Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
3. jún 2022
0
578

Pavilón N 1 - 12

Modulárny priestor pre umenie a kultúru.
Pavilón N 1 - 12
Ateliér: Ateliér HAUSAutori: Ing. arch. Miroslav Šestina, Ing. arch. Tomáš Ružiak, Ing. arch. Matúš Šestina, Ing. arch. Eva ŠestinaSpolupráca: Bc. Katarína UrgelováInvestor: o.z. Nástupište 1-12Zastavaná plocha: 5,8 m2Podlažná plocha: 5,8 m2Obostavaný objem: 15,6 m3Investičný náklad: 15 000 €Návrh: 2020 - 2020Realizácia: 2021 - 2021Adresa: Štúrova ulica , Topoľčany, SlovenskoPublikované: 12. jún 2022

Drobná architektúra ako oživenie verejného priestoru. Premyslená skladačka umožňuje adaptáciu pre rôzne scenáre využitia a jednoduchý transport. Ateliér HAUS a Dielňa HAUS opäť ako autori návrhu a zhotoviteľ stavby.

Letný pavilón vznikol v rámci rozšírenia aktivít z podchodu Nástupišťa 1 - 12 do verejného priestoru pešej zóny. V čase lockdownu a zatvorených galérií chcel priniesť viac kultúry vo forme “výkladnej skrine”.

Pavilón N 1-12 slúži na prezentáciu súčasného umenia, so zameraním na hudbu, vizuálne umenie a vzdelávacie aktivity. Priestor mení tvar podľa aktuálnej funkcie. Zavretý pavilón slúži ako window gallery. Priehľadná čelná fasáda umožňuje okoloidúcim nahliadnuť do aktuálnej inštalácie aj bez prítomnosti prevádzkovateľov. Otvorený pavilón vytvára 10m dlhú stenu. Mierka pavilónu sa strojnásobuje a vytvára priestor pre obsiahlejšie aktivity. V otvorenom stave slúži ako pódium pre koncerty a diskusie. Rôzne polohy panelov nechávajú priestor pre umelecké inštalácie.

Prvky rámovej drevenej konštrukcie z vrstvenej preglejky spájajú podporné oceľové prvky a zámočnícke diely vyrábané na mieru. Krídla majú dvojkĺbové otváranie. Polotransparentný dutinkový polykarbonát, použitý na troch stenách pavilónu, tvorí ideálne pozadie pre výstavné účely. Transparentná čelná stena umožňuje nerušený priehľad do interiéru. Odnímateľné zavetrovacie rebrá v zadnej časti objektu stabilizujú otvorené krídla. 

Rozmery a konštrukcia pavilónu umožňujú jeho jednoduchý presun. V lete 2021 bol súčasťou festivalu Pohoda, kde slúžil ako jeden zo stejdžov, na ktorom sa predstavil umelecký program vo forme inštalácií, projekcií a diskusií. Pavilón sa ocitol tiež medzi inštaláciami v rámci podujatia Biela Noc v Košiciach. V budúcnosti je plánovaný jeho presun na ďalšie podujatia.

Foto: Atelier HAUS
Foto: Atelier HAUS
Situácia
SituáciaAutor: Ateliér HAUS
Čiarová axonometria
Čiarová axonometriaAutor: Ateliér HAUS
Pôdorys
PôdorysAutor: Ateliér HAUS
Rez
RezAutor: Ateliér HAUS
Foto: Atelier HAUS
Foto: Atelier HAUS
Foto: Atelier HAUS
Foto: Atelier HAUS
Foto: Atelier HAUS
Foto: Atelier HAUS
Foto: Atelier HAUS
Foto: Atelier HAUS
Foto: Atelier HAUS
Foto: Atelier HAUS
Foto: Atelier HAUS
Foto: Atelier HAUS
Foto: Nástupište N1-12
Foto: Atelier HAUS

Podklady: Ateliér HAUS

Poloha diela

Ing. arch. Miroslav Šestina
Ing. arch. Tomáš Ružiak
Ing. arch. Matúš Šestina
Ing. arch. Eva Šestina
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím