Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. máj 2017
0
1951

Publikácia Verejný priestor Stupava

Študenti a pedagógovia z Katedry architektúry Stavebnej fakulty STU sa počas dvoch rokov venovali návrhom riešenia úprav verejných priestorov mesta Stupava. Výsledkom práce je komplexná koncepcia verejného priestoru doplnená o koncepčné návrhy študentov na revitalizáciu verejného priestoru.
Publikácia Verejný priestor Stupava

Minulý týždeň prebehol krst a sprievodná výstava k vydaniu publikácie Verejný priestor Stupava. Dnes vám predstavíme kompletnú publikáciu.

Téma verejného mestského priestoru a jeho obnovy je v modernej európskej spoločnosti v centre pozornosti. Je neoddeliteľnou súčasťou kvalitného spoločensko-kultúrneho života, pozitívnej atmosféry mesta pre jeho obyvateľov i návštevníkov. Pomerne prekvapujúce je však, ako málo pozornosti sa mu na Slovensku venuje. Je potrebné upriamiť na ne dostatočnú pozornosť a začať formovať predstavy o ich stvárnení a využití.

Iniciatíva, s ktorou prišiel mladý primátor mesta Stupava bola prvým krokom k naplneniu jeho vízie budovať mesto pre ľudí. „Naše mesto bojuje s množstvom nedostatkov a disproporcií, preto som sa rozhodol osloviť odborníkov, architektov a urbanistov, aby nám pomohli nájsť niečo, čo by pomohlo mestu a obyvateľom vyriešiť niektoré večné a zakonzervované problémy. Srdcom každého mesta sú predsa jeho obyvatelia. Oni napĺňajú tento živý a neustále sa meniaci organizmus a preto je nevyhnutné venovať pozornosť ich potrebám,“ informoval študentov o zámere primátor Roman Maroš a spoločne priamo v teréne mapovali vhodné mestské priestory na úpravu či kompletnú revitalizáciu a ich nové využitie.

Ukážka z publikácie
Ukážka z publikácie

Výsledkom spolupráce samosprávy s pedagógmi a študentami Katedry architektúry STU v Bratislave je publikácia Verejný priestor Stupava. Dokumentácia komplexne rieši uchopenie „génia loci“ hlavných mestských verejných priestorov, ich hierarchizáciu a humanizáciu, vychádzajúc z histórie a tradície mesta a regiónu. Základnou podmienkou revitalizácie súčasného stavu je koncepčné vyriešenie dopravy - uvoľnenie uličného priestoru od áut, hluku a smogu. Autá nemožno jednoducho vygumovať, ale je nutné hľadať všetky cesty pre vytvorenie optimálnej rovnováhy ich využívania v centrálnom mestskom verejnom priestore. „V obnovenom priestore má dominantnú polohu pešia chôdza, ktorú zatraktívňujú vhodne zvolené aktivity a kreatívna práca s prírodnými faktormi - voda, zeleň, svetlo a zvuk, umelecko-výtvarnými i audiovizuálnymi,“ dodáva jedna z autoriek koncepcie architekta Zuzana Nádaská.

V krajinách, kde je tento proces regulovaný a dôsledne zapracovaný v územnoplánovacej dokumentácii revitalizované mestské priestory tvoria hierarchickú štruktúru s mnohorakým funkčným využitím pre sociálne a spoločenské aktivity - trhy, pobytové terasy, výstavy v exteriéri, koncerty, divadlo a umenie na ulici, pohybové aktivity a relax . Stupava so svojou bohatou históriou a súčasným stavom kultúrno-spoločenského diania má obrovský potenciál pre rozvoj takýchto nových kreatívnych foriem využitia verejného priestoru. Riešenia, ponúkané v publikácii sú hľadaním výnimočnosti a atraktivity miesta, hľadaním kontinuity a hľadaním cesty, ako zmeniť Stupavu na príjemné mesto pre ľudí, ktoré dýcha históriou s cenným kultúrnym odkazom.

Kompletnú publikáciu nájdete v prílohách nižšie:

Autor článku

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím