Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. marec 2021
0
495

Plavecký areál v Košiciach čaká súťaž návrhov

Poslanci Mestského zastupiteľstva mesta Košice schválili vyhlásenie a rozpočet na realizáciu urbanisticko-architektonickej štúdie na prepojenie kúpaliska Červená hviezda a Mestskej krytej plavárne.
Plavecký areál v Košiciach čaká súťaž návrhov

Schváleniu prostriedkov na pripravovanú súťaž predchádzala predchádzala aktivita Slovenskej komory architektov. SKA prostredníctvom svojho regionálneho zástupcu architekta Antona Reitznera vyjadrila znepokojenie nad prezentovaným zámerom mesta Košice na rekonštrukciu Mestskej krytej plavárne s prepojením na areál Mestského kúpaliska Červená hviezda. Primátorovi a poslancom mestského zastupiteľstva bola adresovaná žiadosť o prehodnotenie postupu a zasadenie sa o vytvorenie podmienok pre vyhlásenie urbanisticko-architektonickej súťaže. Pôvodne prezentovaná vízia mesta bola problematická vo viacerých bodoch. Najvýraznejšie vo vzťahu s objektmi pamiatkovo chráneného mestského kúpaliska.

Mesto Košice v nedávnej minulosti preukázalo svoje schopnosti ako usporiadateľa kvalitných súťaží návrhov. Súťaže na Mlynský náhon alebo Nájomné byty na Jesenského 4 sú toho najlepším príkladom.

Areál Mestskej krytej plavárne a Mestského kúpaliska Červená hviezda má veľký potenciál stať sa atraktívnou súťažou nielen v rámci Slovenska, argumenty nedostatku času, dlho trvajúcej, či drahej súťaže sú pri výške plánovanej investície a architektonickej hodnoty zámerom dotknutých objektov jednoducho neprijateľné.

Týmto dodávame, že súťaž návrhov nie je v žiadnom prípade preferovaná iba odbornou verejnosťou, ako bolo chybne prezentované, súťaž návrhov je transparentným nástrojom pre získanie najlepšieho riešenia.

Mestom plánovaný projekt neušiel pozornosti medzinárodnej organizácie, ktorá sa zaoberá ochranou pamiatok modernej architektúry, DOCOMOMO Slovakia a Iniciatíve za modernú architektúru. Kúpalisko Červená hviezda od architekta Ľudovíta Oelschlägera z roku 1936 je evidované ako nehnuteľná kultúrna pamiatka. Zdôrazňujú, že rozvoj mesta a jeho služieb nemôže ísť proti ochrane kultúrneho dedičstva a vyjadrili presvedčenie, že architektonická súťaž návrhov je ideálnou cestou.

Prestrešenie vonkajšieho bazénu v bezprostrednom dotyku s národnou kultúrnou pamiatkou bolo len jedným z problémov pôvodného návrhu. S projektom počítal aj so zastavaním koryta pôvodného Mlynského náhonu.
Prestrešenie vonkajšieho bazénu v bezprostrednom dotyku s národnou kultúrnou pamiatkou bolo len jedným z problémov pôvodného návrhu. S projektom počítal aj so zastavaním koryta pôvodného Mlynského náhonu.
Súčasťou druhej fázy projektu je  akvapark s toboganmi.
Súčasťou druhej fázy projektu je akvapark s toboganmi.

Mestské kúpalisko pred železničnou stanicou bolo postavené v rokoch 1935 až 1936 podľa návrhu architekta Ľudovíta Oelschlägera. Kúpalisko je jeho najlepšou funkcionalistickou realizáciou. Zázemie dvojice bazénov tvorila krytá tribúna, za ktorou boli šatňové kóje. "Napriek limitovaným finančným zdrojom bol projekt zrealizovaný podľa najlepších súdobých štandardov – železobetónové konštrukcie, vybavenie bazénu a hygienické zariadenia. V meste Košice, spätom najmä so secesnou architektúrou, toto kúpalisko reprezentuje jedinečný príklad funkcionalistickej architektúry. Jej charakteristické atribúty ako čisté biele fasády, pásové a kruhové okná, či konštruktivistické detaily robili reklamu funkcionalizmu, ktorý v tom čase nebol u obyvateľov mesta veľmi obľúbeným," uvádza Register modernej architektúry oA HÚ SAV.

Mestské kúpalisko na dobovej fotografii
Mestské kúpalisko na dobovej fotografiiFoto: Kúpalisko Červená hviezda
Mestské kúpalisko na dobovej fotografii
Mestské kúpalisko na dobovej fotografiiFoto: Kúpalisko Červená hviezda
Mestské kúpalisko na dobovej fotografii
Mestské kúpalisko na dobovej fotografiiFoto: Register modernej architektúry oA HÚ SAV

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím