Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Do celosvetovej súťaže je možné prihlásiť diela zrealizované po roku 2022. Podmienkou je významná časť stavby realizovaná...
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
Mobiliár do verejného priestoru Hlavného mesta. Téma zaujímavá, často (nielen v odbornej verejnosti) diskutovaná. Podľa našich vedomostí výber formy použitých prvkov prebehol prvýkrát spôsobom otvorenej architektonickej súťaže.
V anonymnej súťaži sa vyberal najlepší návrh setu mestského mobiliáru: lavička, smetný kôš a stojan na bicykle. V pražských uliciach by sa nové zariaďovacie predmety mohli objaviť koncom budúceho roka.
Víťaz bol slávnostne vyhlásený za účasti primátorky Adriany Krnáčovej a členov poroty, v novom Centre architektúry a mestského plánovania (CAMP). Tu zároveň prebieha výstava Nový pražský mobiliár, ktorá predstaví všetky súťažné návrhy aj históriu a súčasný stav pražského mobiliáru.
„Podařilo se udělat klíčový krok k nápravě nedůstojného stavu vybavení pražských ulic,“ hodnotí súťaž primátorka Adriana Krnáčová. „Věřím, že již v průběhu příštího roku začneme ty nejhorší kusy nahrazovat kvalitním novým mobiliářem.“
„Soutěž prokázala dynamičnost a kreativitu zejména českých designérů a architektů a důvěru vedení města k těmto povoláním. Vítězný projekt jistě zaujme s elegancí své místo na všech veřejných prostranství Prahy,“ uviedol predseda poroty Claude Brulhart, odborník na verejný priestor a mobiliár mesta Ženeva. V porote sedeli aj známi českí dizajnéri Eva Eisler a Jiří Pelcl a architekt Petr Hájek.
Víťazi spolu s mestom dopracujú návrh a vytvoria výrobnú dokumentáciu. Mesto odkúpi licenciu a vyberie dodávateľa. Praha tak bude môcť vystriedať dodávateľa v prípade nespokojnosti.
V zadaní súťaže stálo, že podoba mobiliáru má vychádzať z charakteru a histórie mesta. Prvky budú umiestňované prevažne v historickom jadre a širšom centre Prahy. Podkladom pre súťaž, ktorú mesto Praha za pomoci Inštitútu plánovania a rozvoja vyhlásilo v septembri minulého roka, bol podrobný prieskum súčasného stavu mobiliáru. „Pražský mobiliář je často zanedbaný, nevhodně umisťovaný a esteticky nekvalitní,“ zhrnul výsledky analýzy riaditeľ IPR Praha Ondřej Boháč.
Institucí, které mobiliář ve městě umísťují a spravují, je hned několik. Nemají však vyjasněné kompetence a obvykle se vzájemně nekoordinují. Na některých místech se tak o něj nestará nikdo, a jinde se zase zbytečně shlukuje: kupříkladu na I. P. Pavlova najdete rovnou 4 různé typy košů hned vedle sebe. Právě nesourodost jednotlivých typů mobiliáře je další závažný problém. „Zjistili jsme, že jen v širším centru Prahy je neuvěřitelných 72 typů odpadkových košů. Z toho 48 v Pražské památkové rezervaci,“ říká ředitel IPR Praha Ondřej Boháč.
Prvý mobiliár sa objaví v uliciach koncom roku 2018. S výmenou sa začne v centre mesta. Neznamená to však, že v celom meste bude iba unifikovaný mobiliár. Na špecifických miestach bude inštalovaný mobiliár navrhnutý na mieru. Zachované ostanú historické alebo iné kvalitné prvky.
Víťazi súťaže, Michal Froněk a Jan Němeček, v roku 1990 založili ateliér dizajnu a architektúry Olgoj Chorchoj. Spoločne sú držiteľmi prestižných českých i zahraničných ocenení. V súčasnosti sú profesormi Ateliéru produktového dizajnu na Vysokej škole umeleckopriemyselovej v Prahe.
Komentár poroty k víťaznému návrhu:
Porota oceňuje vysokou kvalitu návrhu ve všech aspektech. Návrh je nadčasový - tradiční a současný zároveň, je čistý v liniích, jednoduchý a kultivovaný v celku i v detailu. Celek působí subtilním dojem a přitom je konstrukčně stabilní.
Designérské řešení je sofistikované a koherentní. Set prvků je celistvý a podporuje záměr města Prahy sjednotit prvky pražského mobiliáře a je v souladu s Manuálem veřejných prostranství Prahy. Set zapadá do kontextu pražského prostředí a to jak historického, tak soudobého.
U návrhu lavičky porota oceňuje dobré ergonomické řešení, jednoduchost výměny dřevěných prvků a její celkovou pevnost. Koncept řešení lavičky je navržen v několika dobře použitelných variantách, které umožňují růst setu mobiliáře do budoucna. Návrh košů vyhovuje tvarově, materiálově a funkčně nejlépe ze všech hodnocených návrhů.
Na základě předložené dokumentace porota usuzuje, že set bude z hlediska estetických, funkčních, provozních a ekonomických parametrů přiměřený a splní nejlépe očekávání zadavatele. Návrh je vyvážený ve formě a funkčnosti.
Některé drobné konstrukční prvky bude nutné pro další prototypy a sériovou výrobu optimalizovat.
Výstavu Nový mestský mobiliár, kde sú vystavené všetky súťažné návrhy si môžete pozrieť do 19. novembra v Centre architektúry a mestského plánovania.
Predstavujeme všetky prihlásené návrhy do súťaže o nový mestský mobiliár pre Prahu:
Návrh č. 1
Autori: MgA. Roman Vrtiška, MgA. Vladimír Žák
Návrh č. 2
Autor: BcA. Sabina Žáková
Návrh č. 3
Autor: M.Arch Jana Mercogliano
Spolupráca: Václav Minařík
Návrh č. 4
Autori: Ing. arch. Lenka David, doc. Ing. akad. arch. Jiří Mojžíš
Návrh č. 5
Autor: Ing. Marek Pavlík
Návrh č. 6
Autor: Bc. Eduard Seibert
Spolupráca: Ing. arch. Jiří Pokorný, Bc. Mirka Baklíková
Návrh č. 8
Autori: Ing. arch. Hana Havlová, Ing. arch. Kateřina Kolková
Návrh č. 9
Autor: Ing. Petra Mlejnková
Spolupráca: Myo Interiors
Návrh č. 10
Autor: Ing. arch. Jiří Dostál
Spolupráca: Arq. Karen Olivera Perez
Návrh č. 11
Autori: Ing. arch. Tomáš Vích, Zdeněk Skála
Návrh č. 12
Autor: David Matoušek
Návrh č. 13 - Víťazný návrh
Autori: Artěl, spol. s.r.o. - Prof. MgA. Michal Froněk, Prof. M.A. Jan Němeček
Spolupráca: Aleš Kachlík
Návrh č. 14
Autori: MgA. Eduard Herrmann, BcA. Matěj Coufal
Spolupráca: MgA. David Karásek
Návrh č. 15
Autori: MgA. David Karásek, MgA. Daniel Golík
Návrh č. 16
Autori: MgA. Eduard Herrmann, BcA. Matěj Coufal
Spolupráca: MgA. David Karásek
Návrh č. 17
Autori: Marek Šesták, Adam Štok, Michal Sojka
Návrh č. 18
Autori: MgA. David Karásek, Ing. Viktor Šašinka
Návrh č. 19
Autori: MgA. David Karásek, Ing. Viktor Šašinka
Návrh č. 20
Autori: Ing. arch. Karel Adamec, Ing. arch. Jan Foltýnek
Návrh č. 21
Autor: Atelier MONarch, s.r.o. - Ing. arch. Marcela Plachá
Spolupráca: Ing. Jan Plachý
Návrh č. 22
Autor: Andrei Fabishevskii
Spolupráca: Aleksey Sharshakov
Návrh č. 23
Autor: Ing. arch. Jan Bek
Návrh č. 24
Autori: Florian Zwangsleitner, Carolin Dumke
Návrh č. 25
Autor: Bc. Martina Loudová
Spolupráca: Ing. Pavel Louda
Návrh č. 26
Autori: MgA. Jiří Krejčiřík, MgA. Filip Mirbauer
Návrh č. 27
Autori: Ing. Jan Padrnos, Ing. arch. Viktor Jindra
Návrh č. 28
Autori: EP studio - Štepán Barták, Mgr. Eva Šťásková, MgA. Magdalena Bartáková
Návrh č. 29
Autori: Klára Hanáková, Mgr. et. BcA. Lenka Lišková