleš Jungmann QEP
Foto: MgA. Aleš Jungmann QEP

Pri exteriérových úpravách dvora sa autori inšpirovali Langweilovým modelom Prahy (papierový model z 19. storočia, dnes sa nachádza v Múzeu hlavného mesta Prahy), ktorý dokladá že tu stál solitérny strom, malá vodná nádrž a okrasná záhradka. Po revitalizácii sa v areáli nachádzajú tri vzrastlé stromy, ktoré boli zachované počas výstavby, zpevnené plochy s centrálnym eliptickým chodníkom sú vydláždené repasovanými žulovými kockami. Prístup k jednotlivým domom je vyukladaný mramorovými blokmi, ktoré pochádzajú z podlahy jedného z domov. Hľadanie autenticity historických domov a snaha o obnovu pôvodných proporcií historických fasád si vyžiadala výškové úpravy dvora. Nové drevené terasy pred pred presklenými arkádovými dverami objektov A a B ukazujú ako bol dvor v minulosti zavážaný a terén navyšovaný. Rozdielne výškové usporiadanie častí dvora a oddelenie predzáhradiek bolo vyriešené kamennými múrikmi. V areáli sa nachádza aj vodná plocha.

Foto: MgA. Aleš Jungmann QEP
Foto: MgA. Aleš Jungmann QEP

Zaujímavosti: Obecný dvor sa údajne stal predlohou pre romány o rýchlych šípoch od Jaroslava Foglara. Na tomto mieste strávil časť svojho života rakúsky matematik a fyzik Christian Doppler.

 

Podklady: TaK Architects

Poloha diela

Ricardo Bofill
Ing. arch. Marek Tichý
Ing. arch. Pavla Brůžová
Ing. arch. Markéta Štěpánková
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím