Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Material & Technology s.r.o. – M&T

Sídlo Spoločnosti: Čs. Odboje 1044
Dobruška

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

VELUX INTEGRA

Elektrické panoramatické strešné okno s...

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (výrobca)
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

POSUVNÉ DVERE HI-FINITY

Ultra tenký design posuvných dverí HI-FINITY...

Reynaers systems spol. s r.o. (výrobca)
Reynaers systems spol. s r.o. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Povrchové temperovanie betónového jadra

Princíp temperovania betónového jadra spočíva...

REHAU s.r.o. (výrobca)
REHAU s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
30. apríl 2019
0
125

Poklady Slovenska 2019 - výsledky

Ľudia rozhodli – grant na záchranu historickej pamiatky putuje na Oravu
Poklady Slovenska 2019 - výsledky

Desiaty ročník hlasovacej súťaže Poklady Slovenska je ukončený. Takmer 46-tisíc ľudí z celého Slovenska sa zapojilo do verejného hlasovania o pridelenie grantu na obnovu jednej z deviatich historických pamiatok z rôznych kútov krajiny. Takmer 19-tisíc hlasov rozhodlo o tom, že 50-tisíc eur od Nadácie VÚB bude použitých na odbornú rekonštrukciu Bajčiovskej veže v Oravskej Porube. Vďaka obrovskému nasadeniu Oravcov, ale aj ostatných podporovateľov, bude tento vzácny objekt, s ktorým sa priamo spája história národného obrodenia, obnovený do svojej pôvodnej krásy.

Bajčiovská veža v Oravskej Porube
Bajčiovská veža v Oravskej Porube

Do finále súťaže Poklady Slovenska vybrala nezávislá komisia odborníkov spolu 9 chátrajúcich historických objektov či umeleckých artefaktov. V priebehu dvojtýždňového hlasovania cez webovú stránku Nadácie VÚB prejavila verejnosť spomedzi všetkých najväčší záujem o záchranu dvoch vzácnych objektov – secesného mauzólea Andrášiovcov v Krásnohorskom Podhradí a vyše 300-ročnej kamennej veže situovanej v obci Oravská Poruba. Z týchto dvoch historických pokladov zvíťazila napokon s tesným rozdielom 564 hlasov verejnosti pamiatka na Orave. „V prvom rade chceme vyjadriť náš obdiv obidvom tímom, z Oravy aj Gemera, ktoré dokázali vo vyrovnanom súboji aktivizovať tisíce ľudí k tomu, aby sa prihovorili za pamiatku z ich regiónu. Srdečne gratulujeme obyvateľom z Oravy a v neposlednom rade sa tešíme aj z reakcií ľudí, ktorí zahlasovali za ostatné pamiatky. Takmer 46-tisíc Slovákov zapojených do našej iniciatívy, ktorým nie je ľahostajný stav historického dedičstva na Slovensku, je úžasná spätná väzba,“ hovorí Alexander Resch, predseda správnej rady Nadácie VÚB, ktorá je vyhlasovateľom osvetového programu s hlasovacou súťažou Poklady Slovenska.

Ďalšie plány v Oravskej Porube

Víťazný objekt verejného hlasovania, kamenná veža zo 17. storočia situovaná v bývalej zemianskej osade Gäceľ, ktorá je považovaná za najstaršiu časť obce Oravská Poruba, je pozostatkom kúrie rodiny Bajčiovcov. Pre naše dejiny má význam v súvislosti s udalosťami, ktoré na Orave v roku 1848 naštartovali „Žiadosti oravského ľudu“. Tu v Bajčiovskej veži oravskí národovci spísali v 7 bodoch svoje požiadavky, v ktorých požadovali zrovnoprávnenie maďarčiny a slovenčiny, aby mal ľud z Oravy svojich zástupcov v sneme, výučbu v miestnych slovenských dialektoch alebo zastúpenie slovenských učiteľov na vysokých školách.

Bajčiovská veža v Oravskej Porube
Bajčiovská veža v Oravskej Porube

Podľa starostu obce Oravská Poruba Vladimíra Kubištu práve toto spojenie s národnou históriou zarezonovalo a inpširovalo k zahlasovaniu obyvateľov z celého Slovenska. „Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí poslali svoj hlas našej veži na Gäceli a takisto všetkým, ktorí robili tejto pamiatke osvetu. Máme radosť z toho, že hlasovali nielen domáci, ale aj ľudia z celého Slovenska a že vyhralo národné cítenie. Dnes zanedbaný stav tohto pamätného miesta nezodpovedá jeho významným pamiatkovým hodnotám. Tešíme sa, že vďaka podpore od Nadácie VÚB sa to zmení,“ vyjadril sa po skončení hlasovania Vladimír Kubišta, starosta obce Oravská Poruba a dodáva: „Už teraz sa nám hlási veľa dobrovoľníkov, ktorí sú pripravení pomáhať pri obnove veže. Samozrejme, najskôr musí prebehnúť transparentné výberové konanie odborníkov, ktorí sa ujmú prác. Obnovenú vežu chceme sprístupniť verejnosti. Máme v pláne tu zriadiť expozíciu a ukázať históriu, jednak samotnej Gäceli, ale aj príbehy národovcov, ktorí tu bojovali za slovenský národ.

Prehľad všetkých 9 pamiatok, ktoré boli predmetom hlasovania verejnosti, je na stránke www.nadaciavub.sk/poklady. Tie vybrala odborná komisia spomedzi viac ako 750 rozličných objektov či umeleckých diel z celého Slovenska nominovaných verejnosťou. Nadácia VÚB sa počas uplynulých 9 ročníkov tohto programu postarala už o záchranu napr. vitráží v Spišskej Kapitule, fresiek v stredovekom kostolíku v obci Čerín, renesančnej zvonice v podtatranskej obci Vrbov, diela Majstra Pavla z Levoče či barokového organu v Španej Doline. Príbehu zrealizovanej obnovy poslednej z menovaných pamiatok sa venuje aj článok v online magazíne Nadácie VÚB Srdcovky.

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím