Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. jún 2021
0
225

Festival Deň architektúry

Spolok KRUH v spolupráci s lokálnymi organizáciami a iniciatívami pripravuje na jeseň jedenásty ročník celorepublikového festivalu.
Začiatok1.10.2021
08:00
Koniec7.10.2021
20:00
MiestoČesko, Slovensko
Adresa ,
,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktSilvie Marková
604 748 699
markova@s-m-art.com

Septembrový festival Deň architektúry bude v znamení dopravných spojníc a výročia Jana Kotěru.

(tlačová správa) Festival Deň architektúry opäť láka od 1. do 7. septembra na bohatý a zdarma prístupný program s niekoľko sto akcií po celom Česku i Slovensku, ktorý ponúkne výpravy za architektúrou známou i neznámou, pešo, na bicykli, vlakom, či ľoďou a to vždy s odborným výkladom. Zamerá sa ako na architektúru súčasnú, tak architektúru 20. storočia a na niektorých miestach zamieri i hlbšie do histórie. Behom festivalu sa tiež pod názvom Hurá dovnútra! otvoria i desiatky bežne neprístupných budov. „Naším cílem je propagace architektury a představování konkrétních staveb či jejich autorů v širších souvislostech. V letošním roce poukazujeme na propojování měst a obcí, nejen s ohledem na dopravní propojení, ale i na pěší cesty mezi obcemi, stezky krajinou a podobně,“ vysvetľuje zakladateľka a riaditeľka Dňa architektúry, Martina Steinbachová. Festivalový program pravidelne predstavuje významné osobnosti architektúry u nás - architekta Jana Kotěra, od ktorého narodenia uplynie tent rok 150 rokov.

Spolok Kruh, zakladateľ festivalu Deň architektúry, čerpá z dvoch desiatok rokov skúseností v obore a z dlhodobej spolupráce s architektmi, spolkami a inštitúciami vo všetkých regiónoch, Vznikla tak sieť, do ktorej sa v priebehu desiatich rokov zapojilo vyše 180 miest na území Českej republiky a na Slovensku. Napriek pandémii sa v minulom roku uskutočnilo skoro 400 akcií po celej ČR a SR, na ktoré zavítalo vyše 23 000 návštevníkov.

Paralelne s Dňom architektúry prebieha po desiatykrát i jeho sesterský festival Film a architektúry, ktorý pravidelne ponúka v kinách v desiatkach miest po republike premiérový výber tých najzaujímavejších filmov prevažne zo zahraničnej produkcie so zameraním na kvalitnú architektúru či architektonické prístupy a premenu nášho životného prostredia súvisiace s výstavbou miest a stavieb.

Program bude priebežne aktualizovaný na www.denarchitektury.cz.

Jedenásty ročník festivalu Deň architektúry je sám o sebe cestou za architektúrou. Je založený na prechádzkach so sprievodcami, prepojuje to najzaujímavejšie v obciach a krajinách a ukazuje na potenciál miest, či ich boľavé miesta. Tento rok sa bude venovať cestám a spojniciam, ktorými sú naše mestá pretkané a tiež na vplyv dopravy na tvár našich miest. Zameria sa na železničné trate, električkové linky, trasy metra, mosty a lávky i na reguláciu automobilovej dopravy a samozrejme i súvisiace stavby ako sú nádražia, či iné stavby pre dopravu. Budú sa venovať premenám území v čase, prepojeniami ciest v krajine medzi mestami a obcami, či stavbami. V Prahe sa tak festival vydá napríklad po bývalej vlakovej trati zo Strašníc do Vršovíc, po Hlávkovom moste, viadukte v Karlíne, alebo zamieri k stále opustenému nádražiu Vyšehrad. Hlavné mesto bude tiež úzko prepojené aj s jeho najbližším okolím a to netradičnými výjazdmi do rôznych smerov. Téma dopravy rezonuje i v regionálnych programoch. V Litoměřiciach budú napríklad sledovať stopy Rakúskej severozápadnej dráhy, ktorá pri výstavbe v 70. rokoch 19. storočia a potom v 50. rokoch 20. storočia výrazne zmenila tvár Litoměřic. Liberec ponúkne prechádzku po stopách zaniknutých električkových tratí, v Opave zavíta festival do Měnírny elektrického proudu, ktorej osud je spojený s prevádzkou miestnej MHD. V Zlíne sa vydajú po realizovaných i neskutočných projektoch dopravných stavieb. V Brne sa mimo iného môžu záujemcovia vydať na komentovanú plavbu po priehrade, alebo na opustený velodrom.

Podobu miest ovplyvnil aj rozvoj priemyslu a technických stavieb. Festival zamieri napríklad do sklárskeho centra v Kamenickom Šenove, alebo sklárskej osady Kristiánov v Jizerských horách, či do bývalej prvorepublikovej vodnej elektrárne v Beroune.

Festival pripomenie ale i vznik modernej architektúry u nás, ktorá je spojená s osobnosťou architekta Jana Kotěru a jeho vplyvným odkazom pre českú architektúru. Kotěrove stavby  i realizácie jeho žiakov a nasledovníkov predstaví festival pri príležitosti 150. výročia jeho narodenia v celorepublikovom merítku. Na programe nemôžu chýbať stavby v Hradci Králové ako Mestské múzeum, alebo hotel Okresný dom. V Zlíne sa otvorí Baťova vila, ktorá ako prvý projekt firemnej robotníckej kolónie určila ďalšie smerovanie rozvoja celého Zlína. V Prostejove môžu záujemcovia s Dňom architektúry zavítať do Národného domu, alebo zamieriť na exkurziu Starého a nového zámku v Ratiboři, či do Fröhlichovej letnej vily v Černošicích. V hlavnom meste sa potom uskutočnia prechádzky po Koťerových vilách, technických pamiatkách aj hrobkách podľa jeho návrhu. V Brne sa zameria hlavne na stavby Kotěrových žiakov.

Osobnosť Jana Kotěru predstaví aj súhrnná prednáška historika umenia a rektorka UMPRUM Jindřicha Vybírala. Ten povedie i odbornú prechádzku na tému významu a interiéru neogotického kostola svätej Ľudmily na pražských Vinohradoch, ktorá bola do programu zaradená k výročiu 1100 rokov od umučenia tejto svätice.

Festival pripomenie aj ďalšie výročie. Tento rok uplynulo 100 rokov od úmrtia secesného architekta Antonína Balšánka, ktorý je mimo iného spoluautorom Obecného domu a i ten sa tak otvorí v októbri verejnosti, rovnako ako jeho stavba Vršovické záložny.

 

Zoznam potvrdených miest konania:
Banská Bystrica, Benešov, Beroun, Bílovec, Bratislava, Brno, Broumovsko, Břeclav, Černošice, Červený Kostelec, Česká Kamenice, Český Krumlov, Dobříš, Frýdlant, Helfštýn, Hodonín, Hradec Králové, Humpolec, Cheb, Jánské Lázně, Jaroměř, Jeseník, Jihlava, Kamenický Šenov, Karlovy Vary, Kladno, Klatovy, Kolín, Krásná pod Lysou Horou, Krásné, Kristiánov v Jizerských horách, Kroměříž, Kutná Hora, Kyjov u Krásné Lípy, Liberec, Lidice, Litoměřice, Litomyšl, Lomnice nad Popelkou, Mariánské Lázně, Mělník, Mikulčice, Mikulov na Moravě, Nitra, Nový dvůr, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava, Pardubice, Pavlov, Piešťany, Plzeň, Praha, Prachatice, Prostějov, Ratboř, Řevnice, Sezimovo Ústí, Šumperk, Turnov, Týn nad Vltavou, Ústí nad Labem, Vimperk, Volyně, Vrchlabí, Vysoké Mýto, Zábřeh, Zlín, Zvolen, Žamberk, Žatec, Žilina

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím