Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. október 2019
0
112

Singularch: Kosmos (Moskva / RUS)

Čerstvé Ovocie a Archtung vás srdečne pozývajú na prednášku architektonického ateliéru založeného v Moskve.
Začiatok30.10.2019
20:00
Koniec30.10.2019
22:00
MiestoFakulta architektúry STU
AdresaNámestie slobody 19,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktČerstvé Ovocie
+421 907 295 678
info@cerstveovocie.sk

Neveríme, že inšpiráciu je možné definovať ako "nevedomý výbuch kreativity"; v našej praxi je "inšpirácia" skôr "rezonanciou" - konkrétneho miesta a našej vlastnej skúsenosti, obmedzení projektu a možných riešení v kombinácií s osobnými rozhodnutiami a externými referenciami,” Kosmos.

KOSMOS Architects je ateliér založený v Moskve mladými architektmi – Artem Kitaev, Leonid Slonimskiy a Nikolay Martynov. Ich tvorbu charakterizuje spájanie umenia a technológie, globálna skúsenosť s rešpektom pre miestny kontext a v neposlednom rade európska profesionalita a ruský drive. Súčasná virtuálna spolupráca spája partnerov so sídlom v Bazileji, Moskve, Bangkoku a New Yorku. Zaoberajú sa tvorbou prostredia všetkých typov a mierok: od kľučky na dverách po mesto; od hardcore architektúry až po pop-art inštalácie.

KOSMOS Architects
KOSMOS Architects

Názov štúdia KOSMOS možno čítať z jeho pôvodnej definície zo starovekej gréčtiny, "poriadok"/"usporiadaný vesmír". Opačný význam "chaos" ako generické budovy a ich identifikujúce objekty. KOSMOS sa týmito utilitárnymi prvkami architektúry inšpiruje – učí sa z nej a hľadá spôsoby, ako ju zorganizovať a komponovať do svojich rôznorodých projektov. No v neposlednom rade KOSMOS znamená tiež "priestor", ktorý spája svojich "partnerov" cez hranice krajín a kontinentov.

Viac o tovrbe ateliéru KOSMOS nájdete na cerstveovocie.sk.

EMA Space | Transformation of an abandoned factory into a cultural cluster | 2016
EMA Space | Transformation of an abandoned factory into a cultural cluster | 2016Autor: KOSMOS
Air Box Msk | Nike Sport Center, Competition 1st Prize | 2017
Air Box Msk | Nike Sport Center, Competition 1st Prize | 2017Autor: KOSMOS

Pred hlavnou prednáškou sa uskutoční tradičný formát AKO SA TO a podtitulom "Dielo vo verejnom priestore".

Prečo v dnešnom verejnom priestore absentuje súčasné umenie? Ako doň dostať hmotné umelecké dielo? Ako funguje proces týchto diel od ideí až po realizáciu a kto tieto procesy iniciuje? Verejný priestor je jednou z najfrekventovanejších sociálno - kultúrnych tém v našej spoločnosti. Dotýka sa nás všetkých, no len málokedy nás nadchne obohatením skrz súčasné umenie. Absenciou architektonického, alebo umeleckého diela v priestore sa však generujú unikátne pohľady, názory a riešenia aktívnych obyvateľov, ktorí svojou činnosťou injektujú trvalé, alebo dočasné umenie do nášho spoločného, verejného priestoru.

Do diskusie prijali naše pozvanie Danica Pišteková, člen architektonického štúdia WOVEN, ktoré sa zaoberá dočasnými priestorovými inštaláciami, vystavníctvom, organizovaním aktívneho workshopu 1:1, a rôznym vzdelávacím programom. Ďalším hosťom bude architekt Michal Sládek, produkčný manažér festivalu Pohoda, ktorý už niekoľko rokov vyhlasuje súťaž Pohoda Visual Art Contest, v rámci ktorej je možnosť navrhnúť umeleckú inštaláciu pre festivalový areál. Michal je jeden zo zakladateľov občianskeho združenia ARCHIMERA, ktoré ma na konte intervencie ako BAKE - cyklocesta krížom cez celé Slovensko po kultúrnych pamiatkách, výstava Vladimíra Dedečka PRÁCA, alebo cyklus workshopov v Trenčianskych Tepliciach. Hosťom diskusie bude taktiež Zuzana Pacáková, milovníčka umenia, zakladateľka a umelecká riaditeľka unikátneho festivalu Biela noc na Slovensku. Štvoricu hostí uzatvára Paulína Ebringerová, ktorá momentálne pôsobí na Fakulte architektúry STU ako vedecko-výskumný pracovník v oblasti prezentácie umenia, dizajnu a architektúry. Diskusiu bude viesť publicistka a kurátorka Zuzana Duchová, ktorá popri práci pre Creative Europe Desk Slovensko, okrem teoretického skúmania kultúrneho života v mestách spoluorganizovala viacero podujatí na pomedzí umenia, architektúry, kreatívneho turizmu.

Garage | Museum Pavilion for Garage CCC| 2012
Garage | Museum Pavilion for Garage CCC| 2012Autor: KOSMOS, Foto: Y. Palmin
Tower and Labyrinth | "House of Fairytales". Museum of H.C. Andersen. Competition 1st prize | 2013
Tower and Labyrinth | "House of Fairytales". Museum of H.C. Andersen. Competition 1st prize | 2013Autor: KOSMOS
Hello Wood Workshop | Thread - a wall, that unites | 2016
Hello Wood Workshop | Thread - a wall, that unites | 2016Autor: KOSMOS

Program: SINGULARCH 2019

30.10.2019 / Fakulta architektúry STU – Kotolňa, Námestie slobody 9, Bratislava
Kotolňa – priestor rekonštruovanej starej kotolňe FA STU / vstup z foajé

  • 18:00 / AKO SA TO: Dielo vo verejnom priestore / diskutujú: Zuzana Pacáková (Biela noc), Danica Pišteková (WOVEN), Paulína Ebringerová (Fakulta architektúry STU), Michal Sládek (Pohoda Festival / Archimera), moderuje: Zuzana Duchová
    Diskusia v slovenskom jazyku.
  • 20:00 / KOSMOS (Moskva / RUS) / Artem Kitaev
    Prednáška v anglickom jazyku.

SINGULARCH je sériou prednášok z oblasti architektúry a urbanizmu, presahujúc do medziodborových sfér. Cieľom projektu je priblíženie problematiky formovania nášho okolia, nielen po stránke architektonickej, urbanistickej ale aj psychologickej a sociologickej. Hlavným zámerom SINGULARCHU je prínos osvedčených a účinných postupov zo sveta a predstavenie jedinečných projektov priamo od tvorcov. Forma prednášok a diskusií má byť prínosom pre odbornú verejnosť a študentov architektúry, vzdelávaním pre každého, ako aj prvým krokom k určitej zmene a vyvolaniu záujmu o dianie u nás. Od roku 2012 sa predstavili architekti: Ronald Rietveld (Rietveld Landscape, Amsterdam), Kersten Geers (OFFICE Kersten Geers David Van Severen, Brusel), RAUM (Nanntes), FALA (Porto), Bureau B+B (Amsterdam), FAKT (Berlín), RAAMWERK (Brusel), CIRCOLO-A (Janov), TAB (Viedeň), Toni Gironés Saderra (Barcelona) a ORA (Znojmo).

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím