Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

VELUX

Tepelnoizolačné parametre vyhovujú...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

ISOVER STOPVAP 90

Parozábrana pre difúzne uzatvorené konštrukcie...

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. november 2020
0
461

Študentská súťaž Xella - 26. ročník

Medzinárodná študentská súťaž Xella vyhlásila novú tému
Vyhlásenie30.11.2020
09:02
Odovzdanie návrhov22.2.2021
16:00
VyhlasovateľXella CZ, s.r.o.
Adresa ,
,
Slovensko
Druh podujatiaSúťaž
KontaktVladislav Posekaný
ytonglinka.cz@xella.com

Spoločnosť Xella vyhlásila pre študentov architektúry a stavebníctva tému 26. ročníka svojej súťaže. Zadanie je tentoraz mimoriadne voľné a výrazne orientované na otázku udržateľnosti rozvoja – súťažiaci majú navrhnúť akékoľvek bývanie pre rok 2045. Jediným limitom je dodržať oblasť severovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja, ktorý ako tému ponúka postindustriálnu krajinu, zasiahnutú ťažbou, ale aj chránené prírodné lokality. Študenti sa môžu prihlásiť už teraz, najneskorší deň registrácie je deň pred odovzdaním súťažného návrhu – ten je možné podať do pondelka 22. 2. 2021 do 16.00 hod.

„Píše sa rok 2045. Z účastníkov 26. ročníka študentskej architektonickej súťaže sú úspešní architekti na vrchole fyzických síl a profesijného entuziazmu, ktorí uvažujú o definitívnom vyriešení svojej bytovej otázky. A práve vtedy si možno spomenú na svoje architektonické návrhy „bývania budúcnosti“ z roku 2020. Bude ich science fiction zodpovedať skutočnosti roka 2045?“ Motto aj návrh súťaže pochádza od Ing. arch. Pavla Jiroudka, odborného garanta súťaže. „Idea vznikla už pri práci na 25. ročníku, napadlo nás, že za ďalších 25 rokov budú dnešní študenti riešiť vlastné bývanie. Mohli by sa potom spätne obzrieť, aké navrhovali bývanie, a či sa ich predstavy naplnili,“ hovorí Ing. Peter Markovič, konateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Xella, ktorá súťaž vyhlasuje.

Študenti vo svojich návrhoch tentoraz nemusia zohľadniť súčasné stavebné predpisy ani územné plány. Majú preto mimoriadnu voľnosť v úvahách, kadiaľ sa podľa ich predstáv budúcnosť architektúry bude vyvíjať a aké technológie alebo postupy považujú za významné pre budúcnosť. Navrhovať môžu akúkoľvek formu bývania (individuálne bývanie, bývanie v bytových domoch, komunitné bývanie, cohousing, bývanie na vode, bývanie pod vodou, bývanie pod zemou, bývanie nad zemou či akékoľvek ďalšie formy). Jedinou definovanou podmienkou je umiestnenie návrhu do územia severovýchodnej časti Moravskosliezskeho kraja. To je špecifikované v leteckej mape, ktorá je súčasťou zverejneného zadania. Pre adeptov architektúry je tu mnoho možností, či sa zaoberať rekultiváciou oblasti, nadviazať na historický a urbanistický kontext niektorého mesta alebo sa pokúsiť o návrh bývania v horskej oblasti. Na jednej strane sú tu veľké priemyselné mestá (Ostrava, Frýdek - Místek, Havířov) s konsolidovanou zástavbou, ale zároveň nevyužitými plochami po minulej priemyselnej výrobe a ťažbe uhlia. Na druhej strane sú tu hodnotné prírodné lokality (Moravskosliezske Beskydy, nížinné oblasti Moravskej brány) a veľké vodné plochy (Těrlicko, Žermanice).

Súťažiaci majú za úlohu uplatniť také architektonické prvky, konštrukčné systémy a technologické postupy, o ktorých sú presvedčení, že im patrí budúcnosť. Ich návrh by mal budiť emócie a nabádať k diskusii o budúcnosti architektúry. Môžu sa vydať cestou technickej dokonalosti a zamerať sa na maximálnu energetickú sebestačnosť. Zároveň sa ale ponúka otázka, či sa trend nevráti k jednoduchším formám bývania a ako v budúcnosti splniť ľudské predstavy o domove. K novým riešeniam nabáda samozrejme tiež téma klimatickej zmeny, rešpektu k prírode a udržateľnosti života na planéte. „Ja som fakticky nadšený z tohto zadania! Tiež neustále premýšľam o tom, kam by mal smerovať vývoj v tomto ohľade. Vzhľadom k tomu, že sa mi nedávno narodil piaty vnúčik, je to pre mňa stále aktuálnejšia téma aj z praktického hľadiska... Tá úloha nesúvisí len s pohľadom architekta, ale s pohľadom človeka na tento svet. Nevieme, kam má naďalej smerovať, ale všetci sa bojíme povedať nahlas, že by mal smerovať niekam trochu inam než doteraz. Posledné udalosti tento proces zmeny paradigmy urýchľujú,“ hovorí k téme člen poroty Ing. arch. Jakub Cigler. Spolu s ním bude študentské práce opäť hodnotiť porota zložená z mnohých známych mien českej a slovenskej architektúry, ako je Juraj Benetin, Juraj Hantabal, Michal Krištof, Peter Moravčík, Peter Richtárik, Jana Stachová, Miroslav Stach a Jaromír Veselák.

Z ich odbornej diskusie nad súťažnými návrhmi vzíde opäť trojica víťazov, ktorí získajú finančné odmeny v rozpätí od tisíc do štyritisíc eur. Hlavnou motiváciou však je zviditeľnenie v odborných kruhoch a médiách a významné ocenenie, ktoré sa im pri vstupe do praxe môže stať veľkou konkurenčnou výhodou. Všetky podmienky pre záujemcov sú už zverejnené na webe vyhlasovateľa.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím