Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. júl 2019
0
866

Architektúra starostlivosti

Kniha o slovenských kúpeľoch v druhej polovici 20. storočia.
Architektúra starostlivosti

Pred niečo viac ako rokom sme predstavili publikáciu OFF SEASON venovanú architektúre liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach. Za knižným projektom stála platforma Opustená (re)kreácia: fotografka Andrea Kalinová a architekt Martin Zaiček. Iniciátori projektu v poslednom období intenzívne pracovali na zostavení ďalšej publikácie. V najbližších dňoch do finále smeruje kampaň na podporu knihy Architektúra starostlivosti, ktorá sa venuje fenoménu kúpeľníctva na území dnešného Slovenska v období po druhej svetovej vojne. Editorkou knihy je Petra Hlaváčková, o grafický dizajn sa postarala Magdaléna Scheryová.

O projekte

Ako súvisí starostlivosť s architektúrou? Čo je architektúra starostlivosti? A staráme sa o ňu dostatočne? Slovensko má bohaté zdroje minerálnych vôd, ktoré premenili množstvo miest na kúpeľné zóny a umožnili vzniknúť veľkému počtu kúpeľných stavieb. Hoci rozvoj kúpeľných miest sa začal už v 19. storočí, najviac pozornosti sa tejto oblasti venovalo počas socialistického režimu. Štát investoval veľké prostriedky, vznikali špecializované inštitúcie zamerané na špecifiká kúpeľnej liečby, ale aj kúpeľného urbanizmu a architektúry. Vďaka tomu sa realizovali stavby svojbytných foriem s prepracovaným priestorovým usporiadaním s ohľadom na potreby návštevníkov kúpeľnej prevádzky.

Názov knihy ARCHITEKTÚRA STAROSTLIVOSTI odkazuje k fenoménu kúpeľníctva na území dnešného Slovenska v období po druhej svetovej vojne, ako aj dobovému vnímaniu tela, regenerácie a spôsobu života. Kúpeľná starostlivosť mala byť založená na prevencii, aby neprišlo k rozvoju choroby. Tento prístup však po roku 1989 zmizol. Súčasný hektický spôsob života už nevytvára dostatočný priestor pre starostlivosť o seba, lekárska starostlivosť zas rieši predovšetkým dôsledky.

Ako to začalo?

S mapovaním kúpeľnej architektúry sme začali v roku 2011 v Trenčianskych Tepliciach, kde vznikla aj naša platforma Opustená (re)kreácia. Od roku 2014 sme sa postupne začali presúvať aj do ostatných slovenských kúpeľných miest, kde sme skúmali a mapovali stav a hodnoty liečebných domov neskorého modernizmu navrhnutých najmä v čase 60. a 70. rokov 20. storočia.

Čo sa dozviete?

Architekt Martin Zaiček vo svojom podrobnom výskume prináša ucelené informácie o štátnom kúpeľnom aparáte, najdôležitejších realizáciách a ich súčasnom stave i spoločenskom (ne) prijatí (Bardejov, Trenčianske Teplice, Piešťany, Štrbské Pleso, Brusno, Bojnice a i.). V rozhovore s Petrom Krahulcom, bývalým vedúcim Inšpektorátu kúpeľov a žriediel, sa dozviete, ako došlo k tomu, že sa kúpele stali pre štát dôležitou témou a ako prebiehalo rozhodovanie o týchto obrovských investíciách. Teoretička architektúry Jarmila Bencová sa zamýšľa nad historickým vzťahom vody a architektúry, v texte kultúrnej antropologičky Ivany Rumanovej hľadáme súvislosti medzi špecifickým prostredím kúpeľov a utopickými víziami spoločnosti post-práce a kurátorka Zuzana Jakalová rieši vzťah súčasnej kapitalistickej spoločnosti k chorobe a jej snahu o normalizáciu tiel.

Pripravovaná kniha je kolážou naliehavých tém a svedectvom o súčasnosti. ARCHITEKTÚRA STAROSTLIVOSTI: jej minulý život a súčasný stav totiž otvárajú mnohé otázky, ktoré sa týkajú dnešnej politickej a spoločenskej každodennosti aj našich tiel a ich budúcnosti.

Osobné spomienky lekárky a návštevníčok podávajú svedectvo o minulých i súčasných témach a notorických situáciách súvisiacich s pobytom v kúpeľoch.

600
Vimeo

Andrea Kalinová a Peter Kuzmin vo svojich fotografiách reflektujú súčasný stav kúpeľných budov s nánosmi a vrstvami reagujúcimi na pôvodnú čistotu modernistických foriem.

Pripravovaná kniha je kolážou naliehavých tém a svedectvom o súčasnosti. ARCHITEKTÚRA STAROSTLIVOSTI: jej minulý život a súčasný stav totiž otvárajú mnohé otázky, ktoré sa týkajú dnešnej politickej a spoločenskej každodennosti aj našich tiel a ich budúcnosti.

Ako bude kniha vyzerať?

Kto na knihe spolupracoval?

Iniciátorom celého projektu je Opustená (re)kreácia: fotografka Andrea Kalinová a architekt Martin Zaiček, ktorí do knihy prispeli fotografiami a odborným textom. Editorkou knihy je Petra Hlaváčková a o grafický dizajn sa postarala Magdaléna Scheryová.

Ako ďalší fotograf na knihe spolupracoval od jej začiatku Peter Kuzmin. Kniha je kompiláciou viacerých textov a okrem architektonickej časti Martina Zaička, do knihy prispeli Zuzana Jakalová, Ivana Rumanová a Jarmila Bencová. Orálnu históriu zbierala Barbora Németh.

Kedy kniha vyjde?

Kniha vyjde počas letných mesiacov 2019.

Podporiť túto knižnú publikáciu môžete na stránke startlab.

Zdroj: Startlab, fotografie: Andrea Kalinová, Peter Kuzmin

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím