Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. jún 2019
0
1285

Châteaux po našom

Fotografická publikácia mapuje chátrajúce kaštiele na Slovensku.
Châteaux po našom
Autori: Mgr. art. Jana ŠturdíkováRealizácia: 2013 - 2018Adresa: SlovenskoPublikované: 17. jún 2019

Slovensko má veľmi bohaté kultúrne dedičstvo. Hrady a zámky na našom území sú často hotovým zázrakom pre návštevníka z cudziny. My sa ale nestaráme o tieto naše poklady tak, ako by si to zaslúžili a preto sú mnohé zničené, zdevastované, vyhorené, prípadne prestavané alebo zbúrané.

Autorka Jana Šturdíková sa rozhodla zdokumentovať stav našich chátrajúcich kaštieľov a tak ukázať, koľko práce ešte na Slovensku máme, aby sme zachovali, čo nám po našich predkoch zostalo.

Publikáciu bližšie predstaví autorka:

Viete, že máme na Slovensku niekoľko stoviek kaštieľov, z ktorých sa počas 20. storočia stali sklady, školy alebo dokonca posilňovne? Ako sa na nich podpísali roky zanedbania a nezáujmu a ako vyzerajú dnes? Vybrala som sa na niekoľkoročnú púť po Slovensku, aby som tieto stavby našla, zdokumentovala a urobila o nich fotografickú knihu, v ktorej sa dozviete, prečo je to tak.

Ako to začalo?

Počas výletov po krajine som viackrát natrafila na opustené budovy bývalých šľachtických sídel. Jedného dňa som si prečítala článok o kaštieli v Želiezovciach, kam si rodina Esterházyovcov v 19. storočí pozvala Franza Sachera, svetoznámeho výrobcu tort, aby ich u nich piekol. V kaštieli pôsobil aj svetoznámy skladateľ Franz Schubert. Článok bol napísaný vo veľmi kultúrnom duchu a vedľa neho bola uvedená fotografia chátrajúceho kaštieľa. Prekvapilo ma, ako môže byť stavba takej kultúrnej a historickej hodnoty v takom zlom stave. Odvtedy som túto tému nosila v hlave. Môj záujem rástol, keď som zistila, že nejde len o pár ojedinelých prípadov, ale že chátrajúcich kaštieľov nájdeme až príliš mnoho. Pri osobnom kontakte s históriou týchto sídiel som sa naplno pustila do ich dokumentovania. Vyhľadávala som kaštiele bez využitia, fotografovala som a zisťovala, akými rôznymi funkciami počas 20. a 21. storočia prešli a prečo sa to stalo. Fotografovanie nakoniec trvalo vyše 5 rokov, počas ktorých sa mi podarilo zachytiť viac ako 150 kaštieľov.

Čo sa dozviete?

Kniha približuje situáciu opustených kaštieľov na Slovensku. Obsahuje 104 fotografií kaštieľov z celého Slovenska, rozdelených do 17 kategórií podľa ich posledného známeho účelu. Vzniká tak zvláštny slovník pojmov a obrazov, ktoré by sme si normálne asi ťažko dávali do súvislosti. Nájdeme tu kaštiele, ktoré slúžili ako byty, školy či sklady, ale aj nečakané a prekvapivé využitie ako napr. zábavný podnik či zberné suroviny.

Kniha je obrazom krajiny, v ktorej kultúrne dedičstvo vyzerá inak, ako by sme prirodzene čakali a zároveň s nadhľadom a bez zbytočného pátosu motivuje diváka zamyslieť sa nad touto situáciou.

Obsahuje aj 3 kvalitné odborné štúdie, v ktorých sa dozviete, prečo kaštiele chátrajú a získate informácie o ich histórií. Dopĺňajú tak ucelené zamyslenie sa nad tým, čo táto situácia vypovedá o nás a našom vzťahu k histórii a ku kultúrnemu dedičstvu.

O autorke:

Jana Šturdíková vyštudovala dramaturgiu na VŠMU v Bratislave a fotografiu na VŠVU v Bratislave. Vystavovala na festivaloch Mesiac fotografie v Bratislave, Mois de la Photo v Paríži, Warszawski Festiwal Fotografii Artystycznej, Off Festival Bratislava a ďalších spoločných výstavách na Slovensku a v zahraničí. Je spoluzakladateľkou a členkou alternatívneho divadla Non.Garde. V roku 2015 ukončila štúdium na Inštitúte tvorivej fotografie Sliezskej univerzity v Opave. S prácou Châteaux po našom sa v rovnakom roku stala finalistkou súťaže POZNAN PHOTO DIPLOMA AWARD. Následne spolu s ďalšími finalistami vystavovala v Poľsku a vo Francúzsku. V roku 2015 realizovala výstavu Châteaux po našom v galérií Priestor v Lučenci, v roku 2016 v Nitrianskej galérií, v novembri 2017 v rámci slovenského Mesiaca fotografie vo Varšave.

Châteaux po našom
Vydavateľ: Archimera, občianske združenie
Autorky textov: Michaela Paštéková, Soňa Gyarfašová Lutherová, Ľubica Szerdová - Veľasová
Preklad: Jana Valjašková
Grafický dizajn: Lucia Zednikovičová
ISBN: 978-80-972341-4-0
Z verejných zdrojov podporil hlavný partner projektu: Fond na podporu umenia.

Mgr. art. Jana Šturdíková
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím