Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. jún 2019
0
159

Výstava prác finalistov a víťazov NCD 2019

Slovenské centrum dizajnu pozýva na výstavu prihlásených diel, ktorej otvorenie sa uskutoční 8. 10. o 18.00.
Začiatok8.10.2019
18:00
Koniec1.12.2019
17:00
MiestoSlovenské národné múzeum
AdresaVajanského nábrežie 2,
Bratislava,
Slovensko
Druh podujatiaVýstava
KontaktSoňa Trubíniová
ncd@scd.sk

Národná cena za dizajn je dlhoročným prestížnym projektom, ktorý spoločne udeľujú Slovenské centrum dizajnu a Ministerstvo kultúry SR. Aktuálny ročník patrí produktovému dizajnu a prácam zrealizovaným počas rokov 2017 a 2018. Ocenené práce postupujú na výstavu, ktorá potrvá od 9. 10. do 1. 12. 2019.

Národná cena za dizajn (NCD) je udeľovaná už od roku 1993, vtedy ešte pod názvom Dobrý dizajn. Súťaž je určená všetkým polohám dizajnu. Riaditeľka Slovenského centra dizajnu, Mária Rišková, hovorí, v akých kategóriách sa súťaží tento rok: „Národná cena za dizajn má v každom ročníku, či sa týka produktového alebo komunikačného dizajnu, stabilne dve veľké kategórie – profesionálny dizajn za výrobky, produkty, diela uvedené na trh a študentský dizajn za projekty od študentov kreatívnych odborov z oblasti dizajnu. Tretia kategória podlieha premenám, z experimentálneho sa pred dvomi rokmi stala kategória dizajn s pridanou hodnotou za spoločensky a technologicky významné diela a projekty bez spolupráce s klientmi. Okrem týchto najväčších kategórií máme osobitné ceny, napríklad cenu za kultúrny prínos v oblasti dizajnu alebo porota udelila tento rok aj svoju cenu. Mimoriadne sú v roku 2019 dve ocenenia – v spolupráci so spoločnosťou Repairably udelí SCD osobitnú cenu za opraviteľný dizajn a cenu za mimoriadny prínos v oblasti výskumu dizajnu jednej z najvýznamnejších osobností výskumu na Slovensku.

Finisáž výstavy NCD 2017
Finisáž výstavy NCD 2017

Kurátor výstavy, Marián Laššák, hodnotí prihlásené práce tohto ročníka NCD nasledovne: „Myslím, že prihlásené práce, pokiaľ o nich hovoríme všeobecne, odrážali realitu dizajnérskej scény na Slovensku. Tú charakterizuje veľmi silný potenciál, ktorý však naráža na pomaly sa rozvíjajúcu infraštruktúru v tejto oblasti. Prihlásené práce reprezentovali celú šírku záberu dizajnérskej tvorby, od priemyselného dizajnu, cez zameranie na nábytok, až po autorsky dizajn a úžitkové umenie. Tento ročník bol navyše špecifický veľkým množstvom prihlásených prác z oblasti módy a textilnej tvorby, čo sa prejavilo aj na celkových výsledkoch súťaže.

Porota zasadala v zostave Michal Froněk (CZ), Petteri Kolinen (FIN), Mária Hriešik Nepšinská (SK), Jakub Pollág (SK), Bettina Steindl (AT) a Klára Šumová (CZ). Z ich výberu vzišiel výber prác, ktoré postúpili na výstavu NCD 2019, kde bude predstavených celkovo 51 prác finalistov.

Porota NCD 2019
Porota NCD 2019

Najsledovanejším momentom NCD je galavečer spojený so slávnostným vyhlásením výsledkov. Bude sa konať v piatok 11. októbra o 19.00 v priestoroch Design Factory na Bottovej ulici v Bratislave. Verejnosť sa dozvie mená ocenených v jednotlivých kategóriách a tých, ktorí získajú osobitné ceny.

Mária Rišková, riaditeľka Slovenského centra dizajnu, hovorí, na čo sa môžu tešiť návštevníci výstavy: „Výstava nebýva len estetickým zážitkom, ale hlavne podnetom na premýšľanie o jednotlivých oblastiach dizajnu a ich aktuálnom stave. Veríme, že návšteva výstavy ukáže schopnosti našich dizajnérov a výrobcov a podnieti návštevníkov k záujmu o dizajn zo Slovenska. Vydávame katalóg a robíme k výstave viacero programov pre verejnosť, takže dúfame, že privítame čo najviac návštevníkov, ktorých výstava zaujme.

Ondrej Gavalda, grafický dizajnér hlavného vizuálu NCD 2019, vysvetľuje, čo tvorí vizuál a čím sa pri jeho návrhu inšpiroval: „Vizuál národnej ceny je postavený na iniciálach NCD. Z písmen sa stávajú priestorové objekty vystupujúce do popredia ako metafora na vyzdvihnutie ocenených prác spomedzi všetkých prihlásených. Východiskom vizuálu boli vlastné vizuálne experimenty s priestorovou typografiou a jej čitateľnosťou.

Inštaláciu výstavy opisuje jej architektka Andrea Ďurianová: „Výstava je v priestore SNM, v historickej budove, ktorú navrhol významný slovenský architekt M.M. Harminc. Priestor je veľkolepý, mohutný, zároveň členitý a zdobený, vynikajú tu výrazné materiály ako travertín a terrazová podlaha. Na takúto architektúru reagujeme vytvorením čistých čiernych plôch, ktoré sú inštalačným miestom pre exponáty. Snažili sme sa zredukovať potrebný materiál na inštaláciu, pracujeme so zapožičanými fotografickými statívmi a netkanou textíliou. Mojím zámerom je, aby výstava fungovala ako celok, aby bolo pre návštevníka jednoduchšie sa v nej orientovať a zároveň, aby dostali jednotlivé diela dostatočný priestor. Časti tu tvoria celok a celok tvoria časti.

Výstava NCD 2019 predstaví množstvo zaujímavých diel, ktoré odrážajú súčasné trendy v oblasti dizajnu a určite stoja za pozornosť návštevníkov. Slovenské centrum dizajnu sa už teší na vašu návštevu.

Kurátor výstavy: Marián Laššák
Architektonický návrh a realizácia výstavy: Andrea Ďurianová
Grafický dizajn: Ondrej Gavalda

Sprievodný program podujatia Národná cena za dizajn 2019 - Produktový dizajn:

Výstava finalistov NCD 2019 – Produktový dizajn
9. 10. – 1. 12. 2019
Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie 2, Bratislava
(priestory bývalého Detského múzea, vstup z Múzejnej ulice)
Otvorené: utorok – nedeľa 9.00 – 17.00
Výstava predstavuje 51 prác finalistov, ako aj víťazné práce, ktoré uspeli vo viacerých kategóriách súťaže. Práce z oblasti produktového dizajnu vznikli na Slovensku alebo ich vytvorili dizajnéri zo Slovenska v období rokov 2017 a 2018.

Počas jej trvania sa budú konať komentované prehliadky výstavy, programy pre širokú verejnosť a rôzne odborné podujatia.
Kurátor: Marián Laššák
Architektonický návrh a realizácia výstavy: Andrea Ďurianová
Grafický dizajn: Ondrej Gavalda

Galavečer NCD 2019
11. 10. 2019
19.00, Design Factory, Bottova 2, Bratislava
Slávnostné vyhlásenie výsledkov Národnej ceny za dizajn 2019 – Produktový dizajn.
Moderátor: Tomáš Hudák
Režisér: Martin Hasák

Z herbárov*
workshop pre deti
17. 10. 2019 (štvrtok)
17.00, Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie 2, Bratislava
(priestory bývalého Detského múzea, vstup z Múzejnej ulice)
Workshop inšpirovaný študentskou prácou The Kit For an Urban Kid od Márie Fialkovej, konkrétne jej časťou určenou na jesenné detské aktivity - herbárom. O rastlinách v herbároch a o ich ďalšom živote.
Koncepcia: Helena Cibulková a Gabriela Rybáriková

Komentovaná prehliadka výstavy NCD 2019
22. 10. 2019 (utorok)
17.00, Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie 2, Bratislava
(priestory bývalého Detského múzea, vstup z Múzejnej ulice)
Komentovaná prehliadka výstavy pre širokú verejnosť s kurátorom Mariánom Laššákom a prizvanými vystavujúcimi autormi.

Večer s víťazmi
Blok prezentácií
5. 11. 2019 (utorok)
17.00, Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie 2, Bratislava
(priestory bývalého Detského múzea, vstup z Múzejnej ulice)
Večer venovaný víťazným prácam, ich prácam na výstave i ďalšej tvorbe jednotlivých dizajnérov či štúdií.

Dizajn a biznis*
Konferencia
26. 11. 2019 (utorok)
9.00 – 13.00
Konferencia zameraná na prezentáciu rôznych foriem podpory pre dizajnérov, či už z finančného alebo odborného hľadiska. Cieľom je ponúknuť dizajnérom na jednom mieste prehľad možných podpôr, ktoré na Slovensku môžu získať.
Prezentujúce organizácie:
Fond na podporu umenia, Úrad priemyselného vlastníctva SR a SIEA, SBA – Slovak Business Agency, Slovenská inovačná a energetická agentúra (časť kreatívne vouchre, odborné podujatia)

Finisáž výstavy
Komentovaná prehliadka výstavy a vyhlásenie Ceny verejnosti.
1. 12. 2019 (nedeľa)
16.00, Slovenské národné múzeum, Vajanského nábrežie 2, Bratislava
(priestory bývalého Detského múzea, vstup z Múzejnej ulice)

Komentovaná prehliadka výstavy pre širokú verejnosť s kurátorom Mariánom Laššákom a prizvanými vystavujúcimi autormi a vyhlásenie Ceny verejnosti.
Na všetky podujatia je vstup voľný okrem označených hviezdičkou: *potrebná registrácia.

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím