Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
20. február 2020
0
215

Poklady Slovenska 2020

Otvárajú sa nominácie na pamiatky, ktoré potrebujú obnovu
Začiatok20.2.2020
11:53
Koniec5.3.2020
08:00
MiestoVšeobecná úverová banka, a.s. Mlynské nivy 1, 829 90 Bratislava 25
Adresa ,
,
Slovensko
Druh podujatiaPodujatie
KontaktDominik Miša


Otvárajú sa nominácie na pamiatky, ktoré potrebujú obnovu

Začína sa nový ročník unikátnej iniciatívy Poklady Slovenska poukazujúcej na neutešený stav kultúrnych pamiatok v našej krajine. Nadácia VÚB má v pláne podporiť záchranu jednej pamiatky sumou až do výšky 50-tisíc eur. A verejnosť môže opäť nominovať aj svoje tipy na historické objekty a umelecké artefakty vo svojom okolí, ktoré by si tento grant zaslúžili. O víťazovi rozhodne verejné online hlasovanie, ktoré sa bude konať v apríli a do ktorého postúpi 9 pamiatok. Tie vyberie spomedzi všetkých tipov nezávislá komisia odborníkov. Prihlásiť pamiatky je možné do 5. marca.

Cieľová suma, ktorú Nadácia VÚB na podporu víťaznej pamiatky vyčlenila formou grantu, môže byť použitá na obnovu niektorých menších historických stavieb alebo ich konkrétnych častí, ako aj na financovanie obnovy historických objektov a umeleckých artefaktov stredného typu. V prvej fáze programu môže preto verejnosť prihlasovať za účelom reštaurovania drobné stavby (napr. kaplnky), ucelené časti väčších stavieb (napr. časť hradu, paláca alebo chrámu, prípadne ich freskovú či inú výzdobu), vzácne obrazy, sochy, zbierky muzeálnych exponátov a podobne. Prihlasovanie pamiatok prebieha od 20. februára do 5. marca prostredníctvom formulára na stránke www.nadaciavub.sk/poklady.

Všetky nominované pamiatky bude posudzovať komisia zložená z odborníkov v oblasti ochrany kultúrneho dedičstva a reštaurátorstva. Tá na základe analýzy ich súčasného stavu, významnosti a historického kontextu ako aj nárokov na nevyhnutné reštaurátorské práce a časové rámce odporučí deväť finalistov. Tieto pamiatky zaradí Nadácia VÚB do verejného hlasovania, ktoré bude prebiehať na webovej stránke súťažného programu Poklady Slovenska. Samotné hlasovanie aj oznámenie víťaznej pamiatky, ktorá získa grant do výšky 50-tisíc eur, prebehne v priebehu apríla.

„Cieľom iniciatívy Poklady Slovenska je nielen grantová podpora pre financovanie obnovy konkrétnej pamiatky, ale aj osveta a zvyšovanie verejného povedomia o bohatom kultúrnom dedičstve našej krajiny a potrebe jeho ochrany,“ hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Alexander Resch, a dodáva, že aktuálne ide už o jej jedenásty ročník.

Nadácia VÚB pomohla v minulosti prostredníctvom tejto hlasovacej súťaže zachrániť pred zubom času napríklad vitráže v Spišskej Kapitule, fresky v stredovekom kostolíku v obci Čerín, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne, barokový organ v Španej Doline či historicky významný objekt Bajčiovskej veže v Oravskej Porube.

Fresková výzdoba Čerín
Fresková výzdoba Čerín
Renesančná zvonica Vrbov
Renesančná zvonica Vrbov
Vežové hodiny Sobotište
Vežové hodiny Sobotište
Súsošie Kalvárie od Majstra Pavla z Levoče
Súsošie Kalvárie od Majstra Pavla z Levoče

Mapa podujatia

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím