Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
12. október 2018
0
982

Stirling Prize 2018 - cena pre londýnske sídlo spoločnosti Bloomberg

Kráľovský inštitút britských architektov (RIBA) vyhlásil výsledky Stirling Prize 2018. Ocenenie je udeľované od roku 1996 dielam, ktoré sú významným prínosom pre britskú architektúru za posledný rok.
Stirling Prize 2018 - cena pre londýnske sídlo spoločnosti Bloomberg

Už 180 rokov oceňuje Kráľovský inštitút britských architektov najlepších autorov a architektúru. Ocenenie konkrétnych diel každoročne vrcholí udelením Stirlingovej ceny, ktorá je dnes považovaná za najprestížnejšie ocenenie v rámci Spojeného kráľovstva.

Laureát za rok 2018:

Bloomberg headquarters, Londýn
Architekti: Foster + Partners

Tohtoročný víťaz bol zvolený z užšieho výberu, ktorý zahŕňal šesť projektov. Zaujímavosťou je, že všetky tohtoročné nominované projekty spadajú do kategórie občianskych stavieb. Plejáda je to vskutku rozmanitá - v súťaži figurujú študentské internáty Chadwick Hall, židovská pohrebná sieň Bushey, kancelárska budova spoločnosti Bloomberg, galéria New Tate St Ives, prednášková hala The Sultan Nazrin Shah Centre a materská škola Storey's Field Centre and Eddington Nursery. Výber poroty a voľba laureáta vyvolala búrlivú diskusiu. V dobe, keď (nielen) v Spojenom kráľovstve rezonuje téma dostupného bývania, získala cenu jedna z najdrahších administratívnych budov v centre Londýna. Sofistikovaný “high-tech” projekt z dielne Normana Fostera zarezonoval hlavne v oblasti udržateľnosti.

Náklady na Európske sídlo spoločnosti Bloomberg sa vo finále vyšplhali na závratných 1,3 miliardy libier. Stavba v bezprostrednom susedstve St Paul's Cathedral podľa porotcov určila nový štandard v tvorbe kancelárskych priestorov.

Je to druh projektu, aký možno očakávať od miliardára Michaela Bloomberga, bývalého starostu New Yorku, autora Climate of Hope, finančníka a šéfa dátového a mediálneho impéria. Prepracovaný pomník jeho presvedčenia, že "podniky zohrávajú úlohu pri záchrane planéty".

Napriek tomu, že ide o veľkolepé gesto, Bloomberg v spolupráci s Fosterom zvolil neokázalé a pôsobivé riešenie. "Mnoho spoločností našej veľkosti by sa rozhodlo pre 'sklenený' mrakodrap," povedal Bloomberg pri otvorení budovy, "kladieme však dôraz na to, aby sme boli dobrými susedmi. Sme si vedomí skutočnosti, že sme v Londýne hostia." Dôkazom može byť aj predchádzajúci Fosterov projekt, ktorý v rovnakej lokalite (avšak pre iného klienta) počítal s realizáciou 22 poschodovej výškovej budovy.

Bloombergova a Fosterova vízia je zhmotnená v podobe dvoch navzájom prepojených desaťpodlažných blokov s výraznou tektonikou fasád obložených pieskovcom (hold St Paul's Cathedral). Nový administratívny blok sa zrkadlí na fasáde susednej fosterovej stavby The Walbrook, pričom si môžeme naplno vychutnať kontrast organicky tvarovanej high-tech fasády a prísneho geometrického rastra nového Bloombergovho bloku. Foster ukazuje, že ovláda oba prístupy a rozhodne nenudí.  

Za spomínanou “konzervatívnou” fasádou (v najlepšom zmysle slova) sa nachádza rozsiahla otvorená vstupná hala s dominantnou špirálovou rampou, ktorá voľne plynie cez podlažia a podľa architekta slúži ako “miesto pre náhodné stretnutia” pre takmer štyri tisícky zamestnancov pracujúcich v komplexe.

Na tomto mieste by bolo zbytočné popisovať všetky “zelené” a udržateľné riešenia, ktoré našli v projekte uplatnenie. Za spomenutie však stojí fakt, že technológie prešli zdokonaľovaním a optimalizáciou v testovacom zariadení v meste Battersea, kde bol systém prirodzeného vetrania simulovaný prostredníctvom modelov v mierke 1: 1, často vraj za účasti samotného Bloomberga. Budova má samozrejme už obligátny certifikát BREAM Outstanding a podľa slov architekta spotrebuje o 70% menej vody a 40% menej energie ako moderný kancelársky blok porovnateľných rozmerov.

"Niektorí ľudia tvrdia, že dôvod, prečo stavba trvala takmer desať rokov, je ten, že sme mali miliardára, ktorý chcel byť architektom," poznamenal Bloomberg, "pričom pracoval s architektom, ktorý chce byť miliardárom."

Aj napriek všetkým spomínaným inováciám je ťažké vyhnúť sa pocitu, že sú pracoviská “utopené” v hlbokej dispozícii administratívnej budovy, často ďaleko od okna, s výhľadom na vonkajší svet zakrytý veľkými bronzovými paravanmi. Otáznych je tiež 600 ton bronzu dovezených z Japonska a obrovské množstvo žuly z Indie. To sú len niektoré z otáznikov, ktoré visia nad superlatívmi ospevovanou (v hodnotení poroty je ich naozaj prekvapivé množstvo) udržateľnosťou projektu.  

Ateliér Normana Fostera získal Stirlingovu cenu už po tretí krát (predtým získal ocenenie za eliptický hangár Imperial War Museum, Duxford, 1998 a známu londýnsku “Uhorku” - Gherkin, 2004. Bloomberg bol favoritom aj v aktuálnom ročníku. Stávkové kancelárie mali na víťazstvo centrály Bloomberga vypísaný kurz 3:1, takže nešlo o žiadne prekvapenie. Cena je explicitne udelená budove, ktorá je "najväčší príspevkom k vývoju a pokroku na poli architektúry". Inovatívne technológie použité na Fosterovom projekte budú nepochybne ovplyvňovať budúcnosť kancelárskeho prostredia.

Ad: minuloročný víťaz - projekt rekonštrukcie móla v Hastingse, ktorý bol ocenený hlavne ako komunitný projekt a príklad ukážkovej participácie bol krátko po udelení ceny predaný súkromnému hotelierovi za zlomok nákladov na jeho renováciu.

Foto: Neil Young
Priestorová schéma
Priestorová schémaAutor: Foster + Partners
Foto: Neil Young
Foto: Neil Young
Foto: Neil Young
Foto: Neil Young
Foto: Neil Young
Foto: Neil Young
Foto: Neil Young
Foto: Neil Young
Foto: Neil Young
Foto: Neil Young
Foto: Neil Young
Foto: Neil Young
Foto: Neil Young
Skica: Norman Foster
6145
Youtube

Zdroj: RIBA, Foster + Partners, The Guardian

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím