Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
24. september 2020
0
95

Deň architektúry 2020

Deň architektúry v októbri upriami pozornosť na verejný priestor, technické pamiatky i dostupnosť bývania
Začiatok1.10.2020
10:00
Koniec7.10.2020
15:00
MiestoSlovensko a Česko
Adresa ,
,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktDA
kontaktuj cez sociálne siete

Začiatok októbra bude opäť v znamení architektúry. Od 1. do 7. októbra zamieri jubilejný desiaty ročník festivalu Deň architektúry do stovky miest a obcí naprieč Čechami, Moravou a Slovenskom. Jeho bohatý program, obsahujúci niekoľko stoviek akcií, ponúkne zdarma prechádzky, cyklovýlety, prednášky alebo workshopy. Festival, ktorý sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa architektúry, je na Slovensku čoraz obľúbenejší. K prevahe českých a moravských miest sa pripája 15 miest zo Slovenska a ponúkne približne štyri desiatky akcií. V tomto roku zamieri napríklad do Bratislavy, Banskej Bystrice, Žiliny, Košíc, Šaštína-Stráží a Piešťan. Téma aktuálneho ročníka je udržateľnosť a enviromentálne aspekty či sociálny presah a prospešnosť architektúry. Na Slovensku sa tak program Dňa architektúry bude venovať napríklad verejnému priestoru, využitiu nábreží, dostupnosti bývania, ale i industriálnemu dedičstvu či sídliskovej výstavbe. Nevynechá ani významné historické stavby či bývalú židovskú štvrť. To všetko s pútavým výkladom odborníkov na dané témy. Prehľad všetkých podujatí bude prístupný na webovej stránke festivalu www.denarchitektury.cz.

Prehliadka Deň architektúry v slovenských mestách poukáže na výnimočné architektonické osobnosti cez priamy kontakt s ich dielami. Za krátku zmienku stojí určite spomenúť budovu politickej školy architekta Vladimíra Dedečka v Modre, bohatú tvorbu Michala Maximiliána Scheera v Nitre, nebyť pár zanietencov, takmer zabudnutého Gustáva Stadtruckera vo Zvolene, tvorbu funkcionalistického architekta Oskara Winklera bohato zastúpenú v Lučenci, až po okruh „baťovských architektov“ v Partizánskom a stretnutie na vlakovom nástupišti pred výpravnou budovou vo Svite.

Architektúra sa v spoločnosti výrazne dotýka verejného priestoru. Na tradíciu cyklopotuliek z Piešťan nadväzujú ďalšie potulky za vytipovanými umeleckými dielami vo verejnom priestore s výkladmi odborníkov aj v Banskej Bystrici a Košiciach. V zlatom meste Kremnica sa poukáže na dlhodobo ohrozenú, obytnú architektúru unikátnej typológie, takej špecifickej pre banské mestá. V Nitre bude venovaná samostatná výstava a prednáška nitrianskemu architektovi Michalovi Maximiliánovi Scheerovi a jeho stopám na štruktúre mesta a navštívime tu i niekoľko významných funkcionalistických stavieb.

Svojou premiérou sa do festivalu Deň architektúry 2020 zapojilo taktiež mesto Trenčín s pestrým programom, v ktorom nájde zastúpenie aj diskusia architektov mladšej i staršej generácie. V meste Žilina sa predstavia výsledky dlhodobej iniciatívy „boja“ proti vizuálnemu smogu. Architektúra formou súťažného kvízu bude ďalším lákadlom v Bardejove. Rozvoj detskej kreativity si nájde priestor aj v Banskej Bystrici a Bratislave, kde bude predstavená taktiež príkladná adaptácia industriálnej architektúry, ktorá bola pretransformovaná do žiadaného galerijného priestoru Design factory, ktorej hrozila demolácia a v samostatnom podujatí sa predstaví fenomén panelového sídliska Petržalka. Život bohato zastúpenej židovskej komunity a jej dnešnej podoby si ukážeme v meste Šaštín-Stráže.

V Čechách a na Morave sa hlavná sociálna téma Dňa architektúry v programe odráža v najrôznejších uhloch pohľadu. Ponúka exkurzie do vylúčených lokalít, napríklad do tzv. brnenského Bronxu, na ostravskú Bedřišku či pražskú Plzeňskú ulicu. Deň architektúry zavedie i do bývalej brnenskej robotníckej kolónie, Divišovej štvrti. Sociálnemu bývaniu sa bude venovať nielen z pohľadu architektov, ale i sociálnych pracovníkov. Pozornosť program venuje i mestskej infraštruktúre a kvalite mestského života. Úplne mimoriadne sa v rámci festivalu môžu záujemcovia pozrieť do zaujímavých nemocničných areálov v Jihlave, Prahe, Liberci alebo Mladej Boleslavy či do ostravského Domu s ošetrovateľskou službou v ulici Gajdošova. Program zahŕňa i návštevy športovísk, sokolovní, detských ihrísk či mestských kúpeľov. Za pozornosť v rámci Dňa architektúry stoja i návštevy bývalých židovských štvrtí v Dobříši i v Mnichovom Hradišti. Pripomenieme i výročie Adolfa Loosa, Josefa Gočára alebo Otakara Novotného a zameriame sa na tvorbu Jaroslava Fragnera alebo súčasné realizácie architekta Zdeňka Fránka.

Deň architektúry slávi 10 rokov

Na začiatku sa konalo pár desiatok lokálnych akcií, v priebehu niekoľkých rokov však festival Deň architektúry prerástol i za hranice Českej republiky a stal sa jedným z najväčších architektonických festivalov v Európe. Tento rok slávi desiaty ročník s viac ako 1700 akciami na svojom konte a jeho usporiadateľ, neúnavný propagátor architektúry, spolok KRUH, dokonca dvadsať rokov od svojho založenia. Deň architektúry od počiatku stojí na priateľskej spolupráci s miestnymi architektmi, spolkami a inštitúciami. Vznikla tak sieť, do ktorej sa v priebehu desiatich rokov zapojilo približne 180 miest na území Českej republiky i na Slovensku. Vďaka festivalu sa podarilo iniciovať množstvo architektonických súťaží, upozorňovať na ohrozené stavby, rozvíjať diskusiu medzi zástupcami miest a ich obyvateľmi, aktivizovať mestských architektov, zasadzovať sa o kvalitnú a súčasnú architektúru. Program oslovuje nielen odbornú verejnosť (architektov, urbanistov či zástupcov miestnych samospráv), ale vďaka populárno-náučnému formátu programu prístupného zdarma sa teší obľube širokej verejnosti. Upozorňuje na miesta známe i zabudnuté, vždy však v širších a odborných súvislostiach. Kvalitu programu a spoluprácu s poprednými odborníkmi na danú problematiku či stavbu garantuje spolok KRUH.

Deň architektúry 2020 – miesta konania

Banská Bystrica, Bardejov, Benešov, Beroun, Bílovec, Bratislava, Brno, Broumovsko, Břeclav, České Budějovice, Česká Kamenice, Český Krumlov, Dobříš, Dolní Břežany, Frýdek-Místek, Frýdlant, Hovorčovice, Hradec Králové, Horce nad Moravou, Hranice, Humpolec, Hulice, Hulín, Chvalšiny, Chýně, Jablonec nad Nisou, Jaroměř, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Kladno, Klatovy, Kolín, Košice, Kremnica, Krkonoše, Kutná Hora, Kyjov u Krásné Lípy, Lanškroun, Lázně Luhačovice, Libčice nad Vltavou, Liberec, Líbeznice, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Lučenec, Mariánské Lázně, Mělník, Mikulov na Moravě, Mnichovo Hradiště, Modra, Most, Nitra, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Partizánske, Pavlov, Piešťany, Petrovice, Písek, Planá u Mariánských Lázní, Plzeň, Praha, Prachatice, Prostějov, Ratíškovice, Roztoky u Prahy, Řehlovice, Řevnice, Svit, Šaštín-Stráže, Tábor, Trenčín, Třebíč, Turnov, Týn nad Vltavou, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí, Valašské Meziříčí, Velká Úpa, Vizovice u Zlína, Vimperk, Volyně, Vratislavice nad Nisou, Vrchlabí, Vysoké Mýto, Zlín, Zvolen, Žamberk, Žatec, Žďár nad Sázavou, Žilina

Podrobný program Dňa architektúry 2020 je k dispozícii na stránke podujatia. Jednotlivé akcie nájdete aj v súvisiacich článkoch.

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím