Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. január 2017
0
902

Mies van der Rohe award - užší výber bez slovenského zastúpenia

Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone oznámila zoznam 40 európskych stavieb, ktoré medzinárodná odborná porota vybrala do užšieho okruhu na tohtoročnú Európsku cenu za súčasnú architektúru.
Mies van der Rohe award - užší výber bez slovenského zastúpenia

Žiadna zo štyroch stavieb realizovaných na území Slovenska, o ktorých nominácii sme informovali v decembri 2016, sa do prestížneho výberu žiaľ nedostala.

Vo výbere medzinárodnej poroty sú v najväčšej miere zastúpené Francúzsko, Portugalsko, Veľká Británia, Dánsko, Španielsko, Holandsko a Nórsko. Mestám s kvalitnou architektúrou dominuje Londýn, Lisabon či Dublin.

V rámci jednotlivých štátov nominujú diela profesijné a stavovské organizácie, odborné inštitúcie a vybraní experti. Za Slovenskú republiku ako poverený expert nominovala tohto roku diela Henrieta Moravčíková

TOP 40 európskych stavieb

Zo štyridsiatich vybraných diel je viac ako polovica postavená v centrách miest (24 stavieb), deväť stavieb stojí vo voľnej krajine, sedem objektov je situovaných v oblasti mestských periférií. Medzi členskými štátmi EÚ so štyrmi zástupcami dominujú Francúzsko, Portugalsko a Veľká Británia. Po troch stavbách majú Dánsko, Španielsko, Fínsko, Holandsko a Nórsko. Dve zastúpené realizácie hlási Belgicko, Nemecko, Írsko a Turecko. Zastúpenie jednej stavby potom majú Taliansko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Švédsko. Okrem múzea vo Varšave sa v užšom výbere nenachádza žiadna stavba z okolitých krajín. V uplynulých rokoch sa vo výbere vyskytovalo viacero kvalitných stavieb zo Strednej Európy, napríklad aj minuloročný víťaz - Filharmónia v Štetíne.

Väčšina investorov týchto prestížnych stavieb pochádza z verejného sektora, nechýbjú tiež zaujímavé ukážky súkromného či rezidenčného bývania. Zastúpené sú tiež školy, kultúrne a športové budovy či riešenie verejných priestranstiev aj krajiny. Zhruba tretina realizácií rieši problematikou súčasnej architektúry v historickom prostredí.

Múzeum Katynského masakru vo Varšave, BBGK Architekci
Múzeum Katynského masakru vo Varšave, BBGK Architekci

Finalisti súťaže budú vyhlásení v polovici februára 2017. V samotnom finále potom porota určí jednu stavbu, ktorá získa Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru - Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, ktoré udelí Zvláštnu cenu pre začínajúcich architektov. Výsledky tejto prestížnej ceny budú oznámené na slávnostnom vyhlásení 26. mája 2017. 

Bienále súťažnej prehliadky realizovaných stavieb organizuje Európska únia a Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone od roku 1988. Cieľom súťaže je vyzdvihnúť prínos európskych architektov, sledovať, ako uplatňujú nové koncepty a technológie v praxi, a porovnať kvalitu architektúry v jednotlivých európskych štátoch. V porote pre rok 2017 zasadli architekti, historici architektúry a kurátori Stephen Bates (Veľká Británia, predseda), Gonçalo Byrne (Portugalsko), Peter Cachola Schmal (Nemecko), Pelin Dervišov (Turecko), Dominique Jakob (Francúzsko), Juulia Kaus (Fínsko ) a Małgorzata Omilanowska (Poľsko).

Všetkých 40 finalistov si môžete pozrieť na tomto linku.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím