Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
19. jún 2019
0
1438

"Žijúca hala" LIKO-Vo - Slavkov pri Brne

Aj výrobný objekt môže byť nositeľom ekologického posolstva.
"Žijúca hala" LIKO-Vo - Slavkov pri Brne
Autori: prof. Ing. arch. Zdeněk FránekInvestor: LIKO-SPodlažná plocha: 1482Návrh: 2018 - 2018Realizácia: 2019 - 2019Adresa: U Splavu 1419, Slavkov u Brna, Česká republikaPublikované: 28. júl 2019

Stavba zaujme nielen svojim estetickým prínosom, ale tiež použitými technológiami, ktoré demonštrujú dôraz na udržateľné riešenia. 

"Zelená" hala vyrástla v areáli slavkovskej firmy LIKO-S, ktorá sa zaoberá výrobou stavebných konštrukcií. Do jej portfólia spadajú aj systémové riešenia vegetačných striech a fasád.

Foto: LIKO-S

Koncept stavieb, na ktorých sa firma podieľa je postavený na snahe o obmedzenie negatívnho dopadu výstavby na okolité prostredie. Zelené strechy a steny v kombinácii s retenciou zrážkovej vody zásadne redukujú tepelnú radiáciu, či vysúšanie okolitého prostredia, ktoré so sebou výstavba vo väčšine prípadov prináša.

Foto: LIKO-S

Požiadavku na návrh novej výrobnej haly riešil brniansky ateliér Zdeňka Fránka. Majiteľ firmy aj architekt zdieľajú kritický pohľad na ekologické aspekty výstavby, čo sa prejavilo už pred niekoľkými rokmi, keď v areáli spoločnosti Fránek navrhol "zelenú" administratívnu budovu. Spolupráca medzi architektom a investorom sa osvedčila. Rovnako aj princípy a technológie uplatnené pri výstavbe kancelárskeho objektu. V prípade nového projektu tak nebol dôvod nič zásadné meniť.

Foto: LIKO-S

Rovnako, ako staršie kancelárie, tak aj nová priemyselná hala je výkladnou skriňou "ekologických systémov", ktorých výrobou sa firma zaoberá.

Ekologický koncept je postavený na eliminácii teplotných extrémov - zelená  strecha a fasáda  zabraňujú prehrievaniu obvodového plášťa a zároveň znižujú jeho tepelnú radiáciu.

Oproti halovým objektom oplášteným štandardnými sendvičovými panelmi (povrch sa v letných mesiacoch dokáže ohriať až na 80° C), sú zelené steny schopné udržiavať teplotu okolitého prostredia. Zelená obálka slavkovskej haly sa podieľa na zachytávaní zrážkovej vody, celkovo tak prispieva aj k rozvoju flóry v okolí objektu. Vďaka zabudovanému systému koreňovej čističky je objekt schopný recyklovať všetku odpadovú vodu, ktorá môže byť následne použitá napríklad na závlahu.

Foto: LIKO-S

Prelamované steny porastené zeleňou strieda veľkoformátové zasklenie. Severná orientácia rozsiahlych transparentných plôch zabezpečuje dostatok svetla v interiéri, súčasne však bráni jeho prehrievaniu. Teplotu v interiéri pomáha udržiavať tiež čiastočné zapustenie južnej strany objektu. Aj vďaka tomu sa darí docieliť príjemné vnútorné prostredie bez klasického klimatizačného systému.

Foto: LIKO-S

Zeleň, hojne uplatnená v exteriéri, "prerástla" aj do vnútorných priestorov haly. Popínavé rastliny spríjemňujú zamestnancom firmy každodennú prácu. Kvalitu a pohodlie pracovného prostredia umocňuje nadštandardne riešená denná miestnosť. “Zázemí s moderní relaxační místností je propojeno se vsakovací zahradou a jezerem. To vytváří mikroklima pro pěstování bylin, keřů a stromů poskytujících jedlé plody,“ vysvetľuje architekt Zdeněk Fránek.

Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S

Hala je "domovom" pre 13 administratívnych pracovníkov, 30 zváračov a vyše 70 druhov rastlín.

Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S

Počas prvých rokov prevádzky bude starostlivo monitorovaná teplota budovy a okolia. K získaným dátam majú prístup akademici. "Do výstavby je zapojena Technologická agentura ČR, která přispívá na další vývoj zelených staveb, Mendelova univerzita v Brně a Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT Praha se sídlem v Buštěhradě. Získáme referenční vzorek
k demonstraci výhod zelených technologií," dopĺňa investor.

Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S
Foto: LIKO-S

Predpokladaná letná teplota povrchových konštrukcií haly: fasáda 28 °C, strecha 31 °C. 

Poloha diela

prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek

Súvisiace články

Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím