Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
4. marec 2019
0
118

Poklady Slovenska 2019

Verejnosť môže nominovať pamiatky, ktoré potrebujú pomoc. Nadácia VÚB podporí záchranu jednej pamiatky sumou až do výšky 50-tisíc eur podľa hlasovania verejnosti
Začiatok1.3.2019
00:00
Koniec15.3.2019
23:59
MiestoNadácia VUB, Bratislava
AdresaBajkalská 22,
Bratislava 9,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktDominik Miša, PR manažér VÚB
+421-2-5055 2205, 0904 754 020
dmisa@vub.sk

Už po jubilejný, desiaty raz bude môcť verejnosť rozhodnúť o tom, ktorá ohrozená kultúrna pamiatka na území Slovenska získa financie pre svoju obnovu či reštaurovanie. Program Nadácie VÚB, ktorý pomohol v minulosti zachrániť pred zubom času napríklad vitráže v Spišskej Kapitule, fresky v stredovekom kostolíku v obci Čerín, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne či barokový organ v Španej Doline, prináša tentokrát výraznú zmenu.

„Rastúci záujem verejnosti o chátrajúce historické poklady ukryté v regiónoch Slovenska nás povzbudil k tomu, aby sme do procesu podpory zapojili miestnych obyvateľov ešte výraznejšie. Preto tento rok ľudí vťahujeme nielen do hlasovania o víťaza, ale dávame im možnosť konkrétne pamiatky aj rovno nominovať,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch. Ten zároveň dodáva, že cieľom iniciatívy Poklady Slovenska je nielen grantová podpora pre financovanie reštaurátorských prác na konkrétnej pamiatke, ale aj istý druh osvety a zvyšovanie verejného povedomia o bohatom kultúrnom dedičstve našej krajiny a potrebe jeho ochrany.

Aké pamiatky prihlasovať

Cieľová suma, ktorú Nadácia VÚB na podporu víťaznej pamiatky aktuálne vyčlenila je 50-tisíc eur, čo je takmer dvojnásobok oproti minulému ročníku programu. Grant v tejto výške môže byť použitý na obnovu niektorých menších historických stavieb alebo ich konkrétnych častí, ako aj na financovanie obnovy historických objektov a umeleckých artefaktov stredného typu. V prvej fáze programu môže preto verejnosť prihlasovať za účelom reštaurovania drobné stavby (napr. kaplnky), ucelené časti väčších stavieb (napr. časť hradu, paláca alebo chrámu, prípadne ich freskovú či inú výzdobu), vzácne obrazy, sochy, zbierky muzeálnych exponátov a podobne.

Nezávislý výber odborníkov a verejné hlasovanie

Všetky nominované pamiatky bude posudzovať komisia zložená z odborníkov v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva a reštaurátorstva. Tá na základe analýzy ich súčasného stavu, významnosti a historického kontextu ako aj nárokov na nevyhnutné reštaurátorské práce a časové rámce odporučí deväť finalistov. Tieto pamiatky zaradí Nadácia VÚB do verejného hlasovania, ktoré bude prebiehať na webovej stránke súťažného programu Poklady Slovenka v druhej polovici apríla.

Príklady pamiatok,  ktoré je možné prihlasovať

Staré zvonice, kaplnky či iné drobné stavby

Pripravené financie môžu byť použité napríklad na obnovu niektorých menších historických stavieb. Taký bol aj príbeh renesančnej zvonice v obci Vrbov v okrese Kežmarok, ktorej minulosť siaha až do 16. storočia. Tá sa vďaka hlasom zanietených obyvateľov dočkala svojej obnovy v roku 2010. Stalo sa tak po období 40-ročného postupného chátrania.

Renesančná zvonica v obci Vrbov v okrese Kežmarok
Renesančná zvonica v obci Vrbov v okrese Kežmarok

Historické portály alebo brány

Po celej krajine je množstvo majestátnych budov, ktoré volajú po oprave. A tým prvým, čo na nich doslova „kričí“ sú nádherné, no desaťročia rozpadajúce sa vstupné portály. V minulosti mala architektúra vstupu veľký psychologický účinok a spoluvytvárala prvý dojem o priestore a jeho vlastníkovi. Ak chcete podporiť obnovu konkrétneho portálu, či už na bývalých šľachtických sídlach, v ktorých sú dnes múzeá a galérie, starých radniciach alebo iných verejných a cirkevných budovách, prihláste ho do programu Poklady Slovenska. V roku 2014 získal touto cestou nový šat portál kláštora Minoritov v Levoči.

Portál kláštora Minoritov v Levoči
Portál kláštora Minoritov v Levoči

Výzdoba interiéru, napríklad fresky

Radi vstupujete na miesta, ktoré dýchajú minulosťou? Vidíte v nich nejakú ucelenú časť, ktorej je treba vliať nový život? Dobrým príkladom môže byť projekt zreštaurovania vzácnej freskovej výzdoby v Kostole sv. Martina biskupa v obci Čerín neďaleko Banskej Bystrice. Nástenný skvost s Kristologickým cyklom od miestneho majstra zo 14. storočia dnes môžu opäť v plnej kráse obdivovať návštevníci z blízka aj ďaleka. Práve takéto neprehliadnuteľné súčasti pamiatok, ktoré po svojej obnove doslova zmenia tvár celého objektu, čakajú na to, aby ste o nich dali vedieť organizátorom súťaže. Okrem cirkevných stavieb to môžu byť aj ucelené časti hradov či iných palácov.

Fresková výzdoba v Kostole sv. Martina biskupa v obci Čerín neďaleko Banskej Bystrice
Fresková výzdoba v Kostole sv. Martina biskupa v obci Čerín neďaleko Banskej Bystrice

Hodiny, na ktorých zastal čas

Vežové hodiny sú ďalším príkladom historických pamiatok, ktorých je naokolo veľa a z ktorých mnohé už dávno zastali a ticho čakajú, že začnú opäť odbíjať. Príbeh šťastného oživenia majú za sebou mechanické vežové hodiny na Habánskej zvonici v Sobotišti. Ľudia z tejto obce na Záhorí spojili sily a od roku 2011 sa ich domáca dominanta vypína opäť hrdo a s fungujúcim ciferníkom.  

Vežové hodiny na Habánskej zvonici v Sobotišti
Vežové hodiny na Habánskej zvonici v Sobotišti

Sochy a iné umelecké diela či ich zbierky

Súsošie Kalvárie z Kostola nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi je jedno z viacerých skvostov, ktoré vytvoril azda najznámejší umelec pôsobiaci na našom území v období neskorej gotiky – Majster Pavol z Levoče. Z archívneho prameňa sa dá vyčítať, že Kalvária obsahovala pôvodne štyri sochy – ukrižovaného Ježiša Krista, Panny Márie, svätého Jána Evanjelistu a svätej Márie Magdalény. Celé súsošie však dlhé roky nebolo pohromade. Až vďaka projektu obnovy, ktorý prebiehal v roku 2018 na základe víťazstva v programe Nadácie VÚB, sa všetky sochy konečne stretli. Ak chcete pomôcť osudu ďalších chátrajúcich diel či zbierok umeleckých artefaktov, vďaka vašim tipom budú mať teraz šancu na zreštaurovanie.

Súsošie Kalvárie od Majstra Pavla z Levoče vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi
Súsošie Kalvárie od Majstra Pavla z Levoče vo farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Spišskej Novej Vsi

Ako na to?  

Všetky možné pamiatky podobné týmto, či akékoľvek iné, ohrozené menšie historické stavby, ich konkrétne časti alebo samostatné historické objekty a umelecké diela tzv. stredného typu sa teraz dajú prihlásiť do programu Poklady Slovenska vyplnením jednoduchého formuláru na stránke www.nadaciavub.sk/poklady. Stačí tu nechať len základné údaje, ktoré o nich viete, a ostatné už dôkladne posúdia odborníci. Pamiatky môžete prihlásiť nielen ako ich obdivovatelia, ale aj v prípade, že pracujete v múzeách, galériách či občianskych združeniach a tieto diela spadajú priamo pod vašu správu. Čas na to trvá do 15. marca.

Leopoldova brána Novej pevnosti v Komárne
Leopoldova brána Novej pevnosti v Komárne

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím