Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Reynaers systems spol. s r.o.

Prievozská 2/ A
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. august 2015
0
1316

Rekonštrukcia Szatmáryho paláca

Príklad tvorivého zásahu v historickom prostredí. Architektúra malá rozsahom. Zaujímavá však svojou výpoveďou.
Rekonštrukcia Szatmáryho paláca
Autori: Márton Dévényi, Pál Gyürki-Kiss, Ádám Holicska, Dávid LoszmannInvestor: Mesto PécsPlocha pozemku: 1040 m2Návrh: 2008 - 2010Realizácia: 2009 - 2011Adresa: Böck János utca 41, Pécs, MaďarskoPublikované: 27. august 2015

360 stupňovú panorámu nájdete TU.

Zrúcaniny renesančného Szathmáryho paláca sú jedným z najcennejších chránených pamiatok Maďarska. Palác sa nachádza v meste Pécs, ktoré je jedným z najstarších miest juhozápadného Maďarska s bohatou históriou. Zrúcanina sa nachádza v parku údolia Tettyev v severovýchodnej časti mesta. Hustá historická zástavba mesta sa tu stretáva s prírodou. Údolie stúpa takmer od centra mesta, čím sa otvára veľkolepý výhľad na mesto z vrcholu. Biskup György Szatmáry (1457-1524) tu postavil vlastné renesančné letné sídlo na začiatku 16. storočia. Palác bol dvojposchodová budova s ​​vnútorným nádvorím z miestneho kameňa.

foto: Török Tamás

Palác bol orientovaný okolo centrálneho nádvoria. V pôdoryse vytváral písmeno "U" orientované na juh, smerom na mesto. Archeologické vykopávky potvrdili, že Biskupská budova s vnútorným nádvorím bola neskôr viackrát prestavovaná. Počas dlhej okupácie Maďarska Osmanskou ríšou (od polovice 16.storočia) v paláci sídlil pravdepodobne tureckí derviši. V tomto období bola pristavaná juhovýchodná veža, ktorá sa zachovala  dodnes nedotknutá.

foto: Török Tamás

Po vyhnaní Turkov palác nebol využívaný a začal chátrať. Na začiatku 20. storočia boli časti budovy zbúrané a otvory boli preklenuté, čím zrúcanina získala romantizujúcu estetiku. Až donedávna sa táto romantická kulisa využívala na predstavenia letného divadla. Napriek dlhej histórii a svojej jedinečnej polohe, palác v nevyhovujúcom stave nebol schopný prezentovať svoj historický a architektonický význam.

foto: Török Tamás

V roku 2010 bol mestu Pécs udelený titul Európske hlavné mesto kultúry. Ako jeden z projektov zameraných na obnovu verejných priestorov bol vybraný projekt obnovy Tettye parku. Tento projekt poskytol príležitosť ukázať zrúcaninu v novom kontexte a prezentovať jej hodnoty. Zrúcanina v celej jej zložitej podstate obsahuje rad hodnôt, preto autori rekonštrukcie podrobne študovali aktuálny stav ruiny a jej kontext  ako východiskový bod.

foto: Török Tamás
Axonometria
Axonometriaautor: MARP

Samotné ruiny Szathmáryho paláca dnes už asi málokomu odhalia svoju historickú podobu. Nemôžeme v nich vidieť najhodnotnejšie renesančné artefakty. Vo všeobecnosti chýbajú najdôležitejšie architektonické prvky ( niekoľko renesančných kamenných fragmentov je uchovaných v múzeu v Pécsi). Z architektonického hľadiska sa dá povedať, že Palác existuje a je definovaný vzájomnými priestorovými vzťahmi zachovaných častí.  Samozrejme náš obraz je neúplný. Svoju daň si v priebehu času vybrala príroda aj ľudia. Miera poškodenia  juhovýchodnej časti je taká velká, že si len ťažko môžeme predstaviť pôvodnú podobu.

Rezy
Rezyautor: MARP

Aj takto vážne poškodená ruina, zasadená v atraktívnom prostredí parku sa javí ako nepostrádateľná v panoráme údolia Tettye. Predvojnové pohľadnice ukazujú atmosféru, malebného a romantického turistického miesta, ktoré dominuje celej lokalite. Opustený park schátral po vojne natoľko, že vegetácia začala narušovať zrúcaninu. Z niektorých uhlov to vyzeralo, akoby nešlo o stavbu, ale o prírodý útvar. Tento pocit tu do určitej miery ostal, keď sa pozeráme najmä na najpoškodenejšiu južnú stranu budovy. Obraz malebnej zrúcaniny je zdôraznený oblúkovým klenutím z prvých rokov 20. storočia.

foto: Török Tamás

Treťou dôležitou zvláštnosťou budovy je to, že pôvodne uzavretý vnútorný priestor paláca sa otvoril a stal sa súčasťou  spoločných priestorov. Zmazalo sa skoršie diferencovanie medzi krajinou a budovou. Tak časom zrúcanina získala kvalitu verejného priestoru. Je zaujímavé, že open-air predstavenia letného divadla, odohrávajúce sa v troskách, túto funkciu zdôrazńujú ešte viac.

foto: Török Tamás
foto: Török Tamás

Program Rekonštrukcie parku Tettye  v podstate urobil len to čo je nevyhnutné. Znovu definoval úlohu paláca ako dôrazného krajinného prvku a architektonickej pamiatky. Pri definovaní intervencií, hlavným cieľom autorov bolo, aby sa zabránilo prepísaniu historických vrstiev, ako aj kvalít vyplývajúcich z komplexnosti zrúcaniny. Východiskovým bodom bolo priznať ich existenciu. Je jedno či vrstvy boli budované buď celé stáročia, alebo len pár desiatok rokov. Bolo nevyhnutné, aby  sa preskúmali  a zatriedili kvality a významy viažuce sa na zrúcaninu.

Rezopohľady
Rezopohľadyautor: MARP

V priebehu architektonických zásahov, vykonávaných spolu s pamiatkovým výskumon, bol obnovený kompletný pôdorys. Čiastočná priestorová rekonštrukcia bola vykonaná na základe výsledkov z archeologických vykopávok, ktoré prebiehali súčasne s návrhovou fázou. Počas výkopu podmurovky južného krídla boli objavené dlhú dobu chýbajúce časti múrov. Podporuje to hypotézu, že stavba pôvodne nemala tvar "U". V dôsledku vykopávok boli autori schopní časť steny obnoviť nad úrovňou terénu a vytvoryť náznak pôvodnej steny. Podarilo sa obnoviť  úroveň podlahy vnútri vonkajšieho obrysu celku pôvodných ruín, a spojiť oporné múry pozdĺž rozrušenej južnej strany v juhovýchodnom rohu. Konzervovali sa erodované základy na úrovni podlahy. Táto oporná stena má stabilizačnú úlohu v zastavení erózie, ktorá vyústila do posunutia konštrukcií. Pôvodný pôdorys je náznakovo zrekonštruovaný.

Pôdorys
Pôdorysautor: MARP

Pri lokálnej priestorovej rekonštrukcii, autori navrhli oceľovú konštrukcu v tvare písmena L, ktorá reprezentuje chýbajúce fragmenty na juhovýchodnej strane. Konštrukcia obsahuje rozhľadňu a schodisko vedúce k nej. Rovnako aj technické zariadenie potrebné pre divadlo a jeho používanie. Je dôležité spomenúť, že nová výstavba nechcela byť formálna rekonštrukcia (posledne menovaný cieľ nebolo možné dosiahnuť, pretože k dispozícii bolo nedostatočné množstvo podkladov, a neexistovala zhoda o presnej podobe paláca v minulosti). Preto nie je správne snažiť sa priblížiť pôvodnej hmote. Namiesto toho architekti chceli vytvoriť hmotu, ktorá by posilňovala stavebný charakter na mieste bývalého rohu múru, v protiklade k charakteru zrúcaniny.  Nová konštrukcia rámuje výhľad na mesto a dopĺńa predtým neurčitú siluetu zrúcaniny. Žiadne ďalšie stavebné úpravy neboli vykonané. To znamená že autori nemali v úmysle "úplnú" obnovu zrúcaniny. Je zrejmé, že rozhľadňa ponúka fascinujúci pohľad na mesto, ale súčasne je z nej pekný výhľad aj do bývalého nádvoria. Takto môžeme vnímať rekonštrukciu pôdorysu a odhaliť elegantnú siluetu ruiny.

foto: Török Tamás

V rámci rekonštrukcie pôdorysu architekti znovu definovali plochy vymedzené vonkajšími stenami paláca, s odkazom na využitie priestoru v minulosti. Z vnútorného nádvoria sa stal zelený trávnik, zatiaľ čo ostatné staršie vnútorné priestory, sú prezentované miestnym drveným kameňom. V rámci funkcie priestoru zrúcaniny ako verejného priestoru, boli aplikované povrchy, ktoré odkazujú na aktuálne využitie verejného priestoru skôr než na pôvodnú funkciu. V bývalom vnútornom dvore zrúcaniny je západné krídlo využívané pre divadelné účely. Bolo vytvorené javisko mierne vyčnievajúce nad úroveń okolitého terénu. Nová nárožná dostavba, javisko a exteriérové sedenie boli vyhotovené z Cortenu.

foto: Török Tamás

Zrúcanina bola komplexne a cielene doplnená. Obnovené prvky zmenili vnímanie a siluetu zrúcaniny z diaľkových pohľadov. Zvýšila sa ja kvalita vnútorných priestorov. Po tom, čo boli vykonané aj nevyhnutné krajinárske zásahy v blízkosti ruiny, sa podarilo sceliť dovtedy roztrieštené vnímanie budovy. V súčasnosti by sa dala charakterizovať ako jednotný, komplexný celok. Podarilo sa zachovať mnohé z pôvodného charakteu. Obnovili sa aj historické hodnotové vrstvy, ktoré prispievajú ku komplexnosti zrúcaniny prostredníctvom aplikovaných intervencií. Cieľom je skôr vymedziť nové smery, ktorými sa komplex bude v budúcnosti uberať. Pribudli nové funkcie. Celý areál by sa mohol stať novou, vzrušujúcou súčasťou mestského kontextu, v ktorom zrekonštruovaný palác hrá významnú úlohu. Prostredníctvom nových sadových úprav a odstránením dopravy z južnej časti pozemku, bol vytvorený systém troch terás, ktorý znova definuje stred údolia Tettye.

foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
foto: Török Tamás
Konštrukčný detail
Konštrukčný detailautor: MARP

podklady: MARP architekti

Poloha diela

Márton Dévényi
Pál Gyürki-Kiss
Ádám Holicska
Dávid Loszmann
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím