Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
27. november 2024
0
2097

Revitalizácia verejných priestranstiev v Nitre, pred OC Sandokan - výsledky súťaže

Zvíťazil návrh ateliéru ENDORFINE.
Revitalizácia verejných priestranstiev v Nitre, pred OC Sandokan - výsledky súťaže

Mesto Nitra vyhlásilo koncom septembra verejnú projektovú jednoetapovú architektonicko-krajinársku súťaž na návrh revitalizácie verejných priestranstiev pred obchodným centrom "Sandokan" na sídlisku Klokočina.

Je to lokálne centrum vybavenosti mestského významu. Riešená plocha predstavuje plochu približne 1ha. V severnej časti je to plocha námestia s vodným prvkom, v juhovýchodnej časti sú to parkovacie plochy a v juhozápadnej časti priestory zásobovania. Predmetom riešenia nebola iba samotná budova obchodného centra a jej bezprostredného okolia. Očakávaný bol aj návrh stvárnenia časti fasády vo výške partra. Do súťaže sa zapojilo 10 autorských kolektívov.

 

Hodnotiaca komisia v zložení: Ondrej Horváth, Tibor Zelenický, Alexander Schleicher, Ivana Štigová Kučírková a Štefan Lančarič rozhodla o výsledkoch nasledovne:

1. miesto: Návrh č. 3 - ENDORFINE, s.r.o., Žilina (95%)
Autori: Ing. arch. Pavol Ružbarský, Oliver Hacaj, Marek Malček

Hodnotenie poroty:
Návrh je charakteristický svojou jednoznačnosťou, komplexnou prepracovanosťou a zároveň je triezvy z pohľadu náročnosti na realizáciu. Rozdelenie riešeného územia na jasne definované celky má svoju logiku a funguje ako dovnútra priestoru, tak aj navonok nadväzujúc na okolité súvzťažnosti a širšie vzťahy.

Hlavný verejný priestor je rozdelený na tzv. „urban spot“ – námestie a parčík.

Námestie má adekvátne, vhodne zvolené proporcie. Jeho forma je čistá, čitateľná, vhodná na rôzne typy podujatí.
Pôvodný vodný prvok s umeleckým dielom je do námestia citlivo zakomponovaný, forma je posunutá do lepšej využiteľnosti a bezbariérovosť vodnej plochy odráža požiadavky na univerzálny dizajn.
Samotná definovaná plocha námestia je umne odsadená od fasády objektu deliacou líniou stromov, čo prináša prvok prirodzeného tienenia a jemne oddeľuje a jasne definuje líniu možných budúcich terás priľahlých ku parteru a samotného námestia.

Parčík prináša do priestoru potrebnú zeleň, no opäť porota vyzdvihuje vhodne zvolenú mierku a formu. Mlatový povrch umožňuje intenzívne využitie priestoru pod korunami vyššie vyvetvených stromov rozmiestnených v prísnom rastri. Umiestnenie drobného objektu služieb a toaliet je nekonfliktné a synergické, pre ďalšie spracovanie je však vhodné premyslieť vhodné nastavenie ich funkcie ako aj ideálne zakomponovanie do terénu.

Zásadným pre návrh je riešenie priľahlých priestorov z bočnej strany hlavného objektu popri východnej strane Jurkovičovej ulice. Reorganizovaním statickej dopravy do zadnej strany orientovanej do Mikovíniho ulice si návrh otvoril možnosť zásadného ukľudnenia plôch priľahlých ku drobným prevádzkam. Priradenie pobytového charakteru v tejto časti a doplnenie o drobné solitérne prenajímateľné objekty prináša týmto verejným priestorom úplne novú kvalitu. Tu umiestnené stánky umožňujú mestu moderovať funkcie prevádzok a týmto eliminovať fakt, že prevádzky v hlavnom objekte orientované na túto stranu sú spravované treťou osobou a mesto na ne nemá vplyv. Ako negatívny prvok porota vníma formu tu umiestnenej cyklotrasy. Tá v návrhu nie je fyzicky od pobytových plôch oddelená, čo vytvára možné konfliktné situácie. Porota odporúča cyklotrasu upraviť pre zvýšenie bezpečnosti.

Návrh svojou jednoznačnosťou, racionalitou a otvorenosťou prináša do územia potenciál, ktorý ak sa podarí naplno využiť, riešené územie sa môže stať príkladom ako vhodne pristupovať k revitalizácii lokálnych centier sídliskových zástavieb dvadsiateho storočia.

Súťažný panel:

Vizualizácie:


2. miesto: Návrh č. 8 - Harcarikarchitekti, s.r.o., Bratislava (90%)
Autori: Ing. arch. Marek Harčarík, Ing. arch. Jakub Kypus, Reka Tundoková 

Hodnotenie poroty:
Silnou stránkou návrhu je riešenie parteru pred hlavnou fasádou objektu OC Sandokan. Návrh vytvára líniové námestie s pozdĺžnou osou Benkova – Mikovíniho ulica. Zaoberá sa i bezbariérovým prístupom na námestie, kde je použitý vyvýšený dopravný prah na Benkovej ulici, a navrhnutá nová pešia komunikácia z Mikovíniho ulice. Návrh ponecháva na pôvodnom mieste fontánu s výtvarným dielom, avšak pretvára jej tvaroslovie, otvára ju do priestoru, s vodnými prvkami v úrovni dlažby.

V severnej časti námestia návrh uvažuje s osadením polyfunkčných kontajnerových stavieb, ktoré doplnia ponuku funkcií v lokalite. Kompozične a funkčne veľmi dobre zvládnuté sú novo trasované pešie chodníky v líniovom parku v kontakte s námestím. Terénne nerovnosti od Mikovíniho ulice pomáhajú prekonať funkčné a pobytové schody, z ktorých sa ponúkne výhľad na celé verejné priestranstvo námestia a parčíka.

Proporčne výborne vyriešený je i líniový park medzi OC a Bazovského ulicou, nakoľko jeho dimenzia z ostatnej zelenej plochy s prvkami izolačnej zelene vytvára nový plnohodnotný pobytový priestor, vnáša do kompozície farbu, textúru a sezónnu premenlivosť biotických prvkov.

Organizácia parkovania od Benkovej ulice porota vníma prevádzkovo nejednoznačne, najmä parkovacie plochy so šikmým státím od schodiska k 2. NP, kde je potrebné do parkovísk, resp. k výjazdu z parkoviska cúvať.

Celkovo návrh ponúka zaujímavé, udržateľné a realizovateľné riešenie, so sebavedomým a proporčne výborne riešeným verejným priestranstvom pred hlavnou fasádou objektu OC. Ostatné priľahlé plochy však neboli riešené tak invenčne, čo v konečnom dôsledku bolo jedným z rozdielových faktorov pri hodnotení poroty a stanovení konečného poradia návrhov.

Súťažný panel:


3. miesto: Návrh č. 1 - Jaroslav Kedaj, Mníšek pod Brdy, ČR (85%)
Autor: Ing. arch. Jaroslav Kedaj

Súťažný panel:


4. miesto: Návrh č. 9 - (bez odmeny): K2 ateliér, s.r.o., Nitra (80%)
Autori:
Ing. arch. Martin Ďurčovič, Bc. David Rejchl, Ing. arch. Rastislav Kočajda, Ing. arch. Ondřej Petečuk, Ing. arch. Miroslava Kočajdová 

5. miesto: Návrh č. 2 - MODIOR architects and engineers s.r.o, Bratislava (75%)
Autori: Ing.arch. Martin Šarafín, Ing.arch. Hana Cibiriová, Ing.arch. Tomáš Franko


6. - 7. miesto: Návrh č. 6 - PKAA s.r.o., Košice (70%)
Autori: Ing.arch. Peter Koban


6. - 7. miesto: Návrh č. 12 - MATOUŠ PLUHAŘ, Velký Týnec, ČR (70%)
Autori: Matouš Pluhař


Bez umiestnenia: Návrh č. 4 - Vachuna s.r.o., Bratislava (40%)


Bez umiestnenia: Návrh č. 5 - ORA-ARCHITEKTI s.r.o., Bratislava (40%)


Bez umiestnenia: Návrh č. 10 - Adbau+, s.r.o., Bratislava (40%)

Bez umiestnenia: Návrh č. 7 - TŘI.ČTRNÁCT architekti, Brno, ČR (40%)


Bez umiestnenia: Návrh č. 11 - Rupali s.r.o, Bratislava (40%)

Zápisnica z hodnotiaceho zasadnutia poroty

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím