Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Viessmann

Climate of innovation

Ivanská cesta 30/A
Bratislava

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

Profirol s.r.o

Prielohy 1012/1C
Žilina

PREFA Slovensko s. r. o.

Štúrova 136B
Nitra

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.
Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
16. január 2023
0
594

Centrum pre vzdelávanie a inovácie GS1 Slovakia, Žilina

"Lab s novou tvárou."
Centrum pre vzdelávanie a inovácie GS1 Slovakia, Žilina
Autori: Ing. arch. Peter KasmanNávrh: 2020 - 2021Realizácia: 2021 - 2022Adresa: Nanterská 23, Žilina-Vlčince, SlovenskoPublikované: 27. január 2023

Vzdelávacie centrum, zamerané na vysvetlenie, podporu a implementáciu štandardov GS1 (systém globálnych štandardov pre pre automatickú identifikáciu, zber a zdieľanie údajov - zahŕňa čiarové kódy, RFID prvky, alebo QR kódy). 

Úlohou nového "Centra pre vzdelávanie a inovácie GS1 Slovakia" je poskytnúť ucelený pohľad na využívanie systému v celom logistickom reťazci, od výroby až po predaj. 

Vzdelávanie prebieha prostredníctvom interaktívneho začlenenia návštevníka do procesov blízkych reálnej prevádzke, ktoré vedie k jednoduchšiemu pochopeniu systému. 

Cieľom prestavby bolo vytvoriť interaktívne prostredie, ktoré sa modulárne dokáže prispôsobiť požiadavkám prevádzky. Centrum okrem viacerých vzdelávacích stanovísk zastrešuje univerzálny priestor na neformálnu diskusiu, spoločné hľadanie riešení a výmenu názorov.

Foto: David Mackovič
Foto: David Mackovič

Realizáciu predstavíme s textom architekta Petra Kasmana:

Spoločnosť GS1 sa zameriava na zavádzanie čiarových kódov, RFID prvkov a QR kódov do výroby, logistiky, zdravotníctva a mnohých ďalších oblastí. Ukážky procesu zavedenia značenia výrobkov a služieb boli viac ako desaťročie situované v open-space na prízemí žilinskej centrály pre Slovensko. 

Návrh vychádza zo samotného procesu zavedenia digitálnych čiarových kódov do výroby. Úvodné stanovisko sa nachádza v centre priestoru, pri vstupe do labu. Návštevník sa tu oboznámi so základným procesom značenia, jeho typmi a kategóriami. Druhé stanovisko vysvetlí praktickú  aplikáciu produktov, alebo služby spojené s využitím špecifických tlačiarní a náramkov. Tretie stanovisko demonštruje proces naskladnenia a skladovania produktov. Posledné, štvrté stanovisko odhaľuje proces dopravy k zákazníkovi a samotný predaj výrobku. 

Jednotlivé stanoviská sú oddelené panelmi s veľkoplošnými dotykovými obrazovkami a dotvorené reálnymi prvkami používanými v logistike, či v segmente priemyslu a zdravotníctva (RFID tlačiarne, pásový dopravník, predajný pult..). Proces zavedenia kódov v laboratóriu je kombináciou softvéru, ktorý prepája dotykové obrazovky s fyzickými prvkami používanými v logistike. 

Prípravná fáza revitalizácie priestoru trvala 6 mesiacov. Samotná realizácia následne prebiehala počas troch mesiacov. Priestor bol dôkladne očistený, vrátane povrchov stien a podláh. Nasledovala realizácie novej elektroinštalácie, ktorá zahŕňala presun centrálneho servera. Miestnosť bola omietnutá, pribudli liate epoxidové podlahy. Pevné a zabudované časti zariadenia, vyhotovené na mieru, charakterizujú lesklé biele povrchy a prvky s olejovanej preglejky.

Pôdorys
PôdorysAutor: Peter Kasman
Foto: David Mackovič
Foto: David Mackovič
Foto: David Mackovič
Foto: David Mackovič
Foto: David Mackovič

Podklady: Peter Kasman, treea

Poloha diela

Ing. arch. Peter Kasman
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím