Hore
Portál z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia

Wienerberger s.r.o.

Tehelná 1203/6
Zlaté Moravce

Internorm

Okná pre pasívne domy

Galvaniho 15 B
Bratislava

Saint-Gobain

BIM knižnice a objekty

Stará Vajnorská 139
Bratislava

JANOŠÍK OKNA-DVEŘE

Valašské Příkazy 55 55
Valašské Příkazy

Divízia ISOVER Saint-Gobain Construction Products

Dokonalá izolácia

Stará Vajnorská 139
Bratislava

SCHÜCO International KG, o. z. Slovensko

Okná, dvere a fasády

Tomášikova 17
Bratislava

Pergo

Třebětice 102
Holešov

Cortizo Slovakia,

Železničný rad 29
Nová Baňa

PREFA Slovensko s. r. o.

Ladislava Dérera 2749/2
Bratislava - mestská časť Nové Mesto

Saint-Gobain Construction Products, s.r.o., Divízia Rigips

Vlárska 22
Trnava

REYNAERS ALUMINIUM s.r.o.

Office: TWINCITY C HubHub, Mlynské Nivy 16
Bratislava

Hore
Menu
Kalendárium
Vložené
21. december 2017
0
2140

Rodinný dom s bridlicovou fasádou, Pustá Polom (ČR)

Strohý objekt v rozsiahlej záhrade. Architekti tvorili v prostredí bez jednoznačnej identity. Výsledok tvorivého procesu upúta skôr prepracovaným konceptom než samoúčelnou exibíciou.
Rodinný dom s bridlicovou fasádou, Pustá Polom (ČR)
Ateliér: Atelier 38Autori: Ing. arch. Tomáš Bindr, Ing. arch. Lucie MohylováSpolupráca: Ing. Vojtěch Šimčík (havný inžinier projektu)Zastavaná plocha: 173 m2Podlažná plocha: 144 m2Obostavaný objem: 680,20 m3Návrh: 2012 - 2013Realizácia: 2013 - 2015Adresa: Pustá Polom, Česká republikaPublikované: 9. január 2018

Rodinný dom pre manželský pár stojí na pomerne veľkej parcele. Mierne svahovitý pozemok sa nachádza v západnej časti obce, v profánnom území bez jednotného charakteru zástavby. Dom je solitérnou hmotou umiestnenou na trávniku. Iba dom a nič. Lapidárne, jednoduché, účinné. Oproti bežným, často zložitým a komplikovaným rodinným domom zaujme jeho elementárna geometrická forma a kompaktný tvar.

Foto: Roman Polášek
Situácia
SituáciaAutor: Atelier 38

Základný hranol je prelamovaný drevom obloženými nikami. Novostavba na svoje prostredie nenadväzuje besprostredne svojou formou, ale skôr optickým prepojením so starým domom (na ktorého pozemku stojí) a kostolom - dominantou obce.

Foto: Roman Polášek

Na jednoduché vonkajšie stvárnenie nadväzuje čistá dispozícia. Stavba má kompaktný tvar, ktorý zodpovedá zásadám nízkoenergetickej výstavby. V takmer štvorcovom pôdoryse domu možno nájsť všetko potrebné - kompletné zázemie pre dvojčlennú domácnosť, vrátane integrovanej garáže a odpočinkových zón stvárnených formou "zálivov".

Dom je vymurovaný z keramických tvaroviek v kombinácii s oceľovými stĺpmi, Konštrukcia strechy je z lepených drevených väzníkov. Strechu aj fasádu pokrýva rovnaký materiál - bridlica. „Jde o materiál tolik typický pro tuto oblast, v okolí bylo několik malých břidlicových lomů,“ vysvetľuje architekt Tomáš Bindr.

Tmavý obklad formátu 350 × 250 mm zvýrazňuje kompaktný tvar stavby. Fasáda s prevetrávanou medzerou, je kotvená na dvojsmerný drevený rošt. Predsadená tepelná izoláciana stenách  z minerálnej vlny je hrubá 2 × 60 mm. Zvody dažďovej vody sú integrované v prevetrávanej medzere fasády. Strešná konštrukcia je z lepených drevených väzníkov.

S antracitovým exteriérom výrazne kontrastuje svetlý interiér. Spojivom interiéru a exteriéru sa stalo drevo. Terasy a niky sú obložené palubovými doskami zo svetlého duba. Vstup je orientovaný na severozápad a vedie cez kryté závetrie do chodby, ktorá spája všetky miestnosti. Výraznú časť domu zaberá garáž, slúžiaca nielen na parkovanie, ale aj ako rozmerný úložný priestor.

V juhovýchodnej časti domu sa nachádza hlavný obytný priestor, kombinovaný s jedálňou a kuchyňou. Z troch strán sa vstupuje na vonkajšie kryté terasy. Oproti garáži je situovaná spálňa, z ktorej taktiež vedú dvere na terasu, a dve kúpeľne. Jedna je prístupná zo vstupnej chodby a druhá zo spálne.

Striedanie bielej a čiernej pokračuje v záhrade so skupinami vysadených briez, ktorú navrhol záhradný architekt Lubomír Rychtar.

Kúrenie je teplovodné podlahové, zdrojom je kondenzačný plynový kotol.

Pôdorys
PôdorysAutor: Atelier 38
Pohľady a rez
Pohľady a rezAutor: Atelier 38
Foto: Roman Polášek
Foto: Roman Polášek
Foto: Roman Polášek
Foto: Roman Polášek
Foto: Roman Polášek
Foto: Roman Polášek
Foto: Roman Polášek
Foto: Roman Polášek
Foto: Roman Polášek
Foto: Roman Polášek
Foto: Roman Polášek
Foto: Roman Polášek

Podklady: Atelier 38

Ateliér

Poloha diela

Ing. arch. Tomáš Bindr
Ing. arch. Lucie Mohylová
Pravý stĺpec
Menu
Hlavný obsahHlavný obsah
Čakajte prosím