Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. október 2018
0
534

Medzinárodná študentská súťaž Xella - DREAM TOWER, PRAHA, NOVÉ BUTOVICE

V aktuálnom ročníku budú mladí architekti navrhovať v Prahe stometrovú výškovú budovu Dream Tower.
Vyhlásenie16.10.2018
08:00
Odovzdanie návrhov25.2.2018
16:00
VyhlasovateľXella CZ, s.r.o.
AdresaVodní 550,
Hrušovany u Brna,
Česká republika
Druh podujatiaSúťaž
KontaktMgr. Silvia Frimmelová
+421 2 581 03058
silvia.frimmelova@xella.com

Súťaž pre budúcich architektov každoročne láka k účasti študentov nielen českých a slovenských vysokých škôl, ale aj z ďalších krajín strednej Európy. Predpokladom kvalitného výstupu je vždy atraktívne a dobre pripravené zadanie. Nielen minuloročná téma (multifunkčný blok v Banskej Štiavnici) vyústila v množstvo kvalitných návrhov, vrátane prác nominovaných na cenu Profesora Jozefa Lacka, či celkového víťaza ceny Ješted f kleci. 

V 24. ročníku sa téma súťaže po niekoľkých rokoch vracia opäť do Prahy. Súťažiaci budú navrhovať Dream Tower, výškovú stavbu v Nových Butoviciach. Návrhy môžu záujemcovia posielať od začiatku októbra do 25. februára 2019. Prvýkrát je vypísaná aj sprievodná fotografická súťaž.

Nové Butovice sú zaujímavé svojou takmer kilometrovou pešou zónou, kde už funguje zaujímavý multifunkčný priestor s umeleckou galériou a archívom Czech Photo Centre a vedecko-technologické robotické centrum CyberDog. Súčasťou tohto urbanistického priestoru je aj dvanásťmetrová socha Trifota autora Davida Černého a spojenie týchto prvkov predstavuje základný kameň vzniku futuristického pešieho bulváru.

Cieľom súťaže je na tento mestský kontext nadviazať a na doteraz nezastavanú plochu južne od západného vestibulu metra Nové Butovice navrhnúť stometrový vežový dom s multifunkčnými výstavnými a spoločenskými priestormi. „Pri tvorbe významnej urbanistickej dominanty musí byť odvaha a exhibicionizmus architekta v rovnováhe s jeho pokorou a úctou k miestu stavby a jej okolia,“ uvádza autor zadania Ing. arch. Pavol Jiroudek.

Dream Tower - stometrová veža pre kultúru, zábavu aj prácu

Študenti musia vo svojich návrhoch zohľadniť niektoré základné náležitosti, ktoré majú projekty spoločné. Vo výškovej časti by mali vzniknúť kvalitné kancelárske priestory, doplnené zázemím pre aktívny odpočinok. Ďalej predvedú svoju predstavu o tom, ako navrhnúť byty pre krátkodobé prenájmy (co-housing) a začlenia vyhliadkovú reštauráciu. Vo viacpodlažnom parteri má vzniknúť minimálne dvojpodlažný multifunkčný priestor pre organizovanie výstav a významných sprievodných spoločenských akcií, reštauračné zariadenia, menšie obchodné jednotky s priamym napojením na pešiu zónu a výstupy z metra.

„Od študentov očakávame uplatnenie najmodernejších architektonických prvkov, progresívnych konštrukčných systémov a technologických postupov v súčasnom prostredí nového mestského subcentra. Výsledný návrh by mal byť futuristickou dominantou a súčasne spĺňať trend zelených prvkov a konštrukcií na fasádach,“ hovorí na zadanie konateľ spoločnosti Xella CZ a Xella Slovensko Ing. Peter Markovič.

Hlavnú architektonickú súťaž bude hodnotiť ako každoročne odborná porota zložená z českých a slovenských architektov. Výber fotografií vykoná iná odborná porota, ktorá spolupracuje s profesionálnymi organizátormi fotografických projektov. Jej výsledky sú nezávislé na hlavnej architektonickej súťaži.

Súťažné podklady nájdete na tomto linku, kde sa zároveń môžete aj zaregistrovať.

Plastika Davida Černého a výhľad na miesto budúceho vežiaku
Plastika Davida Černého a výhľad na miesto budúceho vežiaku

Vďaka spolupráci s Czech Photo Centre vznikla sprievodná súťaž

Tohtoročný ročník architektonickej súťaže je spojený s myšlienkou na vznik centra zameraného na oblasť fotografie, preto je tento rok možné súťažiť aj v tomto odbore a prihlásiť fotografie formátu A4 s uplatnením spracovaného architektonického návrhu.

Informatívne zadanie si možete prelistovať v prílohách nižšie:

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím