Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
1. august 2015
0
636

LED zdroje svetla už majú svoju alternatívu

Zdá sa, že ňou može byť laser. Tím vedcov z Arizonskej štátnej univerzity vyvinul monolitický (polovodičový) laser, ktorý je schopný pokryť celé viditeľné spektrum.
LED zdroje svetla už majú svoju alternatívu

Laser obsahuje zväzok rovnobežných, koherentných (s rovnakou vlnovou dĺžkou, resp. farbou, ak je reč o viditeľnom spektre, aj fázou) svetelných lúčov, preto aj pri veľkých vzdialenostiach vykazuje minimálny rozptyl svetla. Zároveň dokáže prenášať extrémnu energiu, preto sa laserový lúč bežne používa nielen namiesto skalpela, ale aj ako nástroj na rezanie a obrábanie kovov a iných materiálov.

Horšie je to s osvetľovaním. Dnes sme pri laserových zariadeniach skôr varovaní pred možnosťou poškodenia zraku. Ale to závisí od energie lúča. Od vynálezu lasera v roku 1960 sa však vždy vyrábali lasery pracujúce s jednou farbou, alebo vlnovou dĺžkou svetla (niektoré lasery generujú neviditeľné elektromagnetické žiarenie). Až doteraz.

Tím vedcov z Arizonskej štátnej univerzity vyvinul monolitický (polovodičový) laser, ktorý je schopný pokryť celé viditeľné spektrum a vytvoriť tak aj biele svetlo. Dosahuje sa to na klasickej báze skladania lúčov troch základných farieb RGB (červená-zelená-modrá), tak, ako je to v televíznych obrazovkách a v niektorých LED žiarovkách, takzvaných „chameleónoch“. (Bežné LED žiarovky „klamú“ pomocou modrej LED a luminoforu.) Podľa magazínu Nature je polovodičový nano-plátok lasera vytvorený na báze štvor-zliatiny ZnCdSSe.

Zdanlivo bežný vedecký objav môže priniesť revolúciu a to nielen v osvetlení, ale aj pri výrobe displejov, TV panelov, ale najmä videoprojektorov. Laser má omnoho vyššiu svietivosť (ale aj účinnosť) ako LED diódy, pri rovnakej spotrebe energie dokáže vyrobiť omnoho vyšší jas. Možno sa konečne dočkáme smartfónov s efektívnym LCD projektorom, alebo vreckových projektorov, ktorých obraz nebude pripomínať zlý žart. Určite áno! Laserové projektory sa nakoniec pomaly blížia aj bez najnovšieho objavu.

Už v minulosti síce vedci zo Sandia National Labs vytvorili biele laserové svetlo, ale miešali pritom svetlo z troch samostatných laserov. Nový objav redukuje potrebný hardvér do jednej súčiastky, čo otvára cestu k laserovému osvetleniu a laserovým displejom.

Ďalším prínosom môže byť využitie osvetľovacích laserov v bezdrôtových lokálnych sieťach (WLAN). Už dlhšie sa vyvíja technológia na prenos dát pomocou bieleho svetla LED žiaroviek nazývaná Li-Fi. Podľa vedcov z Arizona State University by biely laser mohol zvýšiť kapacitu Li-Fi sto- až tisíckrát.

Ku komerčnej fáze monolitických bielych laserov síce povedie ešte dlhá cesta, ale ten potenciál, ktorý majú šancu priniesť je fascinujúci. Je preto pravdepodobné, že výskum a vývoj nových laserov podporí mnoho vedeckých kapacít.

Zdroj: Techbox

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím