Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. november 2017
0
1442

Dom pre spisovateľku, Hoštka (ČR)

Pekná práca s denným svetlom v historickom hospodárskom objekte.
Dom pre spisovateľku, Hoštka (ČR)
Autori: Dipl. arch Elan Neuman FesslerPodlažná plocha: 112 m2Investičný náklad: 1000 €/m2Návrh: 2012 - 2013Realizácia: 2013 - 2015Adresa: Hoštka, Česká republikaPublikované: 26. november 2017

Päťdesiat kilometrov od Prahy, v obci Hoštka vyrástol s rešpektom k remeslu staršej generácie moderný obytný priestor. Prístavba stojí na jednopodlažnej hospodárskej budove, a je rozšírením statku z 18. storočia, ktorý je v blízkosti námestia. V hustej vidieckej zástavbe autorka reinterpretuje tradičný drevený dom do modernej podoby. Stavbu s parametrami pasívneho domu stavali miestni remeselníci s použitím tradičných tesárskych techník. To všetko pri nákladoch ktoré dosiahli 1000 € na meter štvorcový obytnej plochy.

Foto: Petr Machan

“Negativní objemy uvnitř i vně navrženého domu definují prostor - artikulují rozdílnost od sousední budovy a řeší vnitřek jako spojitý prostor mezi úrovněmi,” približuje architektka filozofiu formovania objektu. Tri poschodia sú prepojené otvorenou galériou, “Ťažké” kamenné konštrukcie prízemia plynulo prechádzajú do ľahkej strešnej nadstavby.

Murivo pôvodnej hospodárskej budovy (pieskovec a tehla) ostalo zachované. Nové materiály boli zvolené tak, aby zanechávali čo najnižšiu uhlíkovú stopu a zároveň mali dlhú životnosť (miestne drevo, bambus a hliník).

V kontexte dediny dom nadväzuje na tradíciu murovaných a drevených utilitárnych hospodárskych objektov. Výhľady z domu do záhrady podčiarkujú úzku spätosť s vidieckym prostredím.

Pôdorys 1. NP
Pôdorys 1. NPAutor: Emergenative Architecture

Dom je orientovaný na juhozápad, kvôli dennému osvetleniu a prirodzenému vetraniu. Výmenu vzduchu zabezpečuje vetranie s rekuperáciou.  Dažďová voda je zvedená do záhrady. V zime je severná strana domu ohrievaná slnkom a funguje ako pasívna akumulačná stena. Tepelné straty domu sú menej ako 15W / m2K, tepelnú pohodu zabezpečujú aj okná s izolačným trojsklom. Nové steny tvoria montované sendvičové konštrukcie, ktoré sú izolované proti vlhkosti. Prirodzená a nútená cirkulácia vzduchu na oboch stranách minimalizuje vlhkosť v konštrukciách. Kombinácia pôvodného a nového je cenovo efektívnym a energeticky úsporným riešením. Odráža sa to na kvalite života obyvateľov domu.

Rezoperspektíva
RezoperspektívaAutor: Emergenative Architecture

V interiéri pôsobí ako zjednocujúci prvok biela farba. Pôvodné kamenné murivo, aj precízny remeselný detail nových drevených konštrukcií je hrdo priznaný. Doplňujúcim prvkom sú malé farebné akcenty.

Foto: Petr Machan
Foto: Petr Machan
Foto: Petr Machan
Foto: Petr Machan
Foto: Petr Machan
Foto: Petr Machan
Foto: Petr Machan
Foto: Petr Machan
Foto: Petr Machan
Foto: Petr Machan

Poloha diela

Dipl. arch Elan Neuman Fessler
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím