Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. február 2017
0
772

Mies van der Rohe award - poznáme piatich finalistov

Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone oznámila finálnych 5 diel, ktoré budú bojovať o Cenu EÚ za súčasnú architektúru - Mies van der Rohe Award 2017.
Mies van der Rohe award - poznáme piatich finalistov

Svoje želiezko v ohni má opäť Poľsko, ktoré v predchádzajúcom bienále súťažnej prehliadky získalo za filharmóniu v Štetíne hlavnú cenu. Ďalšími krajinami v prestížnom výbere sú Holandsko, Veľká Británia, Dánsko a Francúzsko. Na Cenu EÚ za súčasnú architektúru boli za Slovensko nominované štyri stavby. Žiadna z nich sa však neprebojovala do užšieho výberu medzinárodnej poroty, ktorý bol oznámený v januári 2017. 

 

5 najlepších európskych stavieb za posledné dva roky:  

Katynské múzeum, Varšava, Poľsko (viac v tomto článku)
Ateliér: BBGK Architekci, Varšava
Architekti: Jan Belina-Brzozowski (Poľsko) a Konrad Grabowiecki (Poľsko)

Zatiaľ čo pred dvoma rokmi hlavnú cenu získala poľská stavba navrhnutá zahraničnými architektmi, v aktuálnom ročníku súťažnej prehliadky porotu zaujalo Múzeum navrhnuté varšavským štúdiom BBGK Architekci. Múzeum pripomína bolestivú časť poľskej histórie z druhej svetovej vojny, kedy bolo viac ako dvadsať tisíc poľských vojenských dôstojníkov a štátnych úradníkov brutálne zavraždených sovietskou tajnou políciou. 

O stavbe:

Citlivý a tvorivý prístup na mieste historického a symbolického významu. Odvaha a dôslednosť autorov sa pretavila do estetickej koherencie novej architektúry a historického prostredia. Masívna materialita vložených betónových konštrukcií odkazuje na pevné múry Varšavskej citadely. Dôsledne komponovaný priestor a plánovaný pohyb návštevníka ovplyvňuje predstavivosť a vzbudzuje emócie. Fyzickej architektúre sekundujú moderné technológie, ako nadstavba ktorá umožňuje vnímať divákovi historické udalosti ako celistvý príbeh.

Betón je hlavným výrazovým prostriedkom. Pridaním farby stráca svoju technickú strohosť. Získava ušľachtilosť kameňa. Začleňuje sa do starých múrov opevnenia. Starne so cťou, interaguje so svetlom. Počas leta je teplý a príjemný na dotyk, v zime zostáva chladný a neprístupný.

Pôdorys hlavných priestorov expozície
Pôdorys hlavných priestorov expozície

Rivesaltes Memorial Museum, Rivesaltes/Ribesaltes, Francúzko
Ateliér: Rudy Ricciotti, Bandol
Architekt: Rudy Ricciotti (Francúzko)

S témou národnej histórie pracuje tiež Múzeum a pamätník Rivesaltes vo Francúzsku. Múzeum sa venuje histórii vojenského tábora pri meste Rivesaltes. V tábore na juhozápade Francúzka bolo počas vichystickej vlády väznené a neskôr do nacistických koncentračných táborov deportované civilné obyvateľstvo.   

O stavbe:

Objekt od francúzskeho architekta Rudyho Ricciottiho je strohý a výrazovo silný. Objekt čiastočne zapustený do zeme sa vynára z divokej krajiny. Toto gesto symbolizuje, že aj napriek plynúcemu času Francúzi na absenciu svojich blízkych nezabúdajú. Návštevník vchádza tunelom do masívnej betónovej stavby dlhej 250 m. Z lineárnych priestorov expozície nie je priamy výhľad do exteriéru, Okrem pohľadu na oblohu cez strešné okná.  

Pôdorys
Pôdorys

Vo výpočte finalistov sú tiež zahrnuté dva bytové komplexy. Zatiaľ čo jeden z nich je súčasťou novej rezidenčnej štvrti Ely Court v Londýne, druhý sa venuje rekonštrukcii jedného z najväčších bytových komplexov v Amsterdame, do ktorého patrí zhruba 500 bytových jednotiek - projekt deFlatKleiburg.

deFlatKleiburg, Amsterdam, Holandsko
Ateliéry: NL Architects and XVW architectuur, Amsterdam
Autori: Walter van Dijk(Holandsko) and Xander Vermeulen Windsant (Holandsko)

O stavbe:

Rekonštrukcia jedného z najväčších bytových domov v Holandsku. Dom so zalomeným pôdorysom je dlhý viac ako 400 metrov a vysoký 11 podlaží. nachádza sa tu viac ako 500 bytových jednotiek. Združenie De FLAT zachránilo obrovský komplex pred demoláciou. Bol vypracovaný koncept, podľa ktorého si vlastníci renovovali byty svojpomocne. Budova bola jednou z posledných zástupcov moderny, ktorá ostala zachovaná v (takmer) pôvodnej podobe v amsterdamskej obytnej štvrti Bijlmermeer. Pri minimálnych zásahoch do koncepcie a formy domu sa podarilo humanizovať architektúru a vytvoriť príjemné prostredie pre život.

Situácia
Situácia

Ely Court, Londýn, Veľka Británia
Ateliér: Alison Brooks Architects, Londýn
Autor: Alison Brooks (Veľka Británia)

O stavbe:

Vzorový príklad koncepčného rozvoja mestskej časti. Ide o prvú realizovanú fázu doplnenia obytnej štruktúry v štvrti South Kilburn. Nová podoba bytových domov vzišla z architektonickej súťaže. Urbanistické riešenie vychádza z archetypu blokovej zástavby z 19. storočia. Dôraz je kladený na komunitný život. Vnútroblok je riešený ako funkčný priestor, ktorý ma za úlohu prepojiť obytné domy. Do monotónnej textúry bytoviek zo šesťdesiatych rokov sa podarilo vniesť novú kvalitu. 

Situácia
Situácia
1749
Vimeo

Kannikegården, Ribe, Dánsko
Ateliér: Lundgaard&Tranberg Architects, Kodaň
Autori: LeneTranberg (Dánsko) and BojeLundgaard (Dánsko)

Porotu zaujal tiež citlivý prístup k historickému dedičstvu, ktoré preukázalo dánske štúdio Lundgaard & Tranberg Architects pri stavbe v susedstve stredovekej katedrály Kannikegården v Ribe - najstaršo m meste v Dánsku.

O stavbe:

Kannikegården v dánskom meste Ribe je najlepšie zachovanou stredovekou pamiatkou v krajine. Nový objekt vznikol ako krycia stavba rozsiahlych vykopávok v centre mesta. Návštevník nájde pod strechou viac ako tisíc rokov staré múry z pálenej tehly. Materiály stavby, najmä keramická krytina použitá na streche nového objektu odkazuje na stavebný materiál typický pre stredoveké domy v meste. Objekt citlivo zakomponovaný do historického centra mesta slúži aj ako návštevnícke centrum a časť je vyhradená ako zázemie blízkej katedrály.

Finalisti súťaže budú vyhlásení v polovici februára 2017. Vo finále potom porota určí jednu stavbu, ktorá získa Cenu Európskej únie za súčasnú architektúru - Mies van der Rohe Award, a jednu stavbu, ktorej udelí Zvláštnu cenu pre začínajúcich architektov. Výsledky tejto prestížnej ceny budú oznámené na slávnostnom vyhlásení 26. mája 2017. 

Bienále súťažnej prehliadky realizovaných stavieb organizuje Európska únia a Nadácia Mies van der Rohe v Barcelone od roku 1988. Cieľom súťaže je vyzdvihnúť prínos európskych architektov, sledovať, ako uplatňujú nové koncepty a technológie v praxi, a porovnať kvalitu architektúry v jednotlivých európskych štátoch. V porote pre rok 2017 zasadli architekti, historici architektúry a kurátori Stephen Bates (Veľká Británia, predseda), Gonçalo Byrne (Portugalsko), Peter Cachola Schmal (Nemecko), Pelin Dervišov (Turecko), Dominique Jakob (Francúzsko), Juulia Kaus (Fínsko ) a Małgorzata Omilanowska (Poľsko).

Všetkých 40 finalistov si môžete pozrieť na tomto linku.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím