Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

Reynaers systems spol. s r.o.

Prievozská 2/ A
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. jún 2016
0
215

Poriadok a prehľadné pravidlá treba aktívne brániť

V ideálnom prípade z kvalitnej architektúry a urbanizmu profitujú všetci.
Poriadok a prehľadné pravidlá treba aktívne brániť

Pri rozhovoroch o dnešnom stave slovenskej architektúry nie sme zvyčajne spokojní. Zdá sa, že najväčším problémom nie sú jednotlivé stavby, ale skôr celková koncepcia rozvoja našich miest (a obcí). Presnejšie povedané absencia koncepcie a častokrát chaotický, neriadený rozvoj, kde praktické smerovanie určujú parciálne záujmy jednotlivých investorov, bez vzájomnej rozumnej koordinácie a vízie celkového výsledku.

Samozrejme je celkom logické, že developeri si presadzujú svoje priority. Developing je prirodzene ochrana skupinových záujmov. Na druhej strane urbanizmus by mal byť ochranou verejných záujmov.

“V ideálnom prípade z kvalitnej architektúry profitujú všetci. Nielen tí, čo v objekte bývajú (alebo ho užívajú). Dobrá architektúra kultivuje celé prostredie” (ateliér marte.marte - prednáška v Českých Budejoviciach 23. 3. 2016)

Zdalo sa nám, že chaotický urbanizmus (presnejšie povedané absencia ambícií samospráv o rozumné, koncepčné a profesionálne riadenie územného rozvoja sídiel) je slovenským špecifikom. Prejavuje sa to nielen v zapadlých dedinách, ale naprieč celým spektrom sídiel, hlavé mesto nevynímajúc.

Čo chýba, ak by sme stav chceli zmeniť? Dobrá koncepcia sa nedá robiť amatérsky. Treba k tomu viac vecí.

  • V prvom rade dva základné predpoklady - chcieť a vedieť.
  • Takisto následne vytvoriť potrebné personálne, organizačné a ekonomické podmienky pre konepčnú, dlhodobú prácu. Pracovať transparentne v širokom dialógu s tými najlepšími odborníkmi.
  • Po vytvorení kvalitného nástroja na správu územia (nech ho nazveme akokoľvek) mať aj nástroje na jeho reálne uplatnenie v praxi (politická a občianska dohoda, výkonný aparát, kontrolné mechanizmy a sankcie - bez akýchkoľvek výnimiek).

V predcházdzajúcich riadkoch nie je nič nové ani neobvyklé. K podobným záverom sa dá dospieť jednoduchou úvahou. Všetko toto by malo byť samozrejmé, logické a rozumné, ak sa niekto má starať o správu vecí verejných. Koordinovať vzťahy tak, aby jednotlivé parciálne aktivity dávali dokopy funkčný a dopĺňajúci sa celok. V rozumnej spoločnosti sa inakšie ani rozmýšľať a postupovať nedá. Prečo to však u nás nefunguje?

Vysvetlenia môžu byť rôzne. Ľudská hlúposť? Nevedomosť? Lenivosť? Nedostatok peňazí? Alebo poriadok a prehľadné pravidlá môžu byť aj problémom?   

Tento stav pravdepodobne mnohým vyhovuje. Veď realitný biznis je taká lukratívna oblasť… Najlepšie sa darí tam, kde nie sú jasné pravidlá, kde sa dá loviť v mútnych vodách.

Niektoré veci sa lepšie vnímajú z odstupu. Pri pohľade na zahraničné (aj keď blízke) reálie. Po poslednom monitoringu tlače Českej komory architektov je zrejmé, že “robenie poriadku” v oblasti pravidiel územného rozvoja sídiel nie je len slovenským problémom. Odborné verzus politické verzus lobistické ... v mnohom sa môžeme poučiť. Že nestačí, ani keď sa to odborné dobre rozbehne, ani keď sa vytvoria predpoklady na kvalitnú prácu, ani keď mnohé je už hotové. Že o výsledok treba stále bojovať. Ilustruje to článok od Kateřiny Frouzové uverejnený v Mladej fronte DNES 15. 6. 2016:

 

Architekti brání kolegu, který tvoří Metropolitní plán

Tým, který píše Metropolitní plán, se politici ve vedení města pokoušejí rozbít. Přitom Roman Koucký a ředitel Institutu plánování a rozvoje Petr Hlaváček mají podporu významných architektů.

(Praha) Architekti Roman Koucký a Petr Hlaváček pracují v tandemu. První tvoří územní plán, druhý je vyjednavač a stratég. Právě to jsou vlastnosti, které na lídrech Institutu plánování a rozvoje (IPR) oceňují významní architekti jako Josef Pleskot, Martin Rajniš i Jan Kasl.

Jenže. Z per institutu vzešel návrh Metropolitního plánu, ke kterému má město výhrady. Proto Hlaváčkovi vážně hrozí odvolání z postu ředitele institutu. Koucký se už z křesla ředitele sekce plánování města začal stahovat – neodešel úplně, ale jeho pozici může obsadit někdo jiný. „Vypisujeme výběrové řízení na ředitele sekce plánování města, která má na starosti současný i připravovaný územní plán,“ oznámil mluvčí institutu Adam Švejda s tím, že architekt dál na IPR pracuje.

Na odchod obou mužů tlačí již několik týdnů část politiků hnutí ANO i někteří zástupci ČSSD. Trojkoalice není jednotná, hlasy jejich zastupitelů jsou rozdělené zhruba na půlku. Vadí jim třeba nedostatečná komunikace s městskými částmi. „Nechte Romana Kouckého a Petra Hlaváčka pracovat, protože je to ku prospěchu Prahy,“ vzkázal včera politikům Rajniš. Ten je kvůli možným personálním změnám rozčilený. „Praha má neuvěřitelné štěstí, že tak talentovaný a věci znalý člověk jako Koucký plán dělal. Ukazuje to ubohost politických kliček, které jsou za tím schované a které nemají se snahou pomoci Praze nic společného,“ dodal architekt.

Obdobně rozčarovaný je i Pleskot. „Sestava vedená Romanem Kouckým a zastřešená Petrem Hlaváčkem je nepochybně šťastná volba. Třeba Hlaváček je výborný vyjednavač a stratég. Nechápu, proč by mělo dojít ke změnám,“ reagoval Pleskot. Společně s Rajnišem považuje Metropolitní plán za nadčasový materiál.

Exprimátor Kasl označil krok IPR za taktiku, kdy se Koucký stáhne dovnitř týmu, ale bude plán dál tvořit a místo něj bude vyjednávat s institucemi někdo jiný. Architekt Koucký je zkrátka natolik výrazný, že s ním někteří úředníci či politici obtížně vycházejí. A to by mohl být problém během klíčových debat s ministerstvem pro místní rozvoj, které podle dopisů adresovaných Praze vytýkalo plánu chyby. Lze očekávat, že debaty o podobě plánu s ministerstvem budou těžké.

Hlaváček je v ohrožení

„Pozice pana Hlaváčka je ohrožená. Bude na paní náměstkyni Petře Kolínské, zda navrhne jeho odvolání,“ řekl včera předseda výboru pro územní rozvoj Jan Slezák (ČSSD). Náměstkyně Kolínská (SZ) ještě není rozhodnutá. „Ohledně organizačních změn v IPR platí, že čekám na stanovisko pořizovatele, zda je plán způsobilý k projednání podle stavebního zákona,“ uvedla. Tuto zprávu, zda je plán bez chyb, by měla dostat do konce týdne.

Podle Slezáka řekl na poslední schůzce šéf odboru územního rozvoje Martin Čemus, že Metropolitní plán v některých částech neodpovídá „zásadám územního rozvoje“. Ty rozkresují strategické stavby, jako jsou navrhované trasy metra, silnice, obchvaty. Pro ty musí mapy města vyhradit prostor.

Na odstranění několika starších výhrad ministerstva a města pracoval IPR několik posledních měsíců. Rajniš, předseda Greminální rady IPR, je přesvědčený, že dokument je nyní v pořádku. „Jestli víte o nějakých chybách, já o nich nevím. To jsou úřednické výmluvy, absurdní a nepodložené fakty,“ reagoval. Podle Švejdy IPR dosud nedostal oficiální stanovisko k návrhu dokumentu. „Ale dostali jsme oficiální dopis týkající se Zásad územního rozvoje,“ uvedl Švejda.

Metropolitní plán musí být schválený do konce roku 2020. Pokud bude jeho návrh v pořádku, pošle jej magistrát do projednávání. Tyto debaty s úřady, městskými částmi či obyvateli potrvají pár let.

zdroj: ČKA monitoring médií

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím