Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
5. november 2017
1
1932

Rodinný dom „Plecháč“ v Humpolci - funkčný a estetický redizajn interiéru

Je zaujímavé sledovať ako sa architektúra časom prispôsobuje požiadavkam svojich obyvateľov. Obzvlášť v prípade, ak ide o dom z obálok architektonických časopisov.
Rodinný dom „Plecháč“ v Humpolci - funkčný a estetický redizajn interiéru
Autori: architekt Luděk RýznerInvestor: Manželia RýznerovciPlocha pozemku: 430 m²Zastavaná plocha: 72 m²Podlažná plocha: 250 m²Obostavaný objem: 760 m³Návrh: 2017 - 2017Realizácia: 2017 - 2017Adresa: Mánesova 1670, Humpolec, Česká republikaPublikované: 5. november 2017

Dnes už ikonický dom Plecháč (postavený v roku 2005) stojí na exponovanom pozemku neďaleko centra Humpolca. Vlastný dom architekta Rýznera šikovne pracuje s danosťami relatívne malého a stiesneného pozemku. Autor jasne prezentuje svoj architektonický názor, a experimentuje s riešeniami, ktoré by boli pri väčšine klientov nepriechodné. Konštrukcia domu je v interiéri zároveň finálnou pohľadovou vrstvou: betónové podlahy; viditeľný oceľový skelet upravený žiarovým zinkovaním; vlnitý plech zaliaty betónom, ktorý tvorí stropnú konštrukciu a betónové stierky ako finálna povrchová úprava stien. Z vonkajšej strany je všetko opláštené kortenovým plechom. Neoddeliteľnou súčasťou projektu je zeleň. Dom sa po prvotnom odmietnutí verejnosťou, stal akceptovanou súčasťou líniovej mestskej zástavby. Vďaka stromom, ktoré dom obklopujú, je z ulice takmer neviditeľný.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Výkresová dokumentácia
Výkresová dokumentáciaAutor: OK Plan Architects

Majitelia sa po dvanástich rokoch rozhodli pre úpravu interiéru a "zjemnenie" pôvodnej "surovosti" hlavného obytného podlažia. Do interiéru pribudli ďalšie vrstvy, ktoré dopĺňajú nielen vizuálnu stránku, ale majú aj funkčné opodstatnenie. Základný parameter, ktorý bolo nutné vylepšiť, bola akustika interiéru. Všetky tvrdé a odrazové plochy v minimalistickom interiéri sa dočkali úprav. Akustika priestoru sa výrazne zlepšila vložením dubových obkladových konštrukcií stropov. Ich finálny povrch je upravený kefovaním, čo je v súlade so strohým riešením interiéru. Ďalšie úpravy boli skôr kozmetické. Nová kuchynská linka nahradila starší typ, pribudlo nové krbové teleso. Celé osvetlenie a riadenie domu prešlo výraznou úpravou, a to ako po stránke vizuálnej, tak aj energetickej.

Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice
Foto: BoysPlayNice

Pre porovnanie, pôvodný interiér vyzeral takto: 

Pôvodné architektonické riešenie bolo založené na kontraste "surovej" nosnej konštrukcie a "čistého" zariadenia
Pôvodné architektonické riešenie bolo založené na kontraste "surovej" nosnej konštrukcie a "čistého" zariadeniaFoto: OK Plan Architects
Odhalené časti konštrukcie a takmer strojársky detail
Odhalené časti konštrukcie a takmer strojársky detailFoto: OK Plan Architects

Obyvatelia a zároveň autori nevnímajú úpravu ako prestavbu, ale doplnenie funkčnej vrstvy aplikovanej na pôvodnú surovú konštrukciu. „Je fajn, když umí dům přirozeně reagovat na nové požadavky a stárne, respektive dospívá s námi,“ dodávajú na záver.

Veľmi zaujímavý príklad rekonštrukcie. Potešiteľné je, že prestavba je autorská, konzistentná a nový výsledok je takisto plnohodnotným dielom. Spokojný je autor. Spokojní sú investori. Len my v redakcii máme dilemu, či novou prestavbou nezaniklo niečo, čo bolo vo svojej surovosti suverénnym počinom, za ktorým nám bude tak trochu ľúto. Alebo nie? Na druhej strane je pravda aj to, že kvalitné dielo a kvalitní autori vedia reagovať na požiadavky ktoré prináša čas. Lebo čas je neustála zmena. Možno toto je príklad, že diela nemusia dodatočnými zásahmi postupne degradovať a strácať svoje kvality, ale naopak - získavať nové, iné... Možno aj vy sa zapojíte a prispejete svojim názorom.

Podklady: OK Plan Architects,Boys Plays Nice

Poloha diela

architekt Luděk Rýzner
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím