Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. september 2019
0
747

Medzinárodná študentská súťaž Xella - "Prezidentská vila na bratislavskom Slavíne"

Zadanie pre zimný semester je známe. V aktuálnom ročníku budú mladí architekti navrhovať prezidentskú rezidenciu na bratislavskom Slavíne.
Vyhlásenie1.10.2019
08:00
Odovzdanie návrhov24.2.2020
16:00
VyhlasovateľXella CZ, s.r.o.
AdresaVodní 550,
Hrušovany u Brna,
Česká republika
Druh podujatiaSúťaž
KontaktMgr. Silvia Frimmelová
+421 2 581 03058
silvia.frimmelova@xella.com

Súťaž pre budúcich architektov každoročne láka k účasti študentov nielen českých a slovenských vysokých škôl, ale aj z ďalších krajín strednej Európy. Predpokladom kvalitného výstupu je vždy atraktívne a dobre pripravené zadanie. Nielen minuloročná téma (výšková budova v pražskej časti Nové Butovice) vyústila v množstvo kvalitných návrhov, vrátane prác nominovaných na cenu Profesora Jozefa Lacka, či študentskú cenu Cheddar.

25. ročník medzinárodnej súťaže študentov architektúry a pozemného staviteľstva pod dohľadom významných slovenských a českých architektov a vysokoškolských pedagógov sa bude niesť v znamení diskusie a ideových riešení prezidentskej rezidencie v 21. storočí. Vyhlasovateľ súťaže predstavuje nové zadanie na architektonicko-urbanistické štúdie pod názvom "PREZIDENTSKÁ REZIDENCIA - prezidentská vila na bratislavskom Slavíne". Záštitu nad týmto ročníkom súťaže prevzala prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová.

Dlhodobo diskutovaná téma absentujúceho dôstojného bývania hlavy štátu sa stala tohtoročnou témou študentskej súťaže. Prihlásené architektonicko-urbanistické štúdie by mali priniesť rôzne pohľady na to, ako by mohol bývať prezident a v súčasnosti prezidentka Slovenskej republiky dôstojne, v zodpovedajúcom štandarde a v súlade s potrebnou bezpečnosťou. Projekty ukážu varianty priestorových riešení, ktoré sa ponúkajú na danom pozemku pod Slavínom, v súlade s celosvetovými tendenciami podobného typu bývania vysokej diplomacie a najvyššieho predstaviteľa štátu.

"Zadanie tohtoročnej témy bude študentom klásť otázky vyvolávajúce úvahy o súvislostiach prezidentskej rezidencie, jej lokalizácie a polohy daného pozemku", konštatuje doc. Ing. arch. Ľubica Selcová, PhD., pedagóg z Fakulty architektúry STU a odborný garant súťaže. "Pozemok v správe Kancelárie prezidenta SR je situovaný na jednom z najvyšších a dominantných bodov nad centrom Bratislavy, čo možno vnímať aj z historického hľadiska ako vhodné pre budovanie sídla hlavy štátu. Prezidentská rezidencia by mala byť počas funkčného obdobia domovom a zároveň má byť reprezentačným miestom počas formálnych oficiálnych pracovných stretnutí", dodáva.

Téma a porota

Anonymné študentské práce bude počas dvoch dní hodnotiť porota zostavená zo slovenských a českých architektov. Medzi hlavné posudzované kritériá bude patriť kreativita ideového riešenia zadania, osadenie objektu na pozemku v kontexte celého špecifického územia, rešpektovanie funkčnej náplne rezidencie, architektonické riešenie rezidencie či grafická zrozumiteľnosť návrhu. Zadanie bude študentom k dispozícii na začiatku zimného semestra, práce odovzdajú do konca februára a porota sa stretne už v polovici marca 2020.

Zasadnutia poroty bývajú stretnutím výkonných českých a slovenských architektov. „Vážime si to, že sa môžeme stretávať, polemizovať, hádať sa i súhlasiť pri vzájomnej úcte a rešpekte“, hovorí Ing. arch. Ľubomír Závodný, dlhoročný bývalý člen poroty, dnes vedúci študentských prác na FA STU. "Každý rok sa teším na príval kreativity, kritické rozpravy a teoretické úvahy počas posudzovania návrhov tejto inšpiratívnej súťaže, ktorá každoročne prináša množstvo krásnych ideí a zmysluplných riešení", dopĺňa Ľubomír Závodný.

Nezáväzné riešenia ako prínos do diskusie

Súťaž je ideová, študentská a neplynú z nej nijaké záväzky pre zúčastnené strany. Výsledkom sú desiatky architektonických štúdií, ktoré už vo viacerých prípadoch poslúžili ako určitý prieskum lokality, či konkrétneho objektu alebo ako ideové riešenie, napríklad pred vypísaním riadnej architektonickej súťaže.

Text: Ľubica Selcová, odborný garant súťaže Xella pre SR a autor zadania.

Kompletné zadanie súťaže bude k dispozícii od 1.10.2019. Informatívne zadanie nájdete na stránke súťaže, alebo v prílohách nižšie:

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím