Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. február 2017
0
1280

Rekonštrukcia Plečnikovho domu, Ľubľana

V dome dlhý čas pracoval a tvoril slovinský architekt Jože Plečnik. V našich končinách je známy hlavne svojou prácou v 20. a 30. rokoch 20. storočia pre československú prezidentskú kanceláriu. Plečnik významne prispel k súčasnej podobe Pražského hradu. Realizácia bola nominovaná za Slovinsko na tohtoročnú cenu Mies van der Rohe award.
Rekonštrukcia Plečnikovho domu, Ľubľana
Autori: Maruša Zorec, Maša Živec, Matjaž BolčinaInvestor: Mesto LjubljanaPlocha pozemku: 3263 m2Zastavaná plocha: 1073 m2Podlažná plocha: 716 m2Investičný náklad: 2,26 mil. eurNávrh: 2013 - 2013Realizácia: 2013 - 2015Adresa: Karunova ulica 4, Ľubľana, SlovinskoPublikované: 26. február 2017

Rekonštrukcia vstupných priestorov Plečnikovho domu je malým, no zároveň komplexným zadaním. V priestoroch tohto domu žil a tvoril Jože Plečnik od roku 1921 až do svojej smrti v roku 1957. Celý objekt je v súčastnosti pamiatkovo chránený. Nachádza sa tu rozsiahla expozícia venovaná architektovi, súčasťou zbierky je aj lapidárium v záhrade. Nedávno boli zrekonštruované vstupné priestory domu a uličná fasáda.

foto: Tadej Bolta

Dva roky trvajúce reštaurátorské práce sprístupnili návštevníkom nevyužívanú časť domu. V nových priestoroch našli svoje miesto menšie prevádzky. Nachádza sa tu malá expozícia, ktorá v krátkosti predstavuje Plečnikovu tvorbu, prednášková miestnosť, pátio a obchod so suvenírmi. Zrekonštruované podkrovie je prístupné pre správcov a vedeckých pracovníkov.

Pôdorys domu so záhradou
Pôdorys domu so záhradouArrea, arhitektura, d.o.o.
Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPArrea, arhitektura, d.o.o.

Architekti sa pri rekonštrukcii snažili v čo najväčšej miere zachovať pôvodnú podobu mestského domu. Dom a jeho prístavby vznikali do určitej miery ako experiment, kde si Plečnik overoval nové stavebné postupy. Rekonštrukcia priznáva a odkrýva rôznorodú materialitu objektu, snaží sa zachovať a prezentovať jednotlivé historické vrstvy. Cieľom autorov bolo prezentovať architektonickú a stavebnú kvalitu objektu a priniesť do tohto prostredia nadstavbu v podobe nového programu a využitia.

foto: Tadej Bolta

Počas rekonštrukcie boli všetky pôvodné izby otvorené a prepojené do jedného funkčného celku. V rámci čakania na vstup do múzea, môžu návštevníci vidieť expozíciu, ktorá využíva potenciál a atmosféru zrekonštruovanýh priestorov. 

foto: Tadej Bolta

Koncepcia výstavy prezentuje na časovej osi Plečnikov život a tvorbu. Diela z Viedne, Prahy, Ľubľany ale aj nerealizované projekty, modely a životný príbeh architekta. Návštevníci majú možnosť navštíviť záhradu a miestnosti s pôvodným zariadením.

foto: Tadej Bolta

Stavebným prácam predchádzal komplexný pamiatkový prieskum. Počas prestavby sa podarilo zachovať maximálne množstvo pôvodných konštrukcií a interiérových prvkov. Zmena a otvorenie dispozície si vyžiadala odstránenie dvoch stien. Nové prvky sú jasne odlíšené od zachovaných častí interiéru. Osobitú pozornosť architekti venovali minimalizovaniu technickej infraštruktúry a jej umiestneniu tak, aby bola čo najmenej rušivá. Vykurovanie domu zabezpečuje tepelné čerpadlo.

foto: Tadej Bolta

Plečnikov dom bol obohatený o ďalšiu hodnotnú architektonickú vrstvu. Nové konštrukcie odrážajú požiadavky na funkčné riešenie novej náplne objektu. Kladú dôraz na precízny remeselný detail a spracovanie. Nábytok a zariadenie interiéru pokračuje v tradícii tvorby Jože Plečnika, ktorý začínal ako stolár v dielni svojho otca.

foto: Tadej Bolta
Foto: Tadej Bolta
Foto: Tadej Bolta
foto: Tadej Bolta
Stav objektu pred rekonštrukciou
Stav objektu pred rekonštrukciouFoto: archív ateliéru Arrea

Poloha diela

Maruša Zorec
Maša Živec
Matjaž Bolčina
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím