Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. február 2024
1
924

Starý vodojem - Várdomb

Pamiatková obnova a adaptácia starého vodojemu na vyhliadkovú vežu v obci Bernolákovo.
Starý vodojem - Várdomb
Autori: Ing. arch. Pavol Pauliny, PhD., Ing.arch. Marcela Murínová, Ing. arch. Michal Vaňo, Ing. Lukáš Kramarčík, Ing. arch. Ondrej JobusInvestor: Obec Bernolákovo Plocha pozemku: 26 m2 Podlažná plocha: 59,6 m2 Obostavaný objem: 266 m3 Návrh: 2019 - 2019Realizácia: 2022 - 2023Adresa: Hlavná 111, Bernolákovo , SlovenskoPublikované: 3. máj 2024

Nové využitie a oživenie chátrajúcej technickej pamiatky. Proces obnovy naštartovala diplomová práca Marcely Sládečkovej Murínovej, ktorá vznikla pred desiatimi rokmi na FAD STU v Bratislave pod vedením Pavla Paulinyho.

Náročný projekt sa autorom podarilo dotiahnuť do úspešného konca. Pamiatkovú obnovu vodojemu a prinavrátenie architektonického výrazu objektu z prvej polovice minulého storočia sprevádzalo sprístupnenie vnútorných priestorov nádrže a vytvorenie vyhliadkovej terasy na úrovni strešnej roviny. V Bernolákove tak od konca minulého roka môžeme obdivovať jeden z mála príkladov kvalitnej obnovy industriálneho dedičstva minulého storočia.  

 

Historický kontext, východiská a realizáciu projektu priblíži sprievodný text autorov:

Starý vodojem - Várdomb v Bernolákove je technickou národnou kultúrnou pamiatkou a bol vybudovaný začiatkom 20. storočia zrejme v roku 1912 na zvyškoch stredovekého hradu Čeklíz, ktorý zanikol koncom 15. storočia. Vodárenská veža bola postavená v historizujúcom štýle, aby svojím výzorom pripomínala stredovekú hradnú vežu. Jej predlohou bol pravdepodobne vodojem v Komárne od uhorského kráľovského inžiniera Zárka Elméra. V druhej polovici 20. storočia vodárenská veža stratila svoje využitie a postupne chátrala. Jej pôvodný historizujúci vzhľad so štukovou výzdobou sa však zachoval aspoň na historickej fotografii z roku 1934 a tak bolo možné pristúpiť k jej exaktnej rekonštrukcii.

Realizovaná pamiatková obnova vracia objektu historizujúci eklektický výraz s výraznou omietkovou bosážou, soklom, rímsami, cimburím a vežičkou. Súčasťou rekonštrukčných a konzervačných prác na dochovaných častiach objektu bola aj adaptácia vodojemu na vyhliadku a malé expozičné priestory. V interiéri objektu bola konzervovaná pôvodná oceľová nitovaná nádrž na vodu a do úzkeho medzipriestoru medzi nádržou a stenou bolo vložené oceľové schodisko. Po točitom schodisku zo skorodovanej ocele je možné vystúpiť na prvú medzipodestu a cez vyrezaný otvor aj do priestoru pôvodnej oceľovej nádrže vodojemu. V ňom sa nachádza malá expozícia histórie hradu Čeklíz, vodojemu a technológií tejto technickej pamiatky. Záverečným ramenom schodiska sa návštevník cez zaťahovací poklop z ocele dostane na strechu vodojemu, odkiaľ sa mu otvára panoramatický výhľad na Bratislavu a Bernolákovo. 

Foto: Dynameet
Foto: Dynameet
Foto: Dynameet
Foto: Dynameet
Situácia
SituáciaAutor: Chronogram
Pôdorysy
PôdorysyAutor: Chronogram
Pôdorysy
PôdorysyAutor: Chronogram
Pôdorysy
PôdorysyAutor: Chronogram
Rez
RezAutor: Chronogram
Pohľady
PohľadyAutor: Chronogram
Pohľady
PohľadyAutor: Chronogram
Axonometria
AxonometriaAutor: Chronogram
Foto: Dynameet
Foto: Dynameet
Foto: Dynameet
Foto: Dynameet
Foto: Dynameet
Foto: Dynameet
Foto: Dynameet
Foto: Dynameet
Foto: Dynameet
Foto: Dynameet
Foto: Dynameet

Historické fotografie:

Objekt pred rekonštrukciou:

Dielo získalo ocenenie MK SR za komplexnú obnovu objektu pamiatky v rámci súťažnej prehliadky Fénix - Kultúrna pamiatka roka.

Autori: Pavol Pauliny, Marcela Sládečková Murínová, Michal Vaňo, Lukáš Kramarčík, Ondrej Jobus
Foto: Dynameet, archív autorov

Poloha diela

Ing. arch. Pavol Pauliny, PhD.
Ing.arch. Marcela Murínová
Ing. arch. Michal Vaňo
Ing. Lukáš Kramarčík
Ing. arch. Ondrej Jobus
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím