Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
11. apríl 2023
0
425

Architektonická profesia v Európe, Sector Study 2022 - výsledky porovnávacej štúdie

"Povinné" čítanie pre každého architekta. Porovnanie vývoja profesie, najmä vzhľadom k ekonomickým a spoločenským podmienkam pre výkon povolania...
Architektonická profesia v Európe, Sector Study 2022 - výsledky porovnávacej štúdie

Architektonická rada Európy zverejnila minulý mesiac najnovšie výsledky svojej porovnávacej štúdie o architektonickej profesii v Európe - Sector Study 2022.

Vďaka početnej účasti slovenských architektov v minuloročnom prieskume, môžeme s dvojročným odstupom opäť skonfrontovať niektoré parametre našej profesie s väčšinou európskych krajín.

Každý profesionál činný v oblasti architektúry by si mal prezentovanú štúdiu pozorne preštudovať. Využiť priamu možnosť získať spätnú reflexiu o slovenskej realite v porovnaní s okolitým európskym kontextom...

Napriek tomu, že je to štatistický “úradný dokument”, výstupy sú naozaj kvalitne spracované. Prehľadné, doplnené názornou ikonografiou.

Sector Study 2022 je k dispozícii v rôznych formátoch - na prezeranie, na stiahnutie a ako webová aplikácia ACE Observatory.

 

Ako v porovnaní s európskymi kolegami obstáli slovenskí architekti?

Z prieskumu je vidieť, že v mnohých ukazovateľoch sa vyrovnáme európskemu priemeru (v niektorých, napr. v podiele obchodných spoločností s ručením obmedzeným) sme aj nadpriemerní :-)

Typicky zaostávame v otázke honorárov a zárobkov, ale rovnako aj v pomere počtu (autorizovaných) architektov k celkovému počtu obyvateľov, ktorý máme najnižší v Európe.

Oproti iným krajinám štatisticky stagnujeme aj v podiele architektonického trhu na celkovom objeme stavebného sektora. S našim 0,27 percentným podielom (druhým najnižším v porovnaní) sme na tretine európskeho priemeru. V spojitosti s faktom, že na Slovensku je v architektonickom trhu započítaný aj vysoký podiel inžinierskych služieb, je tento ukazovateľ alarmujúcou hypotézou o systémovej nekompatibilite našej praxe a honorárov s ostatnou Európou (z cekového objemu vynaložených prostriedkov v stavebnom sektore ide na služby poskytované architektmi druhý najnižší podiel v Európe).

Na overenie výsledkov sektorovej štúdie ACE uskutočňujeme v rámci iniciatívy Archdata dotazníkový prieskum Architektonická profesia na Slovensku. Založili sme tradíciu pravidelných profesijných prieskumov pre architektov. Do pilotného dotazníka sa v roku 2020 zapojilo vyše 540 architektov a ateliérov. 

Ďalšie dotazníky budú zostavené s dôrazom na získanie dát o celkovom obrate architektonického sektora, o nákladoch, honorároch a o ich štruktúre. Je to nástroj na získanie relevantných dát na porovnanie pozície architektonickej profesie na Slovensku v európskom kontexte a podklad pre prípravu kultúrnej politiky architektúry Ministerstva kultúry SR a argumentáciu pre zlepšenie podmienok výkonu povolania v našich podmienkach.

Prosíme preto všetkých kolegov aby sa aj v budúcnosti aktívne zapájali do aktivít mapujúcich našu realitu, lebo iba spoločnou preukaznou argumentáciu môžeme niečo zlepšiť.

Kornel Kobák
Štefan Moravčík

 

Výsledky  porovnávacej štúdie o architektonickej profesii v Európe - Sector Study 2022 si podrobnejšie môžete preštudovať priamo v nasledujúcom dokumente:

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím