Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. máj 2023
0
44

Šancu na záchranu má ďalšia zničená pamiatka - otvárajú sa verejné nominácie v súťaži Poklady Slovenska

Tipy na pamiatky môžete posielať od 2. do 15. mája 2023. Zo všetkých vašich tipov odborníci vyberú 9 pamiatok, ktoré postúpia do online hlasovania.
Šancu na záchranu má ďalšia zničená pamiatka - otvárajú sa verejné nominácie v súťaži Poklady Slovenska

Iniciatíva Poklady Slovenska, za ktorou stojí Nadácia VÚB, sa už 14 rokov  stará o osvetu a obnovu schátraných historických objektov a umeleckých diel na Slovenku. Verejnosť môže v rámci nového ročníka opäť posielať nominácie na pamiatky, ktoré potrebujú byť nevyhnutne zreštaurované. Odborná komisia z nich vyberie deväť finalistov. O víťazovi, ktorý získa späť svoju pôvodnú krásu vďaka grantu, rozhodne v júni verejné hlasovanie.

Aj tento rok sa môže odborná aj široká verejnosť zapojiť do hľadania jedinečných objektov historického dedičtva, na ktorých sa podpísal ničivý zub času, vandalizmus či dlhoročný nezáujem. Správcovia aj priaznivci pamiatok na území Slovenska môžu prihlasovať historické stavby menšieho formátu, ich konkrétne časti, umeleckú výzdobu či historické artefakty - obrazy, sochy alebo zbierky muzeálnych exponátov. Prihlasovanie pamiatok, ktoré plánujú využiť na svoju obnovu pripravený grant od Nadácie VÚB vo výške 30-tisíc eur, prebieha do 15. mája cez formulár na stránke www.nadaciavub.sk/poklady.

Minulý rok obnovili jedinú technickú pamiatku svojho druhu

Spomedzi nominácií vyberajú každoročne nezávislí experti na ochranu kultúrneho dedičstva a reštaurátorstvo deväť pamiatok, pričom posudzujú ich významnosť, stav aj nároky na obnovu. Finalistov 14. ročníka súťaže Poklady Slovenska Nadácia VÚB bližšie predstaví na svojej stránke a od 1. do 15. júna medzi nimi zorganizuje verejné online hlasovanie.

Vlani v ňom zvíťazila unikátna technická pamiatka z Kolárova - jediný plávajúci lodný mlyn svojho druhu na Slovensku. Z dokopy takmer 25-tisíc hlasov ju podporilo viac ako 9-tisíc ľudí. Historicky cennú funkčnú repliku, ktorá ostala v lužných lesoch južného Slovenska ako jediná pripomienka na život riečnych mlynárov v časoch Rakúsko-Uhorska, značne poškodili ničivé búrky.

“Kvôli ohrozeniu statiky bolo potrebné demontovať úplne zničené lodné koleso, rok a pol sme boli bez tejto kľúčovej súčasti. Snažili sme sa urobiť všetko pre to, aby sme mohli mlyn opäť kompletne sprístupniť pre návštevníkov. Finančná pomoc zo súťaže Poklady Slovenska pre nás príšla v pravý čas. Počas leta a jesene sa nám podarilo dať do poriadku najviac poškodené časti - lodné koleso bolo kompletne vymenené do poslednej skrutky, palubu sme obnovili kvalitným agátovým drevom, ktoré vydrží desiatky rokov, drevená strecha dostala nový ochranný náter,” hovorí predseda Spolku Vodný mlyn Kolárovo Ľubomír Augustín a pokračuje: “Tohtoročná sezóna sa aj vďaka obnove rozbehla veľmi dobre. Verejnosť vynovený mlyn veľmi oceňuje a veríme, že tento rok zažijeme rekordnú návštevnosť. Všetkých záujemcov o históriu dunajského lodného mlynárstva k nám pozývame a majiteľom, ktorí majú problémy s údržbou kultúrnych pamiatok, odporúčame, aby sa zapojili do tohto programu. Je to účinná pomoc nad rámec v súčasnosti poskytovaných možností štátom, ktorá posúva v snahe o záchranu pamiatok výrazne vpred.”

Nadácia VÚB pomohla počas minulých ročníkov cez hlasovaciu súťaž Poklady Slovenska obnoviť napríklad aj vitráže v Spišskej Kapitule, renesančnú zvonicu v podtatranskej obci Vrbov, dielo Majstra Pavla z Levoče, Leopoldovu bránu v Komárne, barokový organ v Španej Doline, historicky významný objekt Bajčiovskej veže v Oravskej Porube, vzácne stredoveké fresky v kostole sv. Žofie v Dúbravici pri Banskej Bystrici a tiež na hrade Uhrovec v okrese Bánovce nad Bebravou, či barokovú kazateľnicu v kostole v Starej Ľubovni.

Poloha na mape

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím