Hore
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Sto Slovensko, s.r.o.

Stavať zodpovedne

Pribylinská 2
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.

Prinášame Vám svetlo

Galvaniho 7 7/A
Bratislava

KOMA Modular s.r.o.

Říčanská 1191
Vizovice

BMI SLOVENSKO

Šikmé a ploché strech

Mojmírovská 9
Ivanka pri Nitre

ISOVER EPS GREYWALL

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (výrobca)
Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products (distribútor)

umývadlo od SAPHIRKERAMIK

Dizajnéri kúpeľní často snívajú o možnosti...

Phoenix Design (autor)
LAUFEN Bathrooms AG (výrobca)
LAUFEN SK s.r.o. (distribútor)

CITY moduly

Designový mestský mobiliár v merítku drobnej...

KOMA Modular s.r.o. (výrobca)
KOMA Modular s.r.o. (distribútor)

2N® Indoor Compact

2N® Indoor Compact je vnútorná odpovedacia...

2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (výrobca)
2N TELEKOMUNIKACE, a.s. (distribútor)

PANORAMA CELOPRESKLENÉ OKNO HX 300

OTVORENÉ. SVETLÉ. VOĽNÉ.
Veľkoplošné...

Internorm (výrobca)
Internorm (distribútor)

Multizóny

Chýba vám uzavretý priestor, kde môžete...

TECHO, s.r.o. (výrobca)
TECHO, s.r.o. (distribútor)

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
14. júl 2015
0
380

Montované cesty z recyklovaného plastu?

Prefabrikované montované cesty nie sú úplnou novinkou. ako by sme si na prvý pohľad azda mysleli. Holandská firma VolkerWessels však predsa len prichádza s novým a odlišným riešením. Chce vyrábať duté plastové panely, z ktorých by sa pospájaním vytvorili ekologické a navyše odolné cesty.
Montované cesty z recyklovaného plastu?

Čo je ekologického na plastoch? Podobnú otázku si asi kladie nejeden z nás. V tomto prípade však autori projektu prišli s ušľachtilým zámerom. Panely by sa mali vyrábať recykláciou plastov získaných z oceánov. Tých sa vo svetových moriach nachádza neúrekom, keďže ich tam prinášajú najmä rieky.

Technici testujú plastové cesty, ktoré je možné nainštalovať a odstrániť neuveriteľne rýchlo. VolkerWessels spolupracuje s mestom Rotterdam, ktoré poskytlo testovací priestor priamo na ulici, informoval portál GIZMODO. Montované plastové cesty by okrem zužitkovania plastového odpadu prispeli k zlepšeniu životného prostredia aj znížením emisií. Hoci to príliš nevnímame, aj asfaltový povrch prispieva k znečisťovaniu ovzdušia, vplyvom výparov, alebo mechanického trenia. Údajne 2% emisií z cestnej dopravy pochádza z asfaltu.

Plastové „lego-cesty“ by obsahovali rôzne duté kanály, kam by bolo možné jednoducho umiestňovať elektrické, aj oznamovacie káble a potrubia s menším profilom, bez nutnosti zemných prác. Ďalšou výhodou je ľahká demontáž a odstránenie takýchto ciest, v prípade potreby.

Samozrejme, bez dlhodobého testovania v rôznych klimatických a záťažových podmienkach je predčasné hodnotiť, či sa takéto panelové cesty presadia. Pokiaľ by však testy životnosti a mechanických vlastností plastových panelov dopadli priaznivo, koncepcia by mohla byť zaujímavým prínosom pre ekológiu.

Holandská iniciatíva však nie je jediným pokusom o zužitkovanie starých plastov pri výstavbe ciest. Indická firma K.K. Plastic Waste Management už roky používa technológiu takzvaného polymerizovaného asfaltu, spočívajúcu v miešaní asfaltu s plastovým granulátom. Ten sa takisto vyrába z odpadu, ale výsledný materiál vyzerá a kladie sa ako klasický asfalt. Firma takto vybudovala v Indii už tisíce kilometrov ciest.

Na záver poznamenajme, že spracovanie plastového odpadu je len jedna stránka mince. Aby k nemu mohlo dôjsť, je potrebné ho najprv pozbierať, pričom nie všade funguje separátny zber dostatočne efektívne. Navyše pre rieky a moria sú plasty a plastové fľaše doslova tragédiou, proti ktorej je potrebné zabojovať na čo najširšom fronte – od zálohovania a výkupu plastových fliaš, cez separáciu, až po čistenie vodných hladín a prírody.

Poloha na mape

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím