Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
28. október 2020
11
6852

Vila v Horskom parku, Bratislava

Bývanie na skok od zelene.
Vila v Horskom parku, Bratislava
Autori: Ing. arch. Ján Kukuľa, Ing. arch. Romana KukuľováSpolupráca: Pavel Kosnáč (spolupráca na interiéri), Martin Križan (spolupráca na interiéri)Plocha pozemku: 1188 m²Zastavaná plocha: 355,75 m² Podlažná plocha: 546 m2 Obostavaný objem: 2800 m3Návrh: 2018 - 2019Realizácia: 2019 - 2020Adresa: Horský park , Bratislava, SlovenskoPublikované: 3. november 2020

Dvojpodlažný dom na rozsiahlej, mierne svahovitej parcele. Výsledkom je nielen príjemné bývanie, ale aj dosiahnutá energetická trieda A0. Sympatická je práca s terénom (čiastočné zapustenie spodného podlažia - terén a strecha jedno sú...) a kontakt dennej časti s okolitým prostredím. 

Foto: Tomáš Manina

Lokalita

Vila je situovaná v tichej lokalite pri Horskom parku. Medzi vyhľadávané miesta v blízkom okolí patrí kostol na Kalvárii, najstaršia výletná reštaurácia Funus a rozľahlý areál vojenského pamätníka Slavín. Neďaleko sa nachádza aj historická horáreň Horský park, ktorá je originálnym kultúrnym centrom a vyhľadávaným miestom najmä pre rodiny s deťmi.  Za pár minút je možné prejsť pešo cez údolie Hlbokej ulice na hlavnú stanicu, či cez Novosvetskú ulicu priamo do historického starého mesta. Výstavba v  širšom okolí Horského parku a Kalvárie sa vyznačuje svojou rôznorodosťou. Sú tu zastúpené romantické, eklektické, historizujúce aj moderné vily rôznej architektonickej kvality.

Foto: Tomáš Manina

Situácia

Na rozdiel od väčšiny susedných domov je vila umiestnená v zadnej - severovýchodnej časti pozemku. Tak, aby sa maximalizovala plocha presvetlenej záhrady pred hlavným obytným priestorom. Hlavné obytné podlažie je zároveň zdvihnuté nad terén, do úrovne ulice, čím sa vyrovnala  predná časť pôvodne svahovitej záhrady. Na hlavnom, vyvýšenom podlaží sú umiestnené všetky obytné priestory. 

Foto: Tomáš Manina

Architektúra

Charakteristickou črtou návrhu je prepojenie exteriéru a interiéru, ktoré sa deje na niekoľkých úrovniach. Hlavný obytný priestor je cez plne presklenú čelnú fasádu prepojený s terasou, záhradou aj s prírodnou kulisou Horského parku. 

Obytný blok je posadený na sokel čiastočne zapusteného podzemného podlažia. Biely kváder kontrastuje s prírodným charakterom okolitého prostredia. Naopak, spodná časť, vrátane nadväzujúcej krivky oporného múra, využíva prírodné materiály (kamenný obklad, betón, drevo, hliník). 

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Dispozícia a prevádzka

Na zapustenej, severozápadnej strane suterénu je situovaný hlavný vchod do objektu, ktorý je chránený prečnievajúcou hmotou hlavného podlažia. Zo vstupnej haly je cez dvojramenné schodisko prístupný obytný priestor na prízemí. Pozostáva z obývacej izby,  jedálne s jedálenským stolom a otvoreného baru, za ktorým sa nachádza stavebne oddelený priestor kuchyne. Kuchyňa a jedálenská časť sú prepojené s priestrannou vonkajšou terasou, ktorá je vykrojená z južného rohu hlavného podlažia a je chránená prečnievajúcou strechou.   

Severovýchodnú časti prízemia, smerujúcu do záhrad, využíva rodičovská spálňa. Nočnú časť domu dopĺňajú detské izby s vlastným sociálnym zariadením.

Priestory čiastočne zapusteného podzemného podlažia sa líšia v závislosti od ich orientácie. Severozápadnú časť, v priamej nadväznosti na príjazdovú rampu, využíva garáž. Tá okrem parkovania plní aj dôležitú spoločenskú funkciu a slúži zároveň ako herňa a party miestnosť s priamym prepojením na vonkajší priestor chránený konzolou hlavného podlažia. V zadnej, severovýchodnej časti suterénu sa nachádza hosťovská izba s vlastným hygienickým zázemím a pracovňa. Oba priestory majú možnosť samostatného vstupu z exteriéru a nadväzujú na vizuálne oddelený zadný dvor.

Na juhovýchodnej strane sa nachádza wellness s priamym prepojením na bočnú terasu s otvoreným ohniskom, grilom a bazénom, ktorý je schodiskom prepojený s prednou záhradou.

Autor: Atelier 008
Autor: Atelier 008

Konštrukcia a Technológie

Konštrukčná sústava na báze liateho železobetónu je kombináciou nosných obvodových stien, vybraných vnútorných nosných stien a oceľových stĺpov integrovaných do stenových prvkov. Stropy a strecha sú takisto monolitické. Vnútorná časť dispozície je presvetlená strešnými svetlíkmi, ktoré sa nachádzajú nad schodiskovým jadrom. 

Vzhľadom na kompaktnosť hmoty, vhodnú orientáciu na svetové strany, systém rekuperácie a použitie obnoviteľného zdroja tepla a chladu (tepelné čerpadlá vzduch/voda) spĺňa objekt kritériá energetickej triedy A0. V celom objekte je inštalované podlahové vykurovanie a stropné chladenie napojené na tepelné čerpadlo.  

Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina
Foto: Tomáš Manina

Podklady: Ján Kukuľa a Romana Kukuľová, Atelier 008
Foto: Tomáš Manina

Použité materiály a riešenia:

  • Systém pre posuvné dvere REYNAERS ALUMINIUM  CP 155 Minergie, výška 3200 mm, stavebná hĺbka 192 mm. 
  • Omietka Baumit NanoporTop 1,5K 0019 a kreatívna technika – imitácia betónu – Baumit CreativTop Silk 0876 s ochranným náterom Baumit Finish

Poloha diela

Ing. arch. Ján Kukuľa
Ing. arch. Romana Kukuľová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím