Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. marec 2018
0
852

Laureátom Pritzkerovej ceny 2018 sa stal indický architekt Balkrishna Doshi

Prestížnu Pritzkerovu cenu, ktorá je považovaná za jedno z najvýznamnejších ocenení v oblasti architektúry, putovala do rúk architekta, ktorý sa výrazne podieľal na formovaní súčasnej indickej architektúry.
Laureátom Pritzkerovej ceny 2018 sa stal indický architekt Balkrishna Doshi

Medzinárodná porota zložená z architektov, kritikov a historikov architektúry určila víťaza v tajnom hlasovaní z viac ako päťsto mien, ktoré boli navrhnuté v otvorenej nominácii. 

Po minuloročnom prekvapení, ktorým bolo ocenenie trojice architektov (pôsobiacich prevažne regionálne v oblasti malého katalánskeho mesta Olot), sa porota tento rok vrátila k "veľkým menám". Balkrishna Vithaldas Doshi aktívne pôsobí sedem desaťročí, pracoval na širokom spektre projektov, podieľal sa na viac ako stovke realizácií. K oceneniu určite prispela aj angažovanosť v oblasti sociálneho bývania a smerovanie k aspektom udžateľnej tvorby. V neskoršom diele Balkrishnu Doshiho je cítiť čoraz väčší vplyv lokálneho kontextu ("Corbusierovskú" modernu striedajú prírodné materiály, organické tvary, klenby).

Balkrishna Vithaldas Doshi sa narodil v roku 1927 v západoindickom meste Pune. Študoval v Pune a na J. J. School of Art v Bombaji. Od roku 1950 pracoval s Le Corbusierom na projektoch v Ahmadábáde a Čandígarhe. V roku 1956 zakladá v Ahmadábáde vlastný ateliér. Následne sa podieľal na zrode nadácie Vasto-Shilpa pre výskum v oblasti udržateľnej architektúry, ktorá spolupracovala s McGill School of Architecture na mnohých úspešných projektoch. Od roku 1977 pôsobí ako partner v ateliéri Stein, Doshi & Bhalla.

B. V. Doshi sa počas svojho dlhoročneho pôsobenia zaslúžil o postupné prijatie a začlenenie modernej architektúry do indického kultúrneho kontextu. Jeho osobnosť okrem architektonickej tvorby definuje aj záujem o urbanistické, enviromentálne a sociálne otázky, publikačnú a pedagogickú činnosť. Vo svojej práci zdôrazňoval blízky vzťah k Indii, jej histórii a kultúre.

"Laureát pracoval s dvoma majstrami 20. storočia - s Le Corbusierom a Louisom Kahnom. Jeho rané diela boli bezpochyby ovplyvnené týmito majstrami. Stačí sledovať robustné a čisté tvary formované z masívneho betónu. Doshi však prekonal svoju prvotnú tvorbu a posunul svoj 'architektonický jazyk'. S porozumením a uznaním hlbokých tradícií indickej architektúry spojil prefabrikáciu a miestne remeslo a vyvinul spojenie v súlade s históriou, kultúrou, miestnymi tradíciami a rýchlo sa meniacou tvárou svojej domovskej krajiny", píše sa v stanovisku poroty.

Estetika je pre indického architekta dôležitá, no nie je na prvom mieste. Stavba musí v prvom rade rešpektovať duch miesta. Využíva subtílne oceľové a presklenné konštrukcie v kontraste s mohutnou materialitou betónu a kameňa. Obľúbeným prvkom sú átriá a dvory so vzrastlými stromami a zeleňou. 

 

Výber z realizovaných stavieb:

1962-74: Indický inštitút manežmentu, Bengalúru:

Foto: VSF
Foto: VSF
Foto: VSF

 

1972: Centrum enviromentálneho plánovania a technológií (CEPT), Ahmadábád:

Foto: VSF
Foto: VSF
Foto: VSF

 

1976: Koncertná sieň Premabhai, Ahmadábád:

Foto: VSF
Foto: VSF
Foto: VSF

 

1979-80: Sangath - vlastný ateliér BV Doshiho, Ahmadábád:

Foto: VSF
Foto: VSF
Foto: VSF

 

1983 - 1988: Aranya - sociálne bývanie, Indore:

Foto: VSF
Foto: VSF
Foto: VSF

 

1995: Galéria Amdavad ni Gufa, Ahmadábád:

Foto: VSF
Foto: VSF
Foto: VSF

Zdroj: tlačová správa Pritzker prize

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím