Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
23. máj 2017
0
2022

Publikácia Verejný priestor Stupava

Študenti a pedagógovia z Katedry architektúry Stavebnej fakulty STU sa počas dvoch rokov venovali návrhom riešenia úprav verejných priestorov mesta Stupava. Výsledkom práce je komplexná koncepcia verejného priestoru doplnená o koncepčné návrhy študentov na revitalizáciu verejného priestoru.
Publikácia Verejný priestor Stupava

Minulý týždeň prebehol krst a sprievodná výstava k vydaniu publikácie Verejný priestor Stupava. Dnes vám predstavíme kompletnú publikáciu.

Téma verejného mestského priestoru a jeho obnovy je v modernej európskej spoločnosti v centre pozornosti. Je neoddeliteľnou súčasťou kvalitného spoločensko-kultúrneho života, pozitívnej atmosféry mesta pre jeho obyvateľov i návštevníkov. Pomerne prekvapujúce je však, ako málo pozornosti sa mu na Slovensku venuje. Je potrebné upriamiť na ne dostatočnú pozornosť a začať formovať predstavy o ich stvárnení a využití.

Iniciatíva, s ktorou prišiel mladý primátor mesta Stupava bola prvým krokom k naplneniu jeho vízie budovať mesto pre ľudí. „Naše mesto bojuje s množstvom nedostatkov a disproporcií, preto som sa rozhodol osloviť odborníkov, architektov a urbanistov, aby nám pomohli nájsť niečo, čo by pomohlo mestu a obyvateľom vyriešiť niektoré večné a zakonzervované problémy. Srdcom každého mesta sú predsa jeho obyvatelia. Oni napĺňajú tento živý a neustále sa meniaci organizmus a preto je nevyhnutné venovať pozornosť ich potrebám,“ informoval študentov o zámere primátor Roman Maroš a spoločne priamo v teréne mapovali vhodné mestské priestory na úpravu či kompletnú revitalizáciu a ich nové využitie.

Ukážka z publikácie
Ukážka z publikácie

Výsledkom spolupráce samosprávy s pedagógmi a študentami Katedry architektúry STU v Bratislave je publikácia Verejný priestor Stupava. Dokumentácia komplexne rieši uchopenie „génia loci“ hlavných mestských verejných priestorov, ich hierarchizáciu a humanizáciu, vychádzajúc z histórie a tradície mesta a regiónu. Základnou podmienkou revitalizácie súčasného stavu je koncepčné vyriešenie dopravy - uvoľnenie uličného priestoru od áut, hluku a smogu. Autá nemožno jednoducho vygumovať, ale je nutné hľadať všetky cesty pre vytvorenie optimálnej rovnováhy ich využívania v centrálnom mestskom verejnom priestore. „V obnovenom priestore má dominantnú polohu pešia chôdza, ktorú zatraktívňujú vhodne zvolené aktivity a kreatívna práca s prírodnými faktormi - voda, zeleň, svetlo a zvuk, umelecko-výtvarnými i audiovizuálnymi,“ dodáva jedna z autoriek koncepcie architekta Zuzana Nádaská.

V krajinách, kde je tento proces regulovaný a dôsledne zapracovaný v územnoplánovacej dokumentácii revitalizované mestské priestory tvoria hierarchickú štruktúru s mnohorakým funkčným využitím pre sociálne a spoločenské aktivity - trhy, pobytové terasy, výstavy v exteriéri, koncerty, divadlo a umenie na ulici, pohybové aktivity a relax . Stupava so svojou bohatou históriou a súčasným stavom kultúrno-spoločenského diania má obrovský potenciál pre rozvoj takýchto nových kreatívnych foriem využitia verejného priestoru. Riešenia, ponúkané v publikácii sú hľadaním výnimočnosti a atraktivity miesta, hľadaním kontinuity a hľadaním cesty, ako zmeniť Stupavu na príjemné mesto pre ľudí, ktoré dýcha históriou s cenným kultúrnym odkazom.

Kompletnú publikáciu nájdete v prílohách nižšie:

Autor článku

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím