Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
26. január 2021
7
2214

Polyfunkčný objekt ABcamp, Bratislava

Rekonštrukcia bývalej administratívnej budovy spoločnosti AB Kozmetika v Krasňanoch.
Polyfunkčný objekt ABcamp, Bratislava
Autori: Ing. arch. Ján Kukuľa, Ing. Peter Šajgalík, Ing. arch. František Šeliga, Ing. Igor CencerInvestor: TLD, s.r.o.Podlažná plocha: 4100 m² Návrh: 2017 - 2018Realizácia: 2019 - 2020Adresa: Račianska 155, Bratislava, SlovenskoPublikované: 29. január 2021

Adaptácie starších objektov pre nové využitie sú čím ďalej frekventovanejšie. V súčasnosti sú to asi najdynamickejšie rozvíjajúce sa stavebné aktivity v našich mestách. 

Obsah i formy prestavieb sú rôzne. Zadania neľahké. Stretávajú sa rôzne (často protichodné) požiadavky developerov v konfrontácii s názormi architektov, samospráv aj stavebných úradov... Výsledky sú rôznorodé. Pri mapovaní tohto trendu sa nám na stôl dostal jeden typický príklad. V tomto prípade sú autormi skúsení architekti.

 

Realizáciu predstavujeme so sprievodným slovom autorov:

Polyfunkčný objekt ABCamp sa nachádza na mestskej radiále Račianskej ulice, v areáli bývalého štátneho podniku AB Kozmetika zo 70. rokov minulého storočia. Zmena spoločenských pomerov začiatkom 90. rokov viedla k postupnému útlmu a neskôr úplnému zastaveniu priemyselnej výroby. V prednej časti areálu sa nachádza pôvodná administratívna budova s obchodným parterom, zadnú časť tvorí rozľahlý objekt výrobnej haly a pridružené sklady, technické objekty a garáže. Predaj zadnej časti novému majiteľovi prerušil funkčnú aj prevádzková súvislosť medzi pôvodnou administratívno-prevádzkovou budovou a výrobno-skladovacou časťou. 

Zekonštruovaný objekt zahŕňa osempodlažnú vežovú časť s kanceláriami a jednopodlažnú podnož. Na prízemí boli pôvodne okrem vstupných priestorov obchodné prevádzky, sklady, dielne a iné pomocné priestory. Nový vlastník sa rozhodol objekt kompletne zrekonštruovať, pri rešpektovaní pôvodného hmotového a priestorového členenia objektu, bez navýšenia zastavanej a podlažnej plochy.

Úprava obvodového plášťa (zateplenie fasády a strechy spojené s výmenou všetkých výplní otvorov) prispela k výraznému zlepšeniu teplotechnických vlastností objektu, vzhľadu objektu a následne aj k zvýšeniu kvality priľahlého prostredia. Symbolom nového ABcampu sa stala predsadená oceľová konštrukcia s tieniacimi panelmi z perforovaného trapézového hliníkového plechu. Nepravidelný raster v hravom usporiadaní kontrastuje s racionálnou modularitou pôvodnej fasády. 

Novému vzhľadu zodpovedá aj užívateľský koncept, ktorý nadväzuje na pôvodný polyfunkčný charakter objektu. V parteri sú navrhnuté obchodno-prevádzkové priestory, s výkladmi orientovanými do ulice. Administratívna časť má samostatný bočný vchod zo strany parkoviska, vedľa hlavného vstupu do vežovej časti sa uvažuje s prevádzkou kaviarne. Vo vežovej časti sa nachádzajú flexibilné priestory, dizajnovo orientované na mladých ľudí, startupistov, študentov aj začínajúcich podnikateľov. Radikálnou premenou prešla veľkorysá vstupná hala, ktorá okrem komunikačnej funkcie slúži na formálne i neformálne stretnutia užívateľov a návštevníkov objektu. Užívateľom objektu sú cez online rezervačný systém k dispozícii služby práčovne, upratovanie, posilňovňa, alebo donáška jedla a kancelárskych potrieb. V suteréne objektu sa nachádza priestor na prezentácie pre 20 osôb s pingpongovým stolom. Samozrejmosťou je miestnosť pre skladovanie bicyklov vo vnútri objektu.

Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Situácia
SituáciaAutor: Atelier 008
Pôdorys prízemia
Pôdorys prízemiaAutor: Atelier 008
Pôdorys typického podlažia
Pôdorys typického podlažiaAutor: Atelier 008
Rez
RezAutor: Atelier 008
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč
Foto: Matej Kováč

Podklady: Atelier 008
Foto: Matej Kováč

Poloha diela

Ing. arch. Ján Kukuľa
Ing. Peter Šajgalík
Ing. arch. František Šeliga
Ing. Igor Cencer
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím