Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
7. október 2022
0
39

JAMA – 76. ročník Milana Adamčiaka

Experiment s konceptom kultúrneho podujatia.
Začiatok14.10.2022
18:30
Koniec15.10.2022
23:59
MiestoBanská Štiavnica, Banská Belá a okolie
AdresaA. Gwerkovej–Göllnerovej 6,
Banská Štiavnica,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktJama

Mať všetko, vo veľkom množstve a hneď. Nič nezmeškať. Všetko zažiť. Mať nárok. Čo však, keď si uvedomíme, že takto to nefunguje a musíme začať prioritizovať? Ako sa rozhodujeme? Čo uprednostníme a čo sme ochotní oželieť? Čo potrebujeme na to, aby sme mali pocit, že sme sa dokázali dobre rozhodnúť? Sme schopní improvizovať a spolupracovať v záujme dosiahnutia nejasných cieľov? Tieto otázky si kladie podujatie venované intermediálnemu umeniu JAMA – 76. ročník Milana Adamčiaka. Uskutoční sa 14. a 15. októbra v Banskej Štiavnici a Banskej Belej

Podujatie s programom či bez?

Program aktuálneho ročníka ani konkrétne mená umelcov a umelkýň zapojených do ročníka organizátori nekomunikujú, o tom, čo môžu návštevníci/čky očakávať, však hovoria aspoň v náznakoch. K jednotlivým umelcom a dielam, ktoré JAMA 76 odprezentuje, zverejňujú na webe a na sociálnych sieťach upútavky v podobe kľúčových slov.

Tie reprezentujú diela a témy, ktorým sú jednotlivé programy venované. “Podrobnejší program nezverejňujeme, pretože tento rok chceme JAMA ponúknuť ako prostredie hry, slobody a prekvapení,” vysvetľujú kurátori podujatia Eva Vozárová a Fero Király. “Práca a život Milana Adamčiaka, ktorého dielo a pôsobenie v okrese Banskej Štiavnice si týmto pripomíname, boli do veľkej miery o vnútornej slobode a schopnosti neortodoxne pristúpiť ku každodennej realite. JAMA 76 je aj pre nás experiment, v ktorom skúmame, nakoľko je spôsob, akým pristupujeme ku kultúre, závislý od našej schopnosti racionálne porozumieť a vopred obsiahnuť to, do čoho vstupujeme.”

JAMA 76 sa začne v piatok 14. októbra od 18:30 v Parteri BSC v Banskej Štiavnici. Skončí sa na rovnakom mieste v nedeľu 16. októbra o 10:00 ráno. Parter BSC je priestor patriaci rezidenčnej platforme Banská St a nica, ktorá je každoročne spoluorganizátorom podujatia.

Návštevníkom*čkám, ktorí plánujú prísť na JAMA, organizátori oznámili dátumy a miesto konania hlavného programu a ubezpečujú ich, že všetky potrebné informácie dostanú priamo na mieste – je potrebné iba prísť a nechať sa viesť. “To, že program nie je vopred zverejnený neznamená, že neexistuje,” vysvetľuje Eva Vozárová. “Aj tento rok prinesieme koncerty, prednášky, diskusie, inštalácie a intervencie situované v kultúrnych aj iných priestoroch v Banskej Štiavnici a okolí a opäť aj v plenéri. Návštevníci, ktorí už majú s JAMA skúsenosť, majú pravdepodobne predstavu o tom, ako ku koncepcii podujatia pristupujeme. No tí, ktorí sa chystajú na JAMA prvýkrát, nie sú v nevýhodnejšej pozícii – rovnako ako návštevníci/čky prichádzajúci prvý raz na akékoľvek iné podujatie nemôžu vopred presne vedieť, čo majú očakávať,” dodáva.

Program JAMA 76 predstaví viac než 15 umelcov/kýň zo Slovenska a okolitých krajín. Bude možné napríklad vidieť a počuť nástroj, ktorý spája dva najsilnejšie komponenty, ktoré sú charakteristické pre hudbu dneška: akustiku – neamplifikovaný zvuk, ktorý je všade okolo nás ako najdokonalejší ambisonický systém a je zároveň technicky nereprodukovateľný, a digitálne médium – programovateľnú algoritmickú “mašinu snov”. JAMA 76 predstaví aj site specific performancie a intervenecie, ktoré vznikajú na objednávku podujatia, a projekty, ktoré sa pokúsia zapojiť lokálne komunity z Banskej Belej a Podhoria.

Súčasťou programu JAMA sú aj tento rok workshopy pre študentov umeleckých vysokých škôl, nazvané Dielne 76, ktorých výstupy budú taktiež prezentované v rámci hlavného programu. Lektormi, pod ktorých vedením budú študenti na Dielňach 76 pracovať, sú rakúsky mediálny umelec Winfried Ritsch, profesor na Institut für Elektronische Musik und Akustik v rakúskom Grazi, a mladý slovenský skladateľ a dirigent Matej Sloboda.

Šport, hra aj únik

Prvý krát v štvorročnej histórii podujatia zároveň organizátori pri vytváraní konceptu aktuálneho vydania JAMA pracovali s témou. Je ňou slovo “desporter”: starofrancúzsky výraz pre “odviesť pozornosť, pobaviť, potešiť, hrať sa či uniesť myseľ od vážnych vecí”. “Dalo by sa povedať, že motívmi tohtoročnej JAMA sú rôznorodé spôsoby, akými každý z nás pracuje s každodennosťou, v ktorej žijeme – od toho, ako sa rozhodujeme, cez to, koľko slobody si dovolíme, aké dohody medzi sebou uzatvárame až po osobné a spoločenské stratégie, akými sa vyrovnávame s realitou, v ktorej sme sa v dôsledku našich kolektívnych rozhodnutí ocitli – či už sú týmito stratégiami rôzne hry, športy, tendencie k eskapizmu alebo napríklad aj snaha posilniť svoju schopnosť prežiť v prípade ohrozenia,” hovorí Fero Király.

Práve s témou ročníka súvisí aj koncept neodkrývania programu podujatia v predstihu. “Okrem toho, že ide o experiment, rekonfiguráciu kultúrneho podujatia, ide aj o hru svojho druhu, keďže práve schopnosť hrať sa je nevyhnutná pre tvorivý proces,” vysvetľuje ďalej Király.

Sprievodné programy aj podujatia pre miestnu komunitu

Po dvoch rokoch pandémie sa navyše JAMA naplno vracia aj do obcí Banská Belá a Podhorie, v ktorých M. Adamčiak prežil posledné roky života. Podstatná časť hlavného programu sa odohrá práve v Banskej Belej, kde navyše organizujú hudobný workshop pre miestnu komunitu, ktorého účastníci sa následne priamo zapoja do interpretácie jedného z prezentovaných diel.

Na Podhorí sa zas aktuálny ročník JAMA začína už v predstihu sprievodným programom pre domácich, z ktorých mnohí Milana Adamčiaka poznali ešte z čias, kedy v obci žil. Podujatie Das Leben eines Menschen – príbeh Milana Adamčiaka sa uskutoční v sobotu 8. októbra od 17:00 v Kultúrnom stredisku Podhorie. Jeho súčasťou bude premietanie krátkeho filmu Arnolda Kojnoka Muzikológ a tvorca a prednáška Fera Királya spojená s diskusiou. Film pojednáva o Milanovi Adamčiakovi a bol natáčaný práve na Podhorí.

Sprievodným podujatím JAMA 76, ktoré podujatie uzatvorí, bude v nedeľu 16. 10. naobed komentovaná prehliadka výstavy litovskej umelkyne Eglė Budvytytė – Songs from the Compost: Mutating Bodies, Imploding Stars v sprievode kurátorky Lýdie Pribišovej. Výstava je inštalovaná v banskoštiavnickej Galérii Jozefa Kollára do 6. novembra a pôjde o posledný kurátorský výklad k nej pred jej ukončením.

O JAMA
JAMA je podujatie venované intermediálnemu umeniu, hľadajúce priestor na dialóg rôznych umeleckých foriem, médií a životných skúseností. Spája tvorcov a účastníkov z rôznych prostredí. Ak je to možné, snaží sa o aktívnu účasť návštevníkov, miestnej komunity a študentov. Každoročné vydania sú číslované na počesť Adamčiakových nedožitých narodenín.

Prvé vydanie podujatia JAMA sa konalo v októbri 2019. Druhé vydanie prebehlo kvôli pandemickej situácií výlučne online – bolo streamované pre publikum z Banskej Štiavnice a priľahlých lesov a lúk. Tretie vydanie sa odohralo v októbri 2021. Jeho partnerským a paralelným podujatím bola medzinárodná kolektívna výstava Stratený človek prezentujúca 40 umelcov a umelkýň v kurátorskej koncepcii Lucie G. Stach organizovaná v spolupráci so Slovenskou národnou galériou.

Organizátorom podujatia je združenie ooo. Spoluorganizátorom podujatia je rezidenčná platforma Banská Stanica Contemporary.

Mapa podujatia

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím