Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. júl 2023
6
1390

Byt v Hradci Králové

Rekonštrukcia bytu určeného na prenájom v starom činžovom dome.
Byt v Hradci Králové
Autori: MgA. Anna Svobodová, Ing. arch. Ondřej BlahaInvestor: Richard SobotkaPodlažná plocha: 55 m2Investičný náklad: 20 000 €Návrh: 2019 - 2019Realizácia: 2019 - 2019Adresa: Smetanovo nábřeží , Hradec Králové, SlovenskoPublikované: 9. august 2023

Klient oslovil pražský ateliér svobodová blaha s požiadavkou na kompletnú rekonštrukciu štyroch bytov, určených na prenájom. Pôvodné dispozície so vstupnou chodbou, z ktorej sú prístupné ostatné nepriechodné miestnosti boli z pohľadu žiaducej flexibility ideálne. Rekonštrukcia trojice bytov preto prebehla bez výrazných zmien pôvodnej prevádzkovej schémy. “V případě jednoho bytu však klient po získání určité důvěry zredukoval v průběhu prací zadání na jediný požadavek, kterým bylo dodržení shodného maximálního rozpočtu s ostatními byty,” vysvetľujú východiská projektu autori. Návrh tak vznikal súčasne s realizáciou. 

Vďaka umiestneniu bytu na najvyššom podlaží bolo s postupom búracích čoraz zreteľnejšie lepšie presvetlenie interiéru v porovnaní s ostatnými bytmi. Odstránením všetkých deliacich konštrukcií architekti dosiahli obojstranné presvetlenie stredného, pôvodne obslužného traktu. Priestor je navyše presvetlený a odvetraný aj cez stupačku na úrovni strechy. 

Spomínané prednosti bytu zúročili architekti transformáciou pôvodnej chodby a komory na otvorenú obytnú zónu. “Z našeho pohledu tímto řešením vznikla čtvrtá obytná místnost,” vysvetľujú autori. Z perspektívy realitného trhu však stále ide o priestrannú garsónku s kuchynským kútom. “Průběh projektu proto provázela značná nervozita z obavy složitého hledání konkrétního nájemce po dokončení realizace a zároveň nadšení a přesvědčení o správnosti a kvalitě řešení a učiněných rozhodnutí,” doplňajú architekti.

Centrálny trakt integruje kompletné zázemie bytu. Ostatné miestnosti zostávajú voľné. Vo vstupnej hale je po novom umiestnená kuchynská linka. Výmera priestoru umožňuje umiestnenie jedálenského stola. Vstupnú zónu bytu opticky zväčšuje zrkadlo na celú výšku miestnosti. Za zrkadlom je z oboch strán navrhnutý vstavaný úložný priestor. Kúpeľňu so sprchovým kútom vymedzuje priesvitná luxferová stena a dvere s výplňami z drôtoskla, ktoré zabezpečujú prirodzené osvetlenie priestoru.

Úspešný repas pôvodných bukových parkiet a terazza, ktoré odolali nánosu nalepenej dlažby, alebo vinylu pomohli presvedčiť klienta k investícii do podobne trvanlivých materiálov. Projekt sa tak odklonil od počiatočnej voľby lacných materiálov do priestorov určených na prenájom, ako je laminát, alebo vinylové podlahy. Škáry v podlahe po vybúraných priečkach tak zacelili kamenné pásy, ktoré boli následne prebrúsené spoločne s terazzom. Pôvodné parené bukové parkety doplnili nové dubové vlysy, napojené na kameň prostredníctvom vložených trojuholníkov s vyfrézovaným zámkom. Výsledná kresba podporuje pocitové delenie interiéru na jednotlivé miestnosti a zóny.

“Pro nás je téma náhody opakujícím se a důležitým motivem, obzvlášť při řešení rekonstrukcí. Jedná se o vrstvu, která může návrh obohatit o momenty zpravidla silnější a autentičtější nežli ty chtěné a navržené s přílišnou snahou o kreativitu a klienty často požadovaný ´wow efekt´. Kreativita pak spočívá v tom, že z kolizních míst se stanou přednosti a prostory získají osobitý charakter,” dopĺňajú na záver autori.

Foto: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha
Pôdorys
PôdorysAutor: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha
Foto: svobodová blaha

Použité materiály:

  • Lakovaná MDF - vstavaný nábytok podľa autorského návrhu
  • Luxfery, drôtosklo - stena kúpeľne
  • Terazzo - repasované pôvodné podlahy
  • Kameň - doplnenie podláh
  • Bukové a dubové parkety - pôvodné a nové podlahy
  • Porcelánová dlažba - nové podlahy v kúpelni a WC

Podklady: svobodová blaha

Poloha diela

MgA. Anna Svobodová
Ing. arch. Ondřej Blaha
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím