Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
2. apríl 2019
0
205

Súťaž Českej filharmónie pozná svojho víťaza

Odborná porota súťaže na riešenie vstupného priestoru Rudolfina, ktorú realizoval CZECHDESIGN pre Českú filharmóniu najviac ocenila minimalistický a k priestoru citlivý návrh Lenky Míkovej
Súťaž Českej filharmónie pozná svojho víťaza

Novorenesančná budova Rudolfina je vyhľadávaným turistickým cieľom nielen preto, že je sídlom Českej filharmónie a Galérie Rudolfinum, ale taktiež pre jej architektonický význam. Česká filharmónia sa rozhodla pristúpiť k úprave vnútorného priestoru budovy v predsálií Dvořákovej siene, kde býval len malý obchod inštitúcie a kam cez deň mieria predovšetkým turisti a večer návštevníci koncertov.

Cieľom architektonickej súťaže bolo nájsť riešenie, ktoré zo vstupného priestoru urobí reprezentatívny a priateľský priestor. Kde okrem návštevy suvenír shopu Českej filharmónie si budú môcť návštevníci pozrieť aj komornú výstavu o histórií budovy alebo sa len usadiť a počúvať hudbu. Nové spracovanie malo rešpektovať charakter historickej budovy a interiéru Rudolfina, zároveň však pôsobiť súčasne.

VÍŤAZNÝ NÁVRH - CITLIVOSŤ A MINIMALIZMUS

Zo štyroch návrhov vybrala porota ten od Lenky Míkovej, ktorá ho zhotovila v spolupráci s Matyášom Ciglerom, Martinom Surovcom, Dominikou Balanovou a grafickou dizajnérkou Miroko Maroko.

Porotu si získala svojim dôstojným a pokorným prístupom k historickému charakteru budovy a primeranou nadväznosťou na odkaz architektúry 80. rokov a jej významného predstaviteľa Karla Pragera. Zaujala tiež ambicióznosť v podobe riešenia pultu a sedenia. Hodnotiaci taktiež ocenili, že víťazný návrh vzal do úvahy typológiu návštevníkov, pre ktorých bude slúžiť.

Súťaž na nové riešenie vstupného priestoru bola vypísaná kvôli potrebe tento priestor zatraktívniť a zrenovovať tak, aby lepšie napĺňal svoju funkciu pre návštevníkov. Našou hlavnou požiadavkou bolo, aby pôsobil súčasne, ale rešpektoval historický charakter budovy. Vytvoriť z neho reprezentatívne a priateľské miesto, ktoré návštevníkom ponúkne zážitok. Tieto požiadavky sa pre nás najlepšie snúbia v návrhu Lenky Míkovej, ktorá sa inšpirovala historickou budovou Rudolfina a jej atmosférou, zároveň do nej však vnáša nový vietor predovšetkým v podobe práce s materiálmi,“ komentuje priebeh súťaže vedúca projektu Lenka Čápová z Českej filharmónie.

LENKA MÍKOVÁ

Lenka Míková študovala architektúru na pražskej ČVUT a v Paríži. Zameriava sa predovšetkým na rekonštrukcie, rezidenčné stavby, interiéry a inštalácie. Od roku 2014 vedie vlastné architektonické štúdio, ktoré má za sebou radu úspešných riešení ako napríklad interiér podzemného hodinového hotela Relax Underground alebo koncept SQUAT id23 na Parížskej ulici. Lenka Míková sa podieľala aj na návrhu pre Café Parlour v pražskom Karlíne. Je držiteľkou ceny Interiér roka 2017 za rekonštrukciu usadlosti v Južných Čechách.

V pokore k pôvodnej architektúre a snahe ju čo najmenej rušiť vychádza aj materiálové riešenie a používa primárne povrchy, ktoré už sa v priestoroch predsália vyskytujú. Objekty umiestené v priestore kryje leštený mosadzný plech so zrkadlovým efektom. Obsah výstavy nesú podsvietené panely so zlato zafarbeným sklom, aby s mosadzným plechom tvorili z diaľky monolitický celok. Obrazové prílohy sú na skle tlačené v čiernej farbe a texty na ďalšej vrstve skla v bielej, aby presvietením vynikli. Mosadzný plech kryje aj podstavec a stôl v salónoch," komentuje výber materiálov v návrhu Lenka Míková.

 

PRIEBEH SÚŤAŽE

Súťaž bola vyhlásená ako uzavretá a jednokolová a prebiehala od novembra 2018 do februára 2019. Česká filharmónia v spolupráci s CZECHDESIGN do súťaže oslovila štyri popredné architektonické a dizajnérske štúdiá. Každý súťažiaci mohol odovzdať maximálne 2 návrhy, ktoré boli osobne prezentované odbornej porote.

Jana Vinšová, riaditeľka CZECHDESIGN, veľmi oceňuje, že sa Česká filharmónia rozhodla ísť cestou odborne organizovanej transparentnej súťaže. „S Českou filharmóniou sme spolupracovali po prvý raz a bola to aj naša prvá súťaž v oblasti interiéru. Kvalitná úroveň prihlásených prác a víťazného návrhu hovorí, že nami nastavený proces bol úspešný,” dodáva.

Súťaže sa zúčastnili nasledujúce štúdiá (zoradené abecedne):

 • 0,5 studio,
 • Lenka Míková,
 • Roháč Stratil Architektonický ateliér,
 • Uhlík architekti.

Porota hodnotila predovšetkým citlivosť riešenia k architektúre, interiéru a atmosfére budovy Rudolfina, previazanosť a nadväznosť všetkých riešených miestností a schopnosť interiéru suvenír shopu atraktívne prezentovať predávané produkty.

Skicovné pre všetkých účastníkov súťaže bolo 20.000 Kč. Víťazné štúdio získalo zákazku na vypracovanie návrhu interiéru vstupného priestoru Rudolfina v hodnote 180.000 Kč.

POROTA SÚŤAŽE

Súťažné návrhy posúdila a vyhodnotila odborná porota v zložení:

Zástupcovia Českej filharmónie:

 • MgA. David Mareček, Ph.D., generálny riaditeľ,
 • Mgr. Michal Medek, obchodný námestník,
 • Ing. arch. Lukáš Duchek, architekt, vedúci oddelenia investícií a správy Rudolfina,
 • Ing. Lenka Čápová, oddelenie marketingu ČF.

Nezávislá časť poroty:

 • Ing. arch. Jan Mach, Mjölk architekti,
 • Mgr. Jana Vinšová, riaditeľka CZECHDESIGN,
 • Mgr. Maja Ošťádalová, oddelenie marketingu Galérie Rudolfinum.

Hlasy poradné (bez hlasovacieho práva):

 • Mgr. Robert Hanč, generálny manažér,
 • Ing. Ondřej Matyáš, Ph.D., ekonomicko-prevádzkový námestník,
 • Mgr. Jakub Jareš, Ph.D., autor výstavy v predsálií,
 • Ing. Michaela Půlpánová, pamiatkový odbor.

CZECHDESIGN

CZECHDESIGN je profesionálna zastrešujúca organizácia, ktorá sa stará o rozvoj dizajnu v Českej republike. Dlhodobo presadzuje uplatňovanie dizajnu v praxi a férové nastavenie podmienok v dizajnérskych súťažiach. Prevádzkuje najčítanejší webový portál o českom dizajne www.czechdesign.cz, podporuje a propaguje českých dizajnérov, radí firmám a inštitúciám, ako spolupracovať s dizajnérmi, a je popredným usporiadateľom dizajnérskych súťaží.

Ďalšie informácie o priebehu súťaže nájdete tu.

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím