Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. jún 2022
1
1951

BÚDA - komunitné centrum, Žiar nad Hronom

Swap namiesto jadranskej zmrzliny.
BÚDA - komunitné centrum, Žiar nad Hronom
Ateliér: Ateliér HAUSAutori: Ing. arch. Miroslav Šestina, Ing. arch. Eva Šestina, Ing. arch. Matúš Šestina, Ing. arch. Tomáš RužiakSpolupráca: Bc. Katarína Urgelová, Ing. Matthias Marcel Jean ArnouldInvestor: o.z. MYestoPlocha pozemku: 94 m2Zastavaná plocha: 23,3 m2Podlažná plocha: 17,3 m2Obostavaný objem: 66,3 m3Investičný náklad: 25 000 - 30 000 €Návrh: 2021 - 2021Realizácia: 2021 - 2021Adresa: Štefana Moysesa , Žiar nad Hronom , SlovenskoPublikované: 7. jún 2022

Recyklácia stánku neďaleko námestia. Ateliér HAUS a Dielňa HAUS ako autori návrhu a zhotoviteľ stavby. Modularita priestorového riešenia a stavebnej konštrukcie. Premyslené low-tech riešenia a prefabrikácia. Objekt, ktorý sa dokáže prispôsobiť budúcemu využitiu a ráta s premenou v priebehu času.

Viac prezradia autori:

Občianske združenie MYesto zo Žiaru nad Hronom nás oslovilo so zadaním - udržateľne zrekonštruovať objekt bývalej zmrzlinárne a vytvoriť zázemie pre aktivity ekocentra. Aktivistky sa venujú swapom oblečenia, recyklácii/upcyklácii oblečenia a osvetou v oblasti ekológie. V BÚDE sa organizujú prednášky, čítania kníh, slúži ako dielnička pre šitie aj ako sklad oblečenia.

Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina

Pri rekonštrukcii bola odstránená pôvodná fasáda obsahujúca azbest. Ostal ocelový rám a strecha. Z ideologicko-ekologických dôvodov sme túto pôvodnú konštrukciu zachovali. Nové steny sme postavili okolo nej a zarovnali ich s pôvodným presahom strechy, čím sme zväčšili vnútorný priestor. Pôvodná konštrukcia ostáva súčasťou interiéru. 

Foto: Miroslav Šestina

Nový solitér má homogénnu drevenú fasádu, ktorá zakrýva okná aj dvere a slúži ako treláž pre popínavé rastliny. Architektúra ráta s premenou v čase - agátové drevo na fasáde postupne zošedne oxidáciou a zarastie zeleňou. 

Foto: Miroslav Šestina

Konštrukcia je montovaná, prefabrikovaná. Fasáda má dvojitý plášť. Tri hlavné steny fasády majú vnútornú časť tvorenú skladanými preglejkovými modulmi. Po obvode sú kryté predsadenou fasádou. Preglejkové moduly boli vyrobené v dielni, ich rozmery a hmotnosť boli prispôsobené manuálnej montáži vo dvojici, bez použitia ťažkej techniky alebo nadrozmernej prepravy. 

Foto: Miroslav Šestina
Situácia
SituáciaAutor: Ateliér HAUS

Skladobné moduly majú rôzny charakter. Väčšinu z nich tvorí plná stena s tepelnou izoláciou. Na týchto častiach nebola použitá parozábrana, tepelná izolácia je prevetrávaná cez spodnú a vrchnú škáru z vonkajšej strany. Ďalšie časti zahŕňajú fixné okná s izolačným dvojsklom v preglejkovom ráme. Z dôvodu zjednodušenia výroby sú vetracie moduly plné - bez presklenia. Skladbu modulov dopĺňajú aj samotné dvere na čelnej fasáde. 

Zadná fasáda využíva odpadový materiál z inej stavby. V tejto časti je pôvodná oceľová konštrukcia obojstranne obložená štvorkomorovým priesvitným mliečnym polykarbonátom. Pod strechou tu vzniká úložný priestor pre potreby centra, prístupný z exteriéru vnútrobloku. Funguje ako verejná skriňa, ktorá slúži ako trvalý swap pre obyvateľov mesta.

Schéma konceptu
Schéma konceptuAutor: Ateliér HAUS
Pôdorys
PôdorysAutor: Ateliér HAUS

Trojo dvojkrídlových (štvorkrídlových) dverí tvorí hlavné prepojenie medzi interiérom objektu a exteriérom, kde prebieha väčšina komunitných akcií. Dvere sú konštruované podobne ako plné boxy. Výplň tvorí tepelná izolácia a prevetrávaná vzduchová medzera. Dvere je možné otvoriť buď vcelku, alebo iba ich vrchnú časť. Otvorenie vrchnej časti vytvára pult a oddeľuje organizátorov. Do budúcnosti ponecháva tiež možnosť zriadenia jednoduchého bufetu alebo výdajného miesta.

Možnosti otvárania dverí
Možnosti otvárania dveríAutor: Ateliér HAUS

Výsledné riešenie je založené na precíznom návrhu s low-tech princípmi. Okná a dvere nepochádzajú zo sofistikovanej špecializovanej výroby, ale sú vyskladané z malého počtu nenáročne spracovaných dielcov, s použitím jednoduchých klavírových pántov bez nadbytočných funkčností a zložitostí.

Detaily rámov a výplní
Detaily rámov a výplníAutor: Ateliér HAUS
Detail - rez obvodovým plášťom
Detail - rez obvodovým plášťomAutor: Ateliér HAUS
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina
Foto: Miroslav Šestina

Pred objektom je umiestnená oceľová konštrukcia, ktorá vymedzuje plochu terasy a zároveň slúži pre zavesenie tieniacej plachty počas akcií.

Foto: DuPe
Foto: DuPe

Podklady: Ateliér HAUS

Poloha diela

Ing. arch. Miroslav Šestina
Ing. arch. Eva Šestina
Ing. arch. Matúš Šestina
Ing. arch. Tomáš Ružiak

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím