Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. máj 2019
0
1158

Tlačiareň pre architektov, Epson SC-T3100, test

Veľkoformátová technická tlačiareň v praktickom nasadení.
Tlačiareň pre architektov, Epson SC-T3100, test

Akú tlačiareň potrebujú architekti (architektonické kancelárie a ich spolupracovníci)? Ťažká otázka. Vo svojej praxi potrebujeme tlačiť rôzne typy dokumentácie a rôzne formy výstupov.

Začína to bežnými kancelárskymi dokumentmi formátu A4 (tu je prioritne potrebná dobrá ekonómia nákladov na tlač).

Architekt však nemôže zostať iba pri formáte A4. Jeden z kľúčových formátov, najmä v etape potrebnej pre získanie zákazky a presvedčenie klienta o “úžasnosti predloženého návrhu” je obvykle formát A3. Najlepšie s vysokou fotorealistickou kvalitou výstupov. Väčšina spracovaných architektonických štúdií sa obvykle investorom prezentuje (a archivuje) vo formáte zviazaných, reprezentačných A3 elaborátov. Takáto “knižka” (portfólio) je najčastejšie používaným zobrazením výsledku práce architekta pri jeho prezentácii v úvodných tvorivých etapách práce klientom (úradom, aj verejnosti…).

V ďalších (projektových) etapách rozmery dokumentácie naďalej rastú. Už nestačia štandardné rozmery stránkových tlačiarní, ale nastupujú zariadenia určené na veľkoformátovú tlač. Táto kategória tlačiarní je asi najrôznorodejšia. Od menších, kompaktných modelov, až po veľké zariadenia určené pre masívne produkčné nasadenie. Tu sa architekt môže rozhodnúť, čo bude robiť vo vlastnej réžii, alebo čo bude outsorcovať (alebo sa viacerí kolegovia môžu dohodnúť na zdieľaní zariadenia). V každom prípade je nevyhnutné mať “poruke” tlačiareň, kde si môžeme ihneď vyskúšať náhľady pripravovaných výkresov a dokumentácie. Lebo ten, čo sa živí praktickým projektovaním vie, že iba pri fyzickej možnosti overenia si podoby výstupu, hrúbky a hustoty zvolených čiar, a možnosti kontroly  výkresov vo finálnej mierke, sa dajú “vychytať chyby”. Po vytlačení kontrolného výstupu “na papier” ihneď zistíme problematické miesta, ktoré na monitore neboli viditeľné.

V redakcii sme mali možnosť vyskúšať si jedno z najkompaktnejších zariadení poslednej spomenutej kategórie. Malú veľkoformátovú tlačiareň (aj keď takéto slovné spojenie nie je veľmi logické, dosť presne vystihuje základnú charakteristiku testovaného modelu) Epson SC-T3100.

Hoci Epson SC-T3100 je základná technická veľkoformátová tlačiareň, v kancelárii nezaberie mnoho miesta. Napriek tomu že je to tlačiareň pre formáty A1 (prípadne väčšie bannery), má sympatické rozmery 970x505x230 mm. Váži 38 kg. Dá sa položiť priamo na stôl.

Prípadne si môžeme dokúpiť stojan na kolieskach, aj so "zachytávačom výkresov". Vtedy je autonómna a podľa potreby ju môžeme premiestňovať tam, kde ju aktuálne potrebujeme. Stačí ju napojiť do zásuvky. Dáta a pokyny pre tlač je schopná prijímať aj bezdrôtovo.

Biely neutrálny kompaktný dizajn neurazí ani kreatívcov a zapadne do väčšiny kancelárií.

SC-T3100 sa vyznačuje detailnou tlačou, vysokou rýchlosťou a možnosťou tlače na relatívne veľké formáty (až do šírky rolky 24" = 610 mm). Môžeme ju označiť v súlade s tvrdením výrobcu ako profesionálnu technickú tlačiareň s nízkymi celkovými prevádzkovými nákladmi. Tlač je naozaj presná, verná a detailná. Prevádzka spoľahlivá.

Testovali sme rôzne výstupy. Od čiarovej grafiky typických "stavebných výkresov" až po náhľady vizualizácií.
Testovali sme rôzne výstupy. Od čiarovej grafiky typických "stavebných výkresov" až po náhľady vizualizácií.

Technológia tlače je (ako je pre Epson charakteristické) trysková. Využíva pigmentové atramenty UltraChrome XD2, čo znamená, že výtlačky by mali byť odolné voči rozmazaniu, vyblednutiu a vode. Model SC-T3100 tiež podľa našich skúseností produkuje sýte odtiene čiernej a ostré plné čiary, čo je ideálne pre technickú grafiku.

Tlačiareň používa klasické kazety s čipom. (Sú kompaktibilné aj s vyšším modelom SureColor SC - T5100). Pozície pre cartridge sú štyri. Purpurová, azúrová, žltá a čierna. Originálne náplne majú objem 26 alebo 50 ml. Čierna až 80 ml.

Výťažnosť nie je uvedená. U veľkoformátových tlačiarní je to bežné, lebo spotreba tonerov závisí najmä od “hustoty” grafiky tlačeného výstupu. Podľa skúsenosti z testu odhadujeme, že 26 ml verzia by mala stačiť pri bežnej kvalite výstupov (prepočítané na A4 formát) okolo 3 000 stránok, 50 ml verzia okolo 6 000 stránok, 80 ml verzia má výťažnosť okolo 10 000 stránok. (Tieto údaje treba brať s rezervou. Ak budeme tlačiť s nastavením najlepšej kvality tlače a “husté” celostránkové obrázky, môžeme sa dostať k výrazne nižším číslam).

Tlačiareň umožňuje tlačiť aj na jednotlivé formáty až do veľkosti A1. Alebo môžeme tlačiť na “nekonečné” rolky. Medzi veľkoformátovou rolou a podávačom papiera je možné plynule prepínať. Technológia overovania trysiek (NVT) zabraňuje vzniku chybných výtlačkov. Technické, architektonické a projektové výkresy tlačí s vysokými detailami a s jednoduchou obsluhou.

Kľúčové funkcie udávané výrobcom sa potvrdili:

Flexibilnosť: dodáva sa v stolnej verzii alebo voľne stojacej verzii (so stojanom)
Šetrí miesto: najmenšie rozmery v rade technických tlačiarní Epson
Čistý dizajn: hodí takmer do každého prostredia
Jednoduché používanie: aj keď nie ste pri pracovnom stole
Bezstarostné používanie: technológia overovania trysiek (NVT) zabraňuje vzniku chybných výtlačkov

Zhrnutie skúseností z testovania:

Kvalitu tlače pri stavebných výkresoch môžeme potvrdiť. Čiary sú ostré, čisté a zachovávajú si nastavenú transparentnosť. Nenastáva problém ani pri farebnej tlači. Výkresy sú takmer okamžite “suché” a netreba sa báť rozmazania textu. Pokiaľ tlačíme z rolky, tlačiareň pri správnom nastavení orezáva výkresy presne. Samozrejme orez funguje iba pre šírkový rozmer rolky. Veľmi pozitívna je aj rýchlosť tlače (z rolky).

V prípade tlače menších formátov z podávača papiera, čiže ide najmä o formáty A4 a A3, je tlač pomalšia. Pri tlačení viacstranového textového súboru nám trochu chýbal “chytač - zásobník” na vytlačený papier, ktorý je súčasťou štandardného balenia (ktorý sme však s testovaným modelom nedostali).

Pri tlači fotografií, v našom prípade vizualizácií, je tlač veľmi slušná, presná a zachováva si dobrú farebnosť. Tlačiareň je použiteľná aj na tlač vizualizácií, či väčších bannerov.

Pre nás ideálny spôsob tlače bol priamo z CAD-u - išlo hlavne o vlastné veľkosti formátov. Tlač z .pdf, či .jepg z našich skúseností odporúčame prevažne pre formáty A4 a A3 (prípadne formáty výšky rolky - 610mm). Pri tlači z .pdf formátu na neprednastavené formáty (našich vlastných atypických rozmerov) nástávali občas problémy. Tlačený výstup sme viackrát nedostali v presne predpokladanej mierke a rozmeroch (i keď chyba bola pravdepodobne na našej strane).

Záver:

Pokiaľ hľadáte tlačiareň, ktorá je schopná kvalitnej tlače na väčšie formáty (rolka do šírky 610mm) pre potreby kontroly pred expedíciou projektu, ale aj pre prezentáciu a samotnú expedíciu projektu, Epson SC-T3100 je rozumnou voľbou. Tlač z CAD-u je dominantnou črtou tohto zariadenia.

Nie je ideálnou voľbou pre univerzálne kancelárske využitie. Napríklad pre tlač malých listových formátov (A4...). Samozrejme zvláda aj túto funkciu. Limitom je skôr rýchlosť tlače, šikovnosť obsluhy a kapacita listových zásobníkov (grafická kvalita výstupov zostáva zachovaná a je výborná).

Tlačiareň ukazuje svoje prednosti najmä pri tlači z rolky. Tu je okrem rýchlosti pozitívom i kvalita tlače pri čiarovej grafike, ako aj prekvapivo použiteľné výsledky pri tlači farebných vizualizácií. Jednoducho presne to, čo potrebujeme pre každodennú prácu. Malá, kompaktná a predsa s výbornou kvalitou výstupov, zvládajúca podstatnú časť (aj väčších) bežne používaných formátov.

Test potvrdil, že Epson SC-T3100 má potenciál byť nosnou, základnou tlačiarňou pre architektonický/projektový ateliér, ktorá zvládne naplniť prevažnú väčšinu všetkých požiadaviek potrebných pre prípravu, prezentáciu a expedíciu projektu.

Podrobnejšie informácie o testovanom modeli, aj s technickými detailmi a príslušenstvom, nájdete priamo na stránke Epsonu.

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím