Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. jún 2015
0
677

The Hemnet Home

Štokholmský ateliér zvolil pri návrhu neobvyklú metódu "demokratickej architektúry". Cieľom bol navrhnúť dom, ktorý by bol prispôsobený požiadavkám väčšiny ľudí.
The Hemnet Home

Ako podklad pre návrh slúžila analýza dát najväčšej švédskej realitnej stránky Hemmet. Bolo analyzovaných viac ako 200 000 klikov a 86 000 realít. Následne bol požiadaný ateliér Tham & Videgård o vytvorenie tzv. "Big data Home" na základe prianí používateľov. 

Návrh je založený na dvoch prinípoch. Prvým je priama interpretácia Big data štatistík od všetkých užívateľov na Hemnet, ktorá poskytla priemerné hodnoty. Boli určené merateľné vlastnosti domu- veľkosť, cena, počet izieb, kúpeľní. Tham & Videgård k tomu pridali ich vnímanie švédskeho domu koncentrované na dva ikonické typy. Prvým je Červená drevená chata, ktorá predstavuje históriu, využitie miestnych zdrojov a remesiel. Druhým typom je  funkcionalistická kocka, ktorý stojí na modernosťi , optimizme a priemyselnom rozvoji. Cieľom tohto obdivuhodného mixu bolo vytvoriť architektúru, ktorá kombinuje štatistiku s vlastnosťami týchto dvoch ikonických typy- racionálnosť funkcionalistickej kocky v kombinácii s kvalitou remesiel a materiálnou čistoty chaty.

Výsledkom je interpretácia štatistického 1,5 podlažia kubickým objememom, ktorý je však plne využitý vloženou terasou a medziposchodím. To zodpovedá aj štatistikám ktoré ukazujú dopyt po balkóne/ terase a otvorenej kuchyni, ktoré Tham & Videgård vykladajú do vnútra objemu. Dôležitosť otvorenej kuchyne  je zdôraznená výškou cez dve podlažia. Terasa je vpísaná vnútri kocky. Poskytuje slnečný priestor chránený pred vetrom a súkromie. To je výhodné najmä pre hustejšie osídlené lokality. Vzniká energeticky efektívna a bohato presvetlená stavba s veĺkorysím vnútorným priestorom.Fasáda je inšpirovaná hojným využívaním drevených obkladov v Švédskej architektúre. Ako farba bola zvolená tradičná Falu červená.

Záverečná fotogaléria za článkom

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím