Spoločnosť mmcité predstaví na výsteve v Miláne novú kolekciu Linfa od AG&P greenscape a Cattaneo design.
Realizácia s použitím riešení od spoločnosti JAP FUTURE, ktorá dodala prémiový interiérový sortiment dotiahnutý do všetkých detailov
Mimoriadne štíhly rám zvyšuje podiel skla s cieľom maximalizovať dopad svetla a vytvára vzhľad pevného modelu...
Do celosvetovej súťaže je možné prihlásiť diela zrealizované po roku 2022. Podmienkou je významná časť stavby realizovaná...
Sklenené priečky od spoločnosti Milt ako kľúčový prvok moderného dizajnu
Už po štvrtýkrát majú slovenskí architekti možnosť zúčastniť sa medzinárodnej architektonickej súťaže BigMat International...
ICONIC: Kľučka, ktorá spája históriu s modernou eleganciou
REHAU Window Solutions získalo ocenenie German Design Award 2025 za vynikajúce riešenie okien ARTEVO TERRA.
Nech už staviate, renovujete alebo navrhujete výplne otvorov, teraz máte jedinečnú príležitosť získať prémiové okná za...
Moderná architektúra založená na využití skla redefinuje vnímanie životného priestoru.
Ak hľadáte pre realizáciu svojich návrhov partnera, ktorý sa vie prispôsobiť náročným požiadavkám, tak nasledujúce riadky sú určené pre Vás.
Odolná konštrukcia zaručuje dlhoročné bezproblémové používanie,...
Spoločnosť Hansgrohe, známa svojimi inovatívnymi riešeniami kúpeľní a kuchýň, rozšírila ponuku svojich produktov nad rámec tradičných batérií a...
Európska značka okien číslo jeden rozširuje svoj sortiment o nové drevohliníkové okno HF 520 s plošne...
V spojitosti s vínom na Slovensku, aj v susednej Českej republike vzniklo mnoho rôznych „château”. I tam, kde tradícia “zámku” nemá historické opodstatnenie. Marketingovo je však jednoduchšie mechanicky kopírovať rôzne romantizujúce cudzie vzory, ako ísť vlastnou cestou. Odzrkadľujúcou miestne špecifiká, osobitosti vinárstva i ľudí, ktorí sú za tým. Prezentovaný príklad ukazuje, že sú miesta, kde sa majitelia a architekti pokúsili ísť svojou vlastnou cestou. Aj keď vo forme určitým spôsobom môžeme nájsť vysoký klasický “rád” a v pozadí možno aj inšpiráciu ďalekou históriou, vyjadrovacie prostriedky, prístup, duch a technológie sú vyslovene súčasné.
Vinárstvo je súdobou interpretáciou klasických foriem začlenených do krajinného kontextu. Kompaktný pavilón stojí na masívnom sokli uprostred novozaložených viníc. Samotná prevádzka je situovaná pod zemou, degustačné a reprezentatívne priestory využívajú rozsiahle presklené poschodie s výhľadmi na Valtice, historickú kolonádu, či panorámu Pálavy s vedutou Mikulova.
Vinárstvo Obelisk stojí na zelenom horizonte, na mieste bývalého postu hraničnej stráže. Obranu štátnych hraníc nahradila starostlivosť o vinohrady a krajinu.
“Návrh vinařství čerpá ze stejných tradic a vzorů jakými se inspirovali tvůrci romantických objektů zasazených ve volné krajině Lednicko-valtického areálu. V našem případě je to inspirace antickým chrámkem transformovaná do téměř abstraktní podoby desky podepřené třemi řadami sloupů - takto vytvořený pavilon stojící na pevném soklu jemně doplňuje zelený horizont s vinicemi,” približujú architektonický koncept autori.
Otvorené podlubie obkolesuje korténový pavilón s veľkoplošným zasklením. Vizuálne je objekt prepojený s Valticami, a panorámou krajiny Pálavy a Mikulova.
Keďže vinárstvo obklopuje rozsiahly krajinársky komplex formovaný v 17. - 20. storočí na panstve rodou Lichtenštajnov, architekti sa snažili zachovať jeho celistvý výraz. Väčšia časť objektu je preto ukrytá pod zemou, viditeľný pavilón pri pohľade z Valtíc len málo vystupuje zo siluety vinohradov.
Objekt je rozčlenený na dve základné zóny - výrobné a spracovateľské priestory vinárstva v suteréne a reprezentačnú a spoločenskú časť na najvyššej úrovni s predajňou, halou a degustačnými miestnosťami.
Reprezentačné, degustačné a spoločenské priestory sú vizitkou a stelesnením ideí celého vinárstva. “Chápeme je jako pavilon či budoár - prostor se svým specifickým výrazem i atmosférou. Na rozdíl od valtického zámku zde nejsou vystaveny lovecké trofeje, ale trofeje vinařského umu Vinařství Obelisk,” vysvetľujú architekti. Barokové a neorenesančné zámocké stropy boli inšpiráciou pre súčasné výtvarné dielo - stropné a nástenné intarzie. Prírodné materiály ako kameň, betón a dubové drevo dopĺňa sklo, oceľ a kortén.
Výroba je založená na gravitačnom spracovaní hrozna, preto je situovaná na dvoch poschodiach, ktorým dominuje tanková hala obklopená vínnymi pivnicami. Chuť vín charakterizuje terroir miestnych viníc. Najlepšie šarže zrejú v drevených sudoch, ktoré prispievajú k ich hustote a komplexnosti.
Podklady: AiD team, BoysPlayNice