Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

Inteligentné inštalačné systémy

ABB i-bus® EIB / KNX je inteligentný...

ABB (výrobca)
ABB (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. február 2018
0
636

Zimný štadión ŠKODA ICERINK, Praha

Moderný zimný štadión postavený v prostredí hlavného mesta za menej ako rok, s minimálnymi nákladmi. Utilitárne haly s klziskami dopĺňa vstupná časť s polygonálnou predsadenou fasádou. Čisto technické stavby sú tak obohatené o výrazný prvok, ktorý definuje identitu stavby. Originálny výraz vstupuje aj do interiéru.
Zimný štadión ŠKODA ICERINK, Praha
Autori: MgA. Roman Vrtiška, MgA. Vladimír ŽákInvestor: Padok Investments Investičný náklad: 6,6 mil. euroNávrh: 2016 - 2017Realizácia: 2017 - 2018Adresa: Přetlucká ul. , Praha 10 - Strašnice, Česká republikaPublikované: 28. február 2018

Presne rok od slávnostného poklepania na základný kameň v Prahe oficiálne otvorili nový zimný štadión. Počas uplynulých dvanástich mesiacov sa súkromným investorom podarilo v pražských Strašniciach vybudovať moderné zázemie pre korčuliarov na dvoch ľadových plochách. Projekt nesie názov ŠKODA ICERINK a je určený najmä pre širokú verejnosť, ale aj tréningovú výchovu hokejovej a krasokorčuliarskej mládeže. V Prahe vyrástol plnohodnotný zimný štadión prvýkrát po pätnástich rokoch.

Finálnu “tvár” štadiónu definoval pražský ateliér VRTIŠKA • ŽÁK, ktorý sa ujal prác na fasáde a interiéri stavby. „Kladli jsme důraz nejen na to, aby se stavba odlišovala od jiných podobných projektů zvenčí, ale aby se návštěvníci i uvnitř cítili příjemně. Prakticky po celém objektu se tak lidé mohou díky speciální podlaze pohybovat v bruslích. To je jen jeden z mnoha praktických detailů, které budou návštěvníky provázet po celý čas, který stráví na ICERINKu,“ hovorí spolumajiteľ ateliéru Roman Vrtiška.

Foto: Kristina Hrabětová
Foto: Kristina Hrabětová
Foto: Kristina Hrabětová

Projekt zastrešuje dve klziská. Neprehliadnuteľnou dominantou štadióna je atypická predsadená fasáda, ktorá je kľúčovým a charakteristickým prvkom objektu. Biela, organicky tvarovaná plocha z hliníkových kaziet, nesených na diagonálnych nosníkoch, je reminiscenciou ľadovej plochy (podľa autorov môže symbolizovať štruktúru ľadu pod mikroskopom). Nosníky sú premietnuté cez samotné kazety, ktoré sa okolo nich otvárajú a uzatvárajú v miestach, kde je to potrebné. Fasáda tak získava na dynamike. V nočných hodinách môže fasáda vďaka riadenému LED osvetleniu meniť farbu a celkový charakter.

Konštrukcia + plášť
Konštrukcia + plášťVRTIŠKA • ŽÁK
Rozvinutý pohľad
Rozvinutý pohľadVRTIŠKA • ŽÁK
Rozloženie kaziet - kladací plán
Rozloženie kaziet - kladací plánVRTIŠKA • ŽÁK
Kazety - princíp ohybu
Kazety - princíp ohybuVRTIŠKA • ŽÁK
Kazety
KazetyVRTIŠKA • ŽÁK
Detail skladby
Detail skladbyVRTIŠKA • ŽÁK
Foto: Kristina Hrabětová
Foto: Kristina Hrabětová

“Interiéry sportoviště jsou řešeny výhradně fukčně a prakticky s důrazem na minimální náklady. Díky exponovaným stavebním materiálům, jako je betonový skelet a betonové tvárnice, které jsme ve výsledku nechali v jejich surové podobě, se nám podařilo výrazně snížit investice na realizaci a zároveň zefektivnit udržitelnost prostorů, které, v takto náročném provozu jako jsou sportoviště, často trpí”, přibližuje základné východiská návrhu Vrtiška.

Samotné klziská sú obklopené potrebným zázemím. Je tu napríklad ošetrovňa, požičovňa so servisom korčúľ, detský kútik s recepciou na prízemí, fitness, ale aj masáže a bistro s výhľadom na ľadovú plochu na prvom poschodí.

Hneď pri vstupe prekvapí výška vstupného foyer. “Chtěli jsme zdůraznit vertikalitou prostoru jeho důležitost a otevřením přes dvě patra umocnit pomyslný dojem z chrámu sportu”, dodává Roman Vrtiška.

Foto: Kristina Hrabětová
Foto: Kristina Hrabětová

Vstupnej hale dominuje biela organická stena s farebnými nikami v podobe recepcie a výťahovej šachty. Farby sprevádza celým, inak neutrálne ladeným, interiérom v rafinovanej a decentnej miere. Autori ju využívajú ako vodiaci prvok pre navigáciu v priestore. Halám s ľadovými plochami prislúcha žltá a červená farba.

Foto: Kristina Hrabětová
Foto: Kristina Hrabětová
Foto: Kristina Hrabětová
Foto: Kristina Hrabětová
Foto: Kristina Hrabětová

Na výraznú farebnosť stavili dizajnéri tiež v priestoroch šatní. Každá z nich je špecifická, čo uľahčuje orientáciu nielen dospelých, ale hlavne predškolákov, ktorí tvoria podstatnú časť návštevníkov. “Pro děti je barva intuitivní a automatický rozpoznávací znak, narozdíl od složitého písma, či čísel”, dopĺňa druhý zo zakladateľov tvorivého dua, Vladimír Žák. Každá dvojica šatní má spoločné hygienické zázemie, čím sa opäť zefektívnili náklady nielen na samotnú realizáciu, ale aj na prevádzku.

Foto: Kristina Hrabětová

Väčšina rozvodov je ťahaná po povrchu, čo je prirodzený dôsledok použitých stavebných prvkov a následnej absencie konvenčných omietok. Celok tak naberá technický výraz, ktorý nie je len samoúčelný. Celý projekt sa zameral na efektívnosť prevádzky, a to vďaka úsporným technológiám chladenia ľadovej plochy a vykurovania. Celkové náklady na vybudovanie štadióna dosiahli sumu 6,6 mil. euro.

Foto: Kristina Hrabětová
Foto: Kristina Hrabětová

Poloha diela

MgA. Roman Vrtiška
MgA. Vladimír Žák
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím