Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. január 2017
0
792

Mies van der Rohe award - užší výber bez slovenského zastúpenia

Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone oznámila zoznam 40 európskych stavieb, ktoré medzinárodná odborná porota vybrala do užšieho okruhu na tohtoročnú Európsku cenu za súčasnú architektúru.
Mies van der Rohe award - užší výber bez slovenského zastúpenia

Žiadna zo štyroch stavieb realizovaných na území Slovenska, o ktorých nominácii sme informovali v decembri 2016, sa do prestížneho výberu žiaľ nedostala.

Vo výbere medzinárodnej poroty sú v najväčšej miere zastúpené Francúzsko, Portugalsko, Veľká Británia, Dánsko, Španielsko, Holandsko a Nórsko. Mestám s kvalitnou architektúrou dominuje Londýn, Lisabon či Dublin.

V rámci jednotlivých štátov nominujú diela profesijné a stavovské organizácie, odborné inštitúcie a vybraní experti. Za Slovenskú republiku ako poverený expert nominovala tohto roku diela Henrieta Moravčíková

TOP 40 európskych stavieb

Zo štyridsiatich vybraných diel je viac ako polovica postavená v centrách miest (24 stavieb), deväť stavieb stojí vo voľnej krajine, sedem objektov je situovaných v oblasti mestských periférií. Medzi členskými štátmi EÚ so štyrmi zástupcami dominujú Francúzsko, Portugalsko a Veľká Británia. Po troch stavbách majú Dánsko, Španielsko, Fínsko, Holandsko a Nórsko. Dve zastúpené realizácie hlási Belgicko, Nemecko, Írsko a Turecko. Zastúpenie jednej stavby potom majú Taliansko, Litva, Poľsko, Rumunsko a Švédsko. Okrem múzea vo Varšave sa v užšom výbere nenachádza žiadna stavba z okolitých krajín. V uplynulých rokoch sa vo výbere vyskytovalo viacero kvalitných stavieb zo Strednej Európy, napríklad aj minuloročný víťaz - Filharmónia v Štetíne.

Väčšina investorov týchto prestížnych stavieb pochádza z verejného sektora, nechýbjú tiež zaujímavé ukážky súkromného či rezidenčného bývania. Zastúpené sú tiež školy, kultúrne a športové budovy či riešenie verejných priestranstiev aj krajiny. Zhruba tretina realizácií rieši problematikou súčasnej architektúry v historickom prostredí.

Múzeum Katynského masakru vo Varšave, BBGK Architekci
Múzeum Katynského masakru vo Varšave, BBGK Architekci

Finalisti súťaže budú vyhlásení v polovici februára 2017. V samotnom finále potom porota určí jednu stavbu, ktorá získa Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru - Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, ktoré udelí Zvláštnu cenu pre začínajúcich architektov. Výsledky tejto prestížnej ceny budú oznámené na slávnostnom vyhlásení 26. mája 2017. 

Bienále súťažnej prehliadky realizovaných stavieb organizuje Európska únia a Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone od roku 1988. Cieľom súťaže je vyzdvihnúť prínos európskych architektov, sledovať, ako uplatňujú nové koncepty a technológie v praxi, a porovnať kvalitu architektúry v jednotlivých európskych štátoch. V porote pre rok 2017 zasadli architekti, historici architektúry a kurátori Stephen Bates (Veľká Británia, predseda), Gonçalo Byrne (Portugalsko), Peter Cachola Schmal (Nemecko), Pelin Dervišov (Turecko), Dominique Jakob (Francúzsko), Juulia Kaus (Fínsko ) a Małgorzata Omilanowska (Poľsko).

Všetkých 40 finalistov si môžete pozrieť na tomto linku.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím