Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
17. január 2023
0
828

Komunitná obývačka v Revúcej

Drobná architektúra ako oživenie verejného priestoru.
Komunitná obývačka v Revúcej
Ateliér: Ateliér HAUSAutori: Ing. arch. Tomáš Ružiak, Ing. arch. Eva Šestina, Ing. arch. Miroslav Šestina, Ing. arch. Matúš ŠestinaSpolupráca: Ing. Ervín Surovec (statika)Investor: Mesto RevúcaZastavaná plocha: 63,6 m²Podlažná plocha: 63,6 m²Obostavaný objem: 181 m³Návrh: 2021 - 2022Realizácia: 2022 - 2022Adresa: Revúca, SlovenskoPublikované: 20. január 2023

"Tvoj program je ten, ktorý si sám zvolíš - vypni obrazovku, zapni seba. Tvoja obývačka je na ulici, tvoja ´telka´ je ulica a život vonku."  

Program Prepni na Revúcu, ktorý potrvá od júna 2022 do konca mája 2023 v rámci titulu Revúca - Mesto kultúry 2022, zahŕňa pestrú paletu podujatí. Jedným z cieľov programu je oživiť verejné priestory mesta prostredníctvom umenia a kultúry. Ústredným elementom sa pri tom stáva multifunkčný exteriérový pavilón v centre metropoly Gemera. Architekti z Ateliéru HAUS vymedzili komorný priestor v rámci verejného priestranstva subtílnou oceľovou konštrukciou, ktorá vytvára adaptívny rámec pre rôzne typy podujatí. Základný rám slúži ako podporná konštrukcia pre výstavné panely, osvetlenie a ozvučenie, ako pódium pre tanečné predstavenia, alebo miesto pre workshopy a diskusie. Dôležitou súčasťou inštalácie, je systém modulárneho mobiliáru, ktorý flexibilitou využitia sekunduje základnému rámcu. 

Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina

Realizáciu bližšie predstavia autori z Ateliéru HAUS:

Zadanie:

"Navrhnite obývačku na ulici, ktorá bude nadčasovým symbolom projektu Prepni na Revúcu (Mesto kultúry 2022) a ktorá vytvorí variabilný priestor pre konanie rôznych typov a formátov podujatí."

Urbanizmus:

V úvode riešenia zadania prebehol výber samotného miesta na umiestnenie objektu. Objednávateľ požadoval návrh umiestniť na členité námestie s fontánou. Ako architekti sme ponúkli mestu alternatívny priestor v centre mesta - veľkorysý priestor bez dlhodobého využitia, v blízkosti Mestského úradu a priamej nadväznosti na Mestské kultúrne stredisko. Situovaný je v blízkosti križovatky hlavných dopravných ťahov, s priehladmi na okolitú prírodu. Mal ambíciu vytvárať centrálnu spoločensko-kultúrnu pešiu zónu počas celého roka Mesta kultúry.

Zvolený verejný priestor má prísne symetrický charakter, pozostávajúci zo spevnených plôch v tvare písmena T a s dominantným Pomníkom hrdinom a obetiam SNP. Navrhovaný objekt rešpektuje danú symetriu. Umiestňujeme ho v strede priestoru, vymedzeného zelenými plochami a opornymi múrmi obloženými travertínom. Priestor, ktorý nestojí v ceste peším trasám, ale zároveň je dostatočne exponovaný pre požadovanú náplň.

Širšie vzťahy - ortofotomapa
Širšie vzťahy - ortofotomapaAutor: Ateliér HAUS
Situácia - ortofotomapa
Situácia - ortofotomapaAutor: Ateliér HAUS
Situácia
SituáciaAutor: Ateliér HAUS

Objekt:

“Obývačka” predstavuje komunitný priestor pre realizáciu kultúrnych a umeleckých programov Mesta kultúry 2022. Slúži ako signálny maják celej akcie. Je to zároveň architektonická a urbanistická intervencia, ktorá prináša nový pohľad na využitie verejného priestoru v meste. Objekt má slúžiť obyvateľom a návštevníkom mesta Revúca. Počas kultúrnych akcií, aj počas všedného dňa. Navrhovaný objekt pozostáva z dvoch celkov - fixného a variabilného.

Fixný objekt rámcuje priestor do pomyselnej izby “obývačky” a dodáva mu ľudskú mierku. Jeho forma nekopíruje tradičnú pravouhlú formu obývačky v dome alebo byte, kde jednotlivé miestnosti na seba nadväzujú stenami. Kruhová pôdorysná forma otvára priestor všetkými smermi a pozýva z každej strany. Nadväzuje tak na celé mesto a všetkých jeho obyvateľov a návštevníkov. Pri výbere ocele ako hlavného konštrukčného materiálu bolo kľúčových hneď niekoľko parametrov. Cieľom bolo navrhnúť objekt materiálovo odlíšený od kamenno - betónovej podstaty priestoru námestia a pomníka. Zároveň mal byť trvácny, aby vydržal požadovaný čas v náročnom exteriérovom verejnom priestore. Zvolený materiál tiež umožnil realizáciu subtílnej konštrukcie, ktorá je nevyhnutná na vymedzenie priestoru a hmotovo nekonkuruje pomníku. Zvolený materiál tiež odkazuje na ťažbu železnej rudy v okolí mesta. Rám slúži ako podklad pre organizátorov a ráta s dotvorením a adaptáciou podľa potreby kultúrnych akcií. Slúži na prezentáciu umenia, ako podporná konštrukcia pre osvetlenie a ozvučenie, ako pódium pre tanečné predstavenia či miesto na organizáciu workshopov a diskusií. Súčasťou návrhu sú aj odporúčania na riešenia osvetlenia, tienenia, kotvenia inštalácií umenia či dotvorenie prenosnou zeleňou.

Variabilnou časťou je flexibilný mobiliár, ktorý je možné premiestniť kdekoľvek v rámci mesta, alebo v regiónu. Je modulárny, riešený na princípe systému “lego” a umožňuje ľahkú manipuláciu. Pre tieto potreby bol zvolený modul 45x45 cm a ako materiál vodeodolná preglejka. Forma odkazuje svojou pôdorysnou stopou na symboly z diaľkového ovládania a hrá sa so základnou ideou akcie - Prepni na Revúcu.

Axonometria
AxonometriaAutor: Ateliér HAUS
Priestorová schéma - bežný deň
Priestorová schéma - bežný deňAutor: Ateliér HAUS
Priestorová schéma - pietna spomienka SNP
Priestorová schéma - pietna spomienka SNPAutor: Ateliér HAUS
Priestorová schéma - koncert
Priestorová schéma - koncertAutor: Ateliér HAUS
Priestorová schéma - jarmok
Priestorová schéma - jarmokAutor: Ateliér HAUS
Pôdorys
PôdorysAutor: Ateliér HAUS
Rezopohľad
RezopohľadAutor: Ateliér HAUS
Statická schéma
Statická schémaAutor: Ateliér HAUS
Konštrukčná schéma
Konštrukčná schémaAutor: Ateliér HAUS
Schéma uchytenia panelov
Schéma uchytenia panelovAutor: Ateliér HAUS
Konštrukcia elementov sedenia
Konštrukcia elementov sedeniaAutor: Ateliér HAUS
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Tomáš Ružiak
Foto: Tomáš Ružiak

Podklady: Ateliér HAUS

Poloha diela

Ing. arch. Tomáš Ružiak
Ing. arch. Eva Šestina
Ing. arch. Miroslav Šestina
Ing. arch. Matúš Šestina

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím