Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. október 2019
0
350

Aj prezident je rezident: Poznáme detaily 25. ročníka medzinárodnej študentskej súťaže Xella

Zadanie, porota, odmeny...
Aj prezident je rezident: Poznáme detaily 25. ročníka medzinárodnej študentskej súťaže Xella

Medzinárodná súťaž pre študentov architektúry a pozemného staviteľstva spoločnosti Xella, pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, zverejnila oficiálne zadanie, motivujúce ocenenia a odbornú porotu zloženú z 12 známych mien slovenskej a českej architektúry.

Zadanie: P/rezidentská rezidencia

Každý prezident/prezidentka je zároveň rezidentom/rezidentkou a má právo na architektonicky jedinečné, moderné, dôstojné, bezpečné, praktické, estetické, priestranné bývanie v prepojení na všetky ostatné verejné funkcie, ktoré musí obsahovať. Cieľom tohto ročníka súťaže je pomôcť novej slovenskej prezidentke a Kancelárii prezidenta SR dotiahnuť do finále otázku reprezentačného rezidenčného bývania, ktorú sa jej predchodcom zatiaľ nepodarilo vyriešiť.

Inovatívny pohľad majú priniesť práve študenti, ktorých súťažné návrhy preveria potenciál pozemku súčasnej vily pre bývanie hlavy štátu a prinesú možné riešenia funkčnej a dispozičnej náplne prezidentskej rezidencie. "Tohtoročné zadanie vystihuje pojem dvojpólovosť: výzvou pre súťažiacich bude nájsť ideálne spojenie viacerých opozitných prvkov tak, aby vznikol konečný návrh hodný prezidentskej rezidencie. Navrhované riešenia musia zohľadňovať špecifické kritériá, ako je súkromie verzus reprezentatívnosť, účelnosť verzus estetika, univerzálnosť verzus individuálnosť, modernosť verzus nadčasovosť," hovorí odborná garantka súťaže, Ľubica Selcová.

Ako sa to študentom podarí uchopiť v jednotlivých súťažných riešeniach, sa verejnosť dozvie v marci 2020, po vyhodnotení prác odbornou porotou. Kompletné zadanie súťaže je k dispozícii na stránke súťaže

Odborná porota
Anonymné študentské práce na atraktívnu tému bude v 3 kolách hodnotiť porota zostavená z najvýznamnejších slovenských a českých architektov v zložení: Juraj Benetin (SR), Jakub Cigler (ČR), Juraj Hantabal (SR), Ľubomír Králik (SR), Michal Krištof (ČR), Ivan Kubík (SR), Peter Moravčík (SR), Imrich Pleidel (SR), Peter Richtárik (SR), Miroslav Stach (ČR), Lucia Štasselová (SR) a Jaromír Veselák (ČR).

Ceny
Etablovaná súťaž motivuje študentov zapojiť sa nielen vďaka svojmu postaveniu v očiach odbornej verejnosti, ale aj príťažlivou finančnou odmenou: "Sme hrdí na tento jubilejný 25. ročník a očakávame veľký záujem študentov a množstvo kvalitných prác. Adekvátne sme zvýšili i odmeny. Víťazná práca získa 4000 EUR, 2. Cena je 2 000 EUR a riešiteľ/riešitelia na treťom mieste získajú 1 000 EUR. Všetkých čaká, samozrejme, ako každý rok, medializácia ich prác a veríme, že i vďaka tomu, úspešný štart do kariéry“,
hovorí Ing. Peter Markovič, generálny riaditeľ spoločnosti Xella.

Tradícia a vízia
Nadnárodná spoločnosť Xella vyhlasuje súťaž už 25 rokov, ako platformu pre stretávanie sa s mladou generáciou architektov a projektantov. Prostredníctvom súťažnej konfrontácie ideí a myšlienok sa spoločnosti Xella snaží podporovať tvorivú invenciu vysokoškolských študentov a poskytovať priestor rozmanitým uhlom pohľadu na jedinečné architektonické projekty.

Súťaž má v odbornom architektonickom svete a medzi študentami architektúry dobré meno a dlhoročnú tradíciu. Je ideová, študentská, nevyplývajú z nej nijaké záväzky pre zúčastnené strany. Výsledkom každého ročníka súťaže sú inšpiratívne architektonické štúdie, ktoré už vo viacerých prípadoch poslúžili ako prieskum lokality, či konkrétneho objektu, alebo súboru objektov, napríklad pred vypísaním riadnej architektonickej súťaže, alebo pre vypracovanie regulatívov, či pravidiel pre návrh podobného typu stavieb.

 

Predstavenie poroty aktuálneho ročníka súťaže:

Juraj Benetin
Vyštudoval Fakultu architektúry na Slovenskej technickej univerzite. Ako čerstvý absolvent založil v roku 2004 spolu s Matejom Grébertom architektonický ateliér Compass, ktorému sa venuje dodnes. Stojí za veľkými polyfunkčnými projektami, ktoré menia tvár súčasnej Bratislavy. Medzi najväčšie patrí rezidenčný projekt Slnečnice, ktorému sa venuje takmer 15 rokov, a za ktorý získal niekoľko architektonických ocenení. Podieľa sa na prerode územia bývalej Cvernovej továrne, dnes nazývanej Zwirn a na nábreží Dunaja spoluvytvára unikátne Nové Lido.

Jakub Cigler
V roku 2001 založil architektonické štúdio Jakub Cigler Architekti (JCA), ktoré je držiteľom Ceny Dušana Jurkoviča udeľovanej Spolkom architektov Slovenska, opakovane získalo cenu International Design Awards, či cenu Best Office Development. Je jedným zo zakladajúcich členov Českej rady pre šetrné budovy (Czech Green Building Council). Portfólio JCA tvoria aj projekty ako polyfunkčný areál The Park v Prahe (2010), Digital Park v Bratislave (2011), administratívna budova Visionary (2018), Aviatica (2015) či Florentinum (2013).

Juraj Hantabal
V roku 2009 spoločne s manželkou Michaelou založil štúdio hantabal architekti. Filozofia ich tvorby sa dá charakterizovať jedným slovom: minimalizmus. Štúdio sa venuje predovšetkým interiérovému dizajnu, návrhu rodinných domov, bytových domov, občianskych budov a verejnému priestoru. Medzi oceňované projekty patrí rodinný dom MINIMAL (nominácia CEZAAR 2005), nízkoenergetický bytový komplex Minergo (CEZAAR 2011), dvojnásobná nominácia diel CEZAAR 2019 (Návrat vily Holubka a bytový komplex Na Varte), či 1. miesto v architektonickej súťaži na Športovú halu Vajnory.

Ľubomír Králik
Od roku 1990 – 2018 pôsobil v architektonickom štúdiu BOGÁR KRÁLIK URBAN (BKU), kde bol spoluautorom realizácií ako obnova Royko-Passage na Obchodnej ulici v Bratislave, Pešia zóna na Poštovej, Kapucínskej i Obchodnej, ale aj budova Filmovej a televíznej fakulty VŠMU. Je držiteľom cien z medzinárodných súťaží, napríklad za Kultúrne a informačné stredisko ČSFR v Paríži (1991), či Veľvyslanectvo Slovenska vo Washingtone, USA (1995). Od roku 2018 pôsobí ako samostatný autorizovaný architekt.

Michal Krištof
V roku 2010 spolu-zakladal ateliér CHYBIK+KRISTOF, ktorý dnes združuje viac ako 40 architektov pracujúcich na širokej škále rôznych projektov. V portfóliu majú národný pavilón Českej republiky svetovej výstavy EXPO V Miláne, či vinárstvo Lahofer a Galériu nábytku, ocenenú Grand Prix obce architektov (2017). Predtým pôsobil v dánskom ateliéry Bjarkej Ingels Group kde pracoval na rade projektov do Dánska, Malajzie alebo Číny.

Ivan Kubík
Od roku 1993 je autorizovaným členom Slovenskej komory architektov. Jeho filozofiou tvorby je, že „dobrá architektúra by mala mať charizmu, vyvolávať obdiv, záujem, chuť spoznávať objekt do hĺbky.“ Je jedným z autorov polyfunkčného areálu Central v Bratislave, ale aj Bratislava Business Center 1 - 5 (1995 - 2004), či Starého rybárskeho cechu (1993). V roku 2006 získal ocenenie Stavebnej fakulty a nomináciu na Hlavnú cenu v súťaži Stavba roka za návrh rekonštrukcie budovy Iuris House na Panenskej 6 v Bratislave.

Peter Moravčík
Od roku 2009 pôsobí v štúdiu PMArchitekti, predtým v spoločnosti Archtekti Moravčík & Šujan. Vo svojej tvorbe považuje za dôležité správne diagnostikovať urbanizmus miesta, aby už v základe nevznikol fatálny omyl. Následne sa stačí držať zdravého rozumu a nakresliť dobrý, funkčný a pekný dom. Je autorom vstupného areálu RTVS v Mlynskej doline (1991), bratislavských obytných súborov 130 bytov na Kramároch (2000), Rozadol (2007), Tri veže (2009), Kresánkova (2009), Villinky (2014), Condomínium Devín (2014), Belaria Koliba (2015), Seberíniho (2019), a súboru Rezidencia Hron vo Zvolene (2015). Je laureátom ocenenia CE.ZA.AR z roku 2000, nominácie na cenu CE.ZA.AR z roku 2007 a laureátom Ceny ARCH z roku 2007, a nominácií na túto cenu za obytný dom Kresánkova a za obytný súbor Villinky.

Imrich Pleidel
Zakladateľ architektonického štúdia Pleidel Architekti, ktoré sa zameriava na rodinné a bytové domy, občianske a priemyselné budovy, interiér, exteriér, ale aj urbanizmus a územné plánovanie. Bol dlhoročným predsedom (a v súčasnosti je podpredsedom) Slovenskej komory architektov. Aktuálne pôsobí ako zmluvný architekt mesta Šaľa.

Peter Richtárik
Vyštudoval Fakultu architektúry STU v Bratislave a absolvoval rok na École nationale supérieure d´architecture de Lyon. Bol odmenený odbornou porotou 14. a 16. ročníka Xella.  Od roku 2011 pracoval v ateliéri AIK a je spoluautorom projektu Stein2. V súčasnosti pôsobí ako architekt v spoločnosti GFI, tvorcov prvého slovenského mrakodrapu Eurovea II,  kde sa autorsky podieľa na projektoch River Park II, Klingerka II a Helios Rezort.

Miroslav Stach
Vyštudoval architektúru a urbanizmus na FA ČVUT. V roku 2014 založil architektonické štúdio Boq architekti, ktoré sa venuje najmä návrhom obytných súborov, rodinných domov a dizajnu interiérov. Štúdio má na konte nomináciu na Českú cenu za architektúru 2019 a ocenenie v súťaži PRESTA 2016-2018 (Prestižní stavba jihočeského kraje) za stavbu Technologického dvora v Českých Budějoviciach, finálové umiestnenie v súťaži Interiér roku 2016 za projekt interiéru bytu v Prahe a realizáciu barových pultov pre Národné divadlo v Prahe.

Lucia Štasselová
Je námestníčkou primátora Bratislavy Matúša Valla v oblasti sociálnych vecí a nájomného bývania. Má za sebou všestrannú kariéru, je architektka, v roku 1995 spolu-zakladala Nadáciu pre deti Slovenska, pracovala v RTVS ako manažérka pre neziskové projekty (Post Bellum), a pôsobila aj v komunálnej politike.

Jaromír Veselák
Pôsobí v Plzni. Zaujíma sa o trvalo udržateľné stavebníctvo, najmä drevostavby. Bol členom architektonickej skupiny Zapálení 02, ktorá sa venovala predovšetkým odkazu modernej architektúry v Plzni a okolí. Je členom spolku Domaslav a prispieva k dobrovoľníckej a tvorivej činnosti pri oživovaní, správe a stavebnej obnove areálu fary a kostola v Domaslavi.

 

 

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím