Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Gerhardt Braun Slovakia k.s.

Pivničné kobky

Drobného 27
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Reynaers systems spol. s r.o.

Prievozská 2/ A
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

MINIMAL / MAXIMAL – kovanie v minimalistickom dizajne

Material & Technology s.r.o. – M&T (výrobca)
Material & Technology s.r.o. – M&T (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
22. jún 2018
0
321

Podporte film "Po sezóne"

Posledná šanca podporiť fundraising filmu o záchrane Liečebného domu Machnáč v Trenčianskych Tepliciach.
Podporte film "Po sezóne"

Uprostred Trenčianskych Teplíc stojí jedna z najhodnotnejších stavieb na Slovensku. Je to skvost funkcionalizmu, národná kultúrna pamiatka, budova európskeho významu a opus magnum architekta Jaromíra Krejcara. Chodia sa naň pozerať domáci, kúpeľní hostia, aj cudzinci, ktorí do mesta zavítajú iba kvôli nej. Napriek tomu však chátra, neustále mení majiteľov, trpí pod nájazdmi vandalov a jej stav sa z roka na rok zhoršuje.

Naše združenie Opustená (re)kreácia sa dlhodobo venuje chátrajúcim pamiatkam modernej architektúry nie len na Slovensku. Liečebný dom Machnáč považujeme za jednu z najohrozenejších a preto sme sa rozhodli nakrútiť dokumentárny film, ktorý mapuje jeho históriu aj súčasnosť a snaží sa nájsť spôsob, ako toto jedinečné dielo zachrániť a prinavrátiť mu život. Machnáč zatvorili v roku 2002 a odvtedy je tento najobľúbenejší dom Trenčianskych Teplíc vystavený deštrukcii, na ktorej sa podieľa príroda, ale najmä ľudia. A samotní majitelia nemajú záujem starať sa o budovu, ktorá im neprinesie rýchly zisk.

Dokumentárny film Po sezóne sa venuje fenoménu tejto výnimočnej budovy prostredníctvom ľudí, ktorí boj za záchranu Machnáča ešte nevzdali. Ľudí, ktorí s ním boli dlhé roky pracovne spätí alebo sa snažia, aby sa jeho význam dostal do čo najväčšieho povedomia. Film chce sprostredkovať pocity, ktoré tento dom vyvoláva ešte dnes v ľuďoch rôznych generácií, priblížiť nezvyčajný život pražského bohéma, architekta Jaromíra Krejcara, a jeho ženy Mileny Jesenskej, vzdať hold funkcionalizmu a jeho prelomovej architektúre, ale najmä nastoliť otázku, prečo sa významná pamiatka, akou liečebný dom Machnáč je, nachádza v takom zlom stave. Vo filme vystupujú historik architektúry Peter Szalay, kritik architektúry Jan Tabor, bývala pamiatkarka pani Lackovičová či bývalá lekárka pani Blašková, najväčší priestor však dostali práve umelecké intervencie a aktivistické happeningy, ktoré sme v Machnáči realizovali ako platforma Opustená (re)kreácia.

892
Vimeo

Na filme od začiatku spolupracoval len minimálny štáb. Autorkou celého námetu a režisérkou filmu je fotografka a iniciátorka projektu „Opustená (re)kreácia“ Andrea Kalinová. Od zrodu myšlienky na realizáciu projektu pri nej stála sestra Barbora Németh, ktorá spolupracuje na scenári a dramaturgii a strihač Jakub Fišer. Za kamerou sa vystriedala samotná autorka a režisérka, ale aj dokumentaristka Tereza Križková, či fotografka Monika „Pixy“ Kováčová.

Film je pokračovaním aktivít, ktoré sa snažia upozorniť na chátranie tejto pamiatky a zviditeľniť alarmujúci stav, v ktorom sa nachádza.  Popri rôznych umeleckých intervenciách, happeningoch, knižnom sprievodcovi architektúrou Trenčianskych Teplíc C20, nedávno vydanej knihe Off season venovanej tejto budove, sme od roku 2013 začali aj nakrúcanie filmu. Motiváciou bola jednoduchá myšlienka: keď nemôžete prísť vy do Machnáča, príde Machnáč za vami.

Na filme Po sezóne pracujeme od roku 2013 a momentálne chýba len malý krôčik k jeho dokončeniu.  Film je nízkorozpočtový, podporený bol čiastočne napríklad Nadáciou Tatrabanky či dotáciou z Bratislavského samosprávneho kraja. Stále nám ale chýbajú financie na jeho postprodukciu a následnú distribúciu, či propagáciu.

Ak všetko dobre dopadne, film bude možné vidieť už v lete 2018.

Keď už nevieme pomôcť samotnému Machnáču, pomôžte aspoň filmu o ňom a jeho ceste k čo najširšiemu publiku! 

Za Vašu prípadnú podporu cez dobiehajúci fundraising na starovač.cz budeme veľmi vďační.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím