Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. december 2018
0
1772

Manuál tvorby verejných priestranstiev mesta Prešov

Mesto Prešov pripravilo Manuál verejných priestranstiev, ktorý formou príručky definuje pravidlá pre ich súčasný a budúci rozvoj.
Manuál tvorby verejných priestranstiev mesta Prešov

Pri rozhovoroch o stave slovenskej architektúry nie sme zvyčajne spokojní. Zdá sa, že najväčším problémom nie sú jednotlivé stavby, ale skôr celková koncepcia rozvoja miest a obcí. Presnejšie povedané absencia koncepcie a častokrát chaotický, neriadený rozvoj, kde praktické smerovanie určujú parciálne záujmy jednotlivých investorov, bez vzájomnej rozumnej koordinácie a vízie celkového výsledku.

Jeden z prvých názorných a použiteľných dokumentov vytvárajúcich prehľadné pravidlá a zásady pre rozvoj verejných priestranstiev je Manuál, ktorý pre mesto Prešov vypracoval ateliér Atrium Architekti a kolektív externých prispievateľov.

Koncepčný prístup a odbornosť je to, čo nám pri riadení miest najviac chýba. Stanovenie dopredu verejne prístupných pravidiel (a nie riešenie problémov ad post, až keď vznikne v území chaos spôsobený nekoordinovaným postupom jednotlivých parciálnych investičných zámerov i zásahov) je na Slovensku dosť neobvyklým počinom. Preto s potešením prinášame správu, že v Prešove sa “blýska na lepšie časy”.

Hlavným účelom dokumentu je definovanie krátkodobých a dlhodobých cieľov rozvoja v oblasti kvality a užívania verejných priestranstiev. Formuluje východiská a ciele kvalitatívneho rozvoja a rámcovo navrhuje možné nástroje k jeho dosiahnutiu. Veľké množstvo navrhovaných cieľov a opatrení pre kultiváciu verejného priestranstva prekračuje zaužívaný rámec technicko-inžinierskych riešení a dopĺňa detail, ktorý územný plán vo svojom obrovskom merítku nedokáže obsiahnuť. Systematické a strategické riešenia, majú nielen charakter dlhodobej vízie, ale aj predpoklad prekračovať svojimi cieľmi volebné obdobia a stierať hranicu medzi politikou a rozvojom mesta pre ľudí.

Zámerom mesta bolo vytvorenie základného nástroja, ktorý pomôže zadefinovať pravidlá pre súčasný a budúci rozvoj. Otvoreného dokumentu dostupného a zrozumiteľného pre samosprávu a investorov, ako aj širokú verejnosť. Manuál by mal slúžiť ako podkladový materiál pre ďalšie procesy pri obnove a tvorbe verejných priestorov, akými sú napríklad architektonické súťaže či verejné obstarávania.

Do spolupráce pri navrhovaní manuálu bola zapojená aj verejnosť, ktorá mala počas pracovných stretnutí možnosť vyjadriť svoje podnety, nápady a pripomienky. 

Viac o projekte sa dozviete na stránke www.verejnepriestory.sk.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím