Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
13. október 2023
3
1461

Lodenica Stará Ľubovňa

Priestor pre lode a ich údržbu. Jednoduchý objem presvetlený z dvoch strán stenami z polykarbonátu.
Lodenica Stará Ľubovňa
Autori: Ing. arch. Patrik Kasperkevič, Ing. arch. Tatiana KasperkevičováSpolupráca: Mgr. art Katarína Bednárová (detailstudio.sk - grafika na fasáde)Plocha pozemku: 906 m2 Zastavaná plocha: 136,91 m2Obostavaný objem: 540,46 m3Investičný náklad: 65 000 €Návrh: 2020 - 2020Realizácia: 2021 - 2021Adresa: Továrenská 63, Stará Ľubovňa, SlovenskoPublikované: 19. október 2023

Lodenica pri rieke Poprad vznikla ako jedna z aktivít slovensko-poľského Interreg projektu “Splav bez hraníc”. Novostavba vytvorila zázemie pre bezplatné požičanie lodí a príslušenstva pre vodácku turistiku, ktoré vlastní tunajšie Centrum voľného času. To súčasne organizuje splavy, vodácke kurzy a stará sa o chod Lodenice.

Objekt pozostáva z hlavného priestoru pre uskladnenie plavidiel, ktorý dopĺňajú priestory šatne a príručného skladu. Potrebné zázemie dopĺňa dvojica parkovacích miest.  

Architekti osadili ortogonálnu stavbu s pultovou strechou rovnobežne s príjazdovou komunikáciou. Vnútorný priestor sprístupňuje dvojica posuvných brán s posuvnými / otočnými krídlami na oboch kratších stranách objektu. 

Pohľady z exteriéru charakterizuje vertikálny raster dreveného obkladu z lát šírky 100 mm a hrúbky 20 mm, kotveného na podkladný rošt. Štítové steny, opláštené doskami z dutinkového polykarbonátu (so systémom click - bez prítlačných líšt), zabezpečujú dostatočné presvetlenie priestoru. Strecha je opláštená profilovaným plechom svetlosivej farby. 

Objekt slúži ako zázemie vodáckej turistiky, obsluhu vykonáva poverený pracovník operatívne - podľa potreby. Pri požičiavaní lode sa záujemcovia prezlečú v šatni s kapacitou 8 osôb a správca skladu im vydá potrebné vybavenie na splav. Mimo dohodnutého času je lodenica zatvorená. Sociálne zariadenia a pitná voda sú dostupné v športovom areáli v blízkosti stavby. Potrebné zázemie pri väčších akciách zabezpečuje dovoz pitnej vody a osadenie mobilnej toalety.  

Objekt je riešený ako stĺpiková drevostavba. Pultovú strechu nesie krov s kontralatami.

Pôdorys
Pôdorys
Rez
Rez
Detaily
Detaily

Podklady a fotografie: Patrik Kasperkevič a Tatiana Kasperkevičová / RECHT

Poloha diela

Ing. arch. Patrik Kasperkevič
Ing. arch. Tatiana Kasperkevičová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím